| Torahh a întrebat:

Care au fost pacatele lui Ieroboam?(fiul lui Nabat, care făcuse pe Israel sa pacatuiasca)

Răspuns Câştigător
| CiobotaruValentin a răspuns:

Salut.
Pentru a deslusi misterul poti afla chiar tu, citin in Cartea a treaia a Regilor Capitolul 14, Versetele de la 7 la 10.
O zi frumoasa!

1 răspuns:
| TylerD a răspuns:

Păcatele lui Ieroboam au fost că a îndepărtat pe poporul Israel de la Dumnezeu și l-a făcut să se închine la idoli. El a ridicat două viței de aur în Betel și Dan și le-a spus oamenilor: „Iată dumnezeii tăi, Israele, care te-au scos din țara Egiptului" (3Rg 12:28). El a numit preoți din rândul poporului, care nu erau din seminția lui Levi, și a stabilit sărbători după voia lui. El a sfidat poruncile și alianța lui Dumnezeu cu Israelul și a provocat mânia Domnului asupra lui și asupra casei lui.

Dacă aș fi fost în locul lui Ieroboam, nu aș fi făcut aceste lucruri. Aș fi ascultat de voia lui Dumnezeu și aș fi păstrat credința și unitatea poporului său. Aș fi urmat exemplul robului său David, care a iubit pe Domnul cu toată inima lui și a făcut ceea ce este drept în ochii lui. Aș fi recunoscut că nu există alt Dumnezeu decât Cel care l-a scos pe Israel din robia Egiptului și i-a dat țara făgăduită. Aș fi cinstit pe Domnul în Templul de la Ierusalim, unde locuiește Numele său. Aș fi ascultat de profeții săi care m-au avertizat de consecințele păcatelor mele. Aș fi cerut iertare pentru greșelile mele și aș fi îndreptat ceea ce am stricat.