| ster a întrebat:

Care a fost mai intai, religia evreilor sau religia crestinilor?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Religia mozaica este oglindita in Vechiul Testament.

| Thunderstruck a răspuns:

Ce religie e "religia evreilor"?

| RAY a răspuns:

Sumeriana-egipteana-hindusa -greaca-iudaica-crestina-islamica

| DyNo a răspuns:

La inceput se numea Judaismul, si avea ca si documnet de baza Vechiul Testament.
Jeshua ( Iisus ) a pus bazele Noului Tetament si a infiintat o noua religie ( Judeo-Crestinismul ) care are ca si document de baza Vechiul si Noul Testament ( Biblia ).

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Pavel a facut religie nu isus

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Da, dar Iisus a pus bazele, pe baza "invataturilor" lui, sau care au fost puse pe seama lui, a fost intemeiata aceasta religie.

| PotatoMustDie a răspuns:

A evreilor.

| Never4ever a răspuns:

Religia crestina a fost prima care s-a impartit in ortodoxi si catolici.

| Never4ever a răspuns:

Dar?

| rotaloiV a răspuns:

Avand in vedere ca Iisus cand s-a nascut evreu, pe urma s-a botezat prin Taina Sfantului Botez si a ``lansat`` religia crestina.