| Antisistem11 a întrebat:

Care a fost blasfemia comisa de Stefan inainte sa fie ucis?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cică n-a fost ucis, așa zice aici:

https://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98tefan_cel_Mare

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Despre care Stefan vorbesti? Tu ai idee cati Stefani au existat in intreaga istorie?

| Antisistem11 explică (pentru CostinAlamariu):

Stefan (primul martir al Bisericii)

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Antisistem11):

Sfantul arhidiacon Stefan inainte sa fie condamnat la moarte prin lapidare îl propovaduia pe Hristos. Așadar n-a comis nicio blasfemie. Ultimele lui cuvinte înainte sa moara au fost "Doamne nu le socoti lor păcatul acesta!".
Adica se ruga pentru cei ce-l omorau.

| Michael11 a răspuns:

Diaconul Stefan, primul martir al bisericii a fost adus in fata sinedriului ( sanhedrinului ) si acuzat de hula pe baza unor martori falsi. Asta a fost la inceput. Apoi i s-a dat cuvantul. Cuvantarea pe care el a tinut-o in fata sinedriului, i-a pecetluit soarta. La inceput le-a vorbit despre trecutul lui Israel dar in momentul in care a incercat sa vorbeasca despre prezent si despre rastignirea lui Isus Hristos, situatia s-a agravat. El i-a acuzat pe cei din sinedriu ca l-au rastignit pe Isus Hristos, care era prooroc si era neprihanit. De fapt el le spunea acuzatorilor lui ca sunt criminali. Mania lor a atins punctul maxim in momentul in care el a afirmat :

"Iată, văd* cerurile deschise şi pe Fiul** Omului stând în picioare la dreapta lui Dumnezeu."(Faptele Apostolilor 7:56).

Presupusa hula pentru. care el a fost omorat, a fost credinta lui in Isus Hristos si vedenia pe care el a avut-o inainte de a fi omorat.