| Moisie a întrebat:

Care credeti ca este "dreapta credinta"?
1 Ortodoxia ca asa se numeste ea, si care va invata sa NU resperctati Legea lui Dumnezeu?
2) Religia catolica pentru ca este fondata pe "invataturile" Imparatului Constanti care era un mare ucigas in serie?
3) Secta Nazariteanului infintata de Isus, dar interzisa de imparatii romani, secta apartinand religiei mozaice?
4 Sau credinta in Stiinta si in legile ei, legi pe care si Creatorul le-a folosit la Creatie?

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cea care se bazeaza in totalitate pe Biblie.

| Moisie explică (pentru danay72):

Adica pe o carte pe care nici Isus si nici Dumnezeu nu o recomanda oamenilor?
Sau poate ma insel eu si imi arati tu unde ne recomanda Dumnezeu sa citim sau sa urmam scriptura numita Biblie?

| anonimg a răspuns:

| Moisie explică (pentru anonimg):

3 fara niciun comentariu?
Sa inteleg caesti de parere ca religia mozaica in varianta sectei lui Isus ca fiind cea care este DREAPTA?
Dar credinta in Stiinta si in ADEVARURILE ei. cum ti se pare?
Esti religios?

| anonimg a răspuns (pentru Moisie):

Dumnezeu nu a folosit legi la creatie. Daca vei observa, El a facut mai intai lumina si apoi soarele. El nu are nevoie de soare sau de lumina. Pentru El chiar si intunericul este luminos.
Dupa ce au fost create El a dat legi lucrarilor mainilor Sale, si nu mai inainte.
Planetele isi au rotatia lor in jurul soarelui dupa niste legi -legi care sunt date tot de Dumnezeu. Ce s-ar intampla daca pamantul nu ar asculta de legea care i-a fost data apropiindu-se sau indepartandu-se mai mult de soare? Nu veau sa ma gandesc la asta. Dar ce se intampla cand omul nu mai asculta de legea de Dumnezeu? La ata vreau sa ma gandesc. Vezi tu, Legea a fost data pentru binele nostru, si nu pentru raul nostru. Oare legea de a merge cu 50km/ora in oras a fost data spre raul oamenilor sau spre binele lor? La fel este si cu Legea lui Dumnezeu.
Chiar si stiinta este un dar oferit de Dumnezeu oamenilor, pentru ca in felul acesta sa putem descoperi mai multe lucruri despre creatiune. Ce e rau in stiinta este cand aceasta este folosita impotriva vointei lui Dumnezeu.
Ce crezi, sunt de folos pentru om ciocanul si cuiele? Sigur ca da. Ele tot de Dumnezeu ne-au fost date -dar ca sa le folosim spre bine, si nu ca sa-L pironim pe cruce pe Acela care ni le-a dat...

| Moisie explică (pentru anonimg):

Ai ceva dovezi stiintifice pe care sa te bazezi cand zici ca Universul nu a folosit niste legi la Creatie... sau vorbesti bazandu-te doar pe credinta a proasta, adica fara nicio dovada?
Scuze, dar imi este sila sa raspund la asemenea prostii!

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, doar o singura cale.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singura!

| milan9 a răspuns:

Ca sa intelegi este necesar sa citesti Sfanta Scriptura.

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, doar o singura cale, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singura!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| Moisie explică (pentru milan9):

Te inseli!
Dumnezeu nu are copii nici macar in ziua de azi, si asta putem vedea cautand religia pe care chiar EL a dat-o oamenilor!
Evident ca biserica crestina este UNICA, mai ales la capitolul bicisniciii este neintrecuta, iar ce scrie in Noul Testament al celui carese recunoaste Lucifer, este valabil doar pentru satanistii care si-au vandut sufletul celui care se lauda ca detine Cheile Iadului!

| Moisie explică:

Ai vazut tu undeva vreun ortodox care sa respecte Legea pe care Dumnezeu i-a dat-o lui Moise, Lege cuprinsa in Deuteronom si numita Torah?
Pai daca nu ai vazut, atunci de ce minti?

| Scarbo a răspuns:

De obicei ma iau dupa propriile conceptii, si dupa ceea ce imi dicteaza constiinta, dar facand referire la intrebarea ta ma iau dupa legile stiintei, nu inteleg cum adica creatorul s-a luat dupa legile stiintei, daca in ziua a -5a a creata pasarile si pestii, iar in ziua a 6-a animalele uscatului, cand stiinta a demonstrat foarte clar prin dovezi reale, ca pasarile au evoluat din animalele uscatului, sau acum cateva zile am gasit prin Iov(26:7-8), ca norii sunt solizi. Lumina creata in prima zi, luna si stelele create in a 4-a zi. Deci cum adica Dzeu a creat lumea bazandu-se pe legile stiintei?

| anonimg a răspuns (pentru Scarbo):

Daca Biblia spune ca Dumnezeu "leaga apele in norii Sai" si ca "norii nu se sparg sub greutatea lor", asta nu inseamna ca norii sunt solizi. Expresiile de mai sus sunt metafore.

| Scarbo a răspuns (pentru anonimg):

Exact expresia confirma forta gravitationala happy, cateodata sper ca unii sa nu-si dea seama laughing.

| Moisie explică (pentru Scarbo):

Si de unde ai tu impresia ca asta a spus-o Dumnezeu si nu filozofii Greciei antice de unde textele Genezei au fost aduse de rabinii elenisti?

| Moisie explică (pentru anonimg):

Da sunt metafore care au fost facute de filozofii Greciei antice precum Arhimede si altii care cunoasteau atomul sau ziceau "dati-mi un punct de sprijin in Univers si voi rasturna pamantul!"

| anonimg a răspuns (pentru Moisie):

Cartea lui Iov a fost scrisa de evrei si nu de greci. Noi avem Vechiul Testament de la evrei; Noul Testament il avem de la greci.

| Moisie explică (pentru anonimg):

Nu de la evrei, ci de la Mozaici, asta pentru ca religia nu este o nationalitate.
Si revin, Capitolul Geneza a fost adusa in Tanach (si nu VT cum mint crestinii) de catre rabinii (mozaici) ELENISTI, care au preluat-o din filozofia populara a grecilor din antichitate!
Tot de la RABINII greci, este si Septuaginta adica versiunea tradusa a Tanachului pe care voi crestinii l-at FURAT de la religia mozaica!

| King18name a răspuns:

5.), Credinta in Dumnezeu si in fiul sau, si facand voia sa! big grin
cineva a zis ca : ''Daca in religia ta, sau credinta ta, nu este nimic supranatural, atunci e doar o minciuna si de fapt nu e nimic! asa e!

| Moisie explică (pentru King18name):

Vrei sa spui despre "credinta a proasta"?
Uite eu prefer sa cred doar in adevarurile dovedite de stiinte, si acest tip de credinta este altfel decat credinta a proasta, adica fara dovezi la baza!

| King18name a răspuns (pentru Moisie):

Fiecare are libertatea sa aleaga in ce sa creada. doar ca nu ai dreptate cand zici '' credinta a proasta''!winking

| Moisie explică (pentru King18name):

Din moment ce o credinta NU se bazeaza pe niciun adevar confirmat de Stiinta sau revelat prin Cunoastere Rationala, evident ca aceast tip de credinta este o credinta a proasta!
Spre deosebire de acest tip de credinta, exista credinta inteligenta bazata pe Stiinte, adica acel tip de credinta pe care o are omul inteligent care STIE ca nu poate cuprinde cu inteligenta lui toata aria imensa a Cunoasterii Stintifice, motiv pentru care este nevoit sa creada tot ceea ce nu poate stii, dar stie ca aceste adevaruri fac parte din realitate si sunt confirmate de stiinte.
Ceea ce in cazul credintei crestine bazate nu pe realitate ci pe fantezii, nu este cazul!

| Moisie explică (pentru King18name):

Din parttea mea esti liber sa crezi si in Sfantul cocean multifunctional, atarnat de un par langa groapa din fundul gradinii!