| Linda009 a întrebat:

Care au fost mai intai:catolicii sau ortodocsii?

6 răspunsuri:
| vreau1alint a răspuns:

Mai intai a fost crestinismul care s-a impartit in 2 ramuri catolici si ortodocsi.

| seen a răspuns:

Intre catolici si ortodocsi ortodocsi au fost primul de acea martin luther putea ataca biserica prin scrierile biblice siraspundeti singura
Oare de ce nu asi catolicii propria biblie?

Ps nu uita evrei au fost primi ce au aflat de credinta (dar fiecare om (necontand natia a avut credinta lui poate in zei ) astea e o alta poveste; a crezut in ceva inainte si dupa aparitia crestinismului si nasterea lui isus)

| MMihai a răspuns:

Prin schisma din 1054 creștinii s-au împărțit în catolici și ortodocși, deci au apărut în același timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pierzi viata vesnica daca n-ai dreptate?

| BladeK a răspuns:

Mai intai a fost crestinismul care s-a impartit in 2 ramuri catolici si ortodocsi.Prin schisma din 1054 creștinii s-au împărțit în catolici și ortodocși, deci au apărut în același timp.

| sorinL1 a răspuns:

Dumnezeul meu il bate pe Dumnezeul tau.

Iar ca sa nu zici ca ai postat degeaba, te luminez cu forma corecta a cuvantului "ortodox" la plural: "ortodocsi".