| Moisie a întrebat:

Care credeti ca este motivul pentru care Rabinul Isus din Nazareth, apartinand religiei mozaice, s-a jertfit pentru voi crestinii care nu sunteti de religia lui?
Si de ce nu pentru coreligionarii sai, care toti practicau si acceptau sacrificii sangeroase?
Ce dovezi aveti ca Isus s-a jertfit pentru crestini si nu pentru coreligioanarii sai?
Intrebarea este cu atat mai acuta cu cat nici apostolii lui Isus nu s-au convertit niciodata la crestinism, ci au murit toti ca membrii ai religiei mozaice scriind Evangheliile pentru cei de aceeasi religie cu ei si nu pentru crestini, mai exact evangheliile au fost scrise [entru SECTA Nazariteanului, secta care apartinea de iudaism si nu de crestinism!

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Am uitat sa completez, a trebuit sa plec asa ca am apasat rapid pe "trimite".
Invatamantul este ceva despre care stiu destule, nu din teorie, ci experienta, si am niste pareri din care chiar nu ma poti scoate.
Invatamantul din Romania este mai mult decat infect, profesorii, mare parte din ei, nu toti, sunt neinteresati de predare, vin in clasa, predau, pleaca, ceva complet tampit, tinand cont ca un elev are nevoie de explicatii, si daca nu a inteles de o alta metoda de explicare, in asa fel incat sa inteleaga.
Ei bine, asta nu se intampla la noi.
La noi invatatura este introdusa cu forta de catre "superiori", care dupa parerea mea sunt niste mari idioti, ne baga invatatura pe gat, invatatura care nu ne v-a folosii niciodata.
Este destul de simplu sa ai succes in momentul in care realizezi ca aceasta sfera in care ei ne-au bagat, are si o iesire, una pe care o gasesti repede concentrandu-te pe ceva ce-ti place tie.
Un profesor este specializat intr-un singur domeniu, insa noi trebuie sa le stim pe toate, daca trebuia sa invatam cate putin din toate, da, intelegeam, insa trebuie sa invatam de 10 ca sa avem "succes".
Sunt oameni si cu 5 facultati care nu au loc de munca, cel putin in Romania, in afara mai rar, insa aici sunt multi, oameni care au invata de au rupt si totusi n-au ajuns nimic, sau au ajuns vanzatori, gunoieri, etc.
Am preferat sa nu ma bazez pe scoala, niciodata nu mi-a placut, si pe langa faptul ca-mi castig ceva bani online, lucrand ceva simplu de acasa, si care nu ia mai mult de... hai sa zicem 3 - 4 ore pe zi, depinzand de cat lucrez, invat si ce trebuia sa invat in alti ani.
De exemplu, in clasele primare, eram obligat sa citesc, si de asta, intotdeauna am urat cititul, cartile, etc.
Acum insa, am citit cam 25 de carti, ceva incredibil pentru mine si cei ce ma cunosc, nu carti cu o specializare, pentru ca nu aveam bani de asa ceva, si inca nu am suficienti, ci carti cu o anumita poveste, o intamplare, ca "Patul lui Procust" si ce gasesc prin casa.
Niciodata nu mi-a placut engleza, pentru ca eram obligat sa o invat, in momentul in care nu am mai invatat din obligatie, ci din placere, engleza s-a lipit de mine ca de un magnet, si acum vorbesc la scoala cu profesoara, in engleza, nu stiu perfect, insa destul de bine.
Invatamantul este stricat in tara asta, am iesit din sfera aceea, o sa termin scoala, insa nu cu 10 cum ar fi vrut parintii, cu poate cu 6, insa atunci cand voi termina, ma voi putea axa 100% pe lucrurile care-mi plac si la care ma pricep, o sa am mult mai mult succes, si de asemenea, o sa invat lucruri pe care nu le puteam invata in liceu pentru ca eram obligat, vreau sa invat biologie, poate chimie, vreau sa citesc multe carti, cat de multe posibile, poate invat si putina medicina, clar psihologie, toate pe langa sa lucrez cat mai mult in editare video, audio, foto, si poate si in jocuri.
Multumesc pentru sfatul tau, de a invata materiile cerute la scoala, insa pentru mine, acele materii, sunt 0, adevaratele informatii v-or venii in viitor, cand le voi studia singur, si din placere si curiozitate, nu din obligatie.

6 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Iti spun asta doar ca un simplu om, care are o parere, nu o spun ca si un expert in religie, am anumite idei, si "reguli" personale despre religie, insa nimic aprofundat.
Din cate stim amandoi, in Biblie scrie clar, ca Dumnezeu ii iubeste pe toti, indiferent cum arata, indiferent ce fac, daca omori un om, si te caiesti mult pentru ce ai facut, poti fi iertat, pentru ca Dumnezeu te iubeste chiar daca gresesti.
O alta religie sau nu, tot esti iubit de Dumnezeu, pana in momentul in care mori, daca ai murit in pacat, chiar si asa ai fost si vei fi iubit in continuare.
Gandeste-te ca daca ai avea un copil care face numai rele, oricat de rau ar fi, tot l-ai iubii in adancul sufletului, pentru ca este copilul tau.
Exact asa a fost si atunci.
Nu conteaza ca unii erau de o religie, altii de alta, Iisus s-a jertfit pentru absolut toti oamenii, pentru ca si el, ca si Dumnezeu, ii iubea si ii iubeste pe toti in egala masura, chiar si cand gresesc.
Oamenii nu stiu, oamenii gresesc, fac multe prostii, si el si-a dat seama de asta, si-a dat seama ca nu este neaparat vina lor.
Niciodata nu mi-a placut religia, biserica, preotii, etc, si iti spun si de ce.
Mereu am avut un gand: Credinta, este ca sa crezi, religia, este pentru a te controla.
NU POT crede ca biserica ne ajuta sa fim "mai aproape" de Dumnezeu atunci cand preotii umbla cu masini de mii de euro, isi fac biserici de nu stiu cate miliarde, haine si obiecte din aur, in timp ce mii de oameni n-au ce manca, isi cauta un loc de munca, n-au apa, medicamente, etc.
Nu pot accepta sa ma duc sa sarut crucea din mana unui preot, mana care inainte cu 10 minute se afla sub fusta unei "maicute", mana preotului care este insurat si are 2 copii, cum pot crede in vorbele unui preot daca nici la 10 minute dupa ce iese din biserica il auzi "Sa-mi bag...".
Asta este una.
A doua chestie, nu pot crede, pur si simplu nu pot crede in Biblie.
Da, stiu este cartea Domnului, insa sunt 100% sigur ca aceasta carte este incompleta, o prefacatorie.
Nu Biblia in sine, ci ce citim noi astazi, multe lucruri au fost adaugate, altele scoase de acolo, in asa fel incat sa fim manipulati.
Cum iti explici ca religia a ucis mai multe vieti in trecut decat a salvat?
Religia este facuta pentru a ne controla, nu trebuie sa-ti pui intrebari in legatura cu Dumnezeu, si eu am momente in care injur, in care il acuz pe El de vreo nenorocire care mi se intampla, dar dupa imi pare rau, si asta e important, faptul ca-mi pare rau.
Daca vrei sa te consideri credincios, foarte bine, citeste Biblia, insa nu trebuie sa crezi orbeste in ea, daca vrei sa crezi in cineva, crezi in Dumneze, nu te intreba de ce s-a intamplat asta, si asta, poate ceea ce se spune nu este adevarat, poate adevarul este ascuns in spatele a multe minciuni pe care inca noi le credem, de aia si exista.
Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel, si Iisus, indiferent daca suntem de o religie sau de alta, pentru ca pana la urma, suntem fii Lui.
Alah, Budha, Dumnezeu, sau cum i-or mai zice altii, la urma urmei, toti ne inchinam la acelasi Dumnezeu, faptul ca altii ii spun in mii de feluri, asta tine de religie, si aici ajungem la control.
Nu te gandii la acel Dumnezeu care a spus sa facem asta, sau la acela care a spus sa facem cealalta, nu exista 2, exista unul singur, si asta iti v-a spune orice om din orice religie.
Insa la acela ne rugam toti, fara sa stim, cel putin asta-i parerea mea, eu unul nu spun "Sunt ortodox, ma inchin la Dumnezeul meu" sau "Sunt catolic, eu ma inchin la al meu" nu, eu cred in Dumnezeu si atat, nu imi pasa ce religie sunt, pot sa fiu de orice religie, tot intr-un Dumnezeu o sa cred.

| Moisie explică (pentru MenInShadow):

NU draga, Dumnezeu nu zice ce spui tu, aia spune tamplarul Isus, care era de religie mozaica si nu avea nicio legatura cu crestinismul vostru!
_ Biblia nu este cartea lui Dumnezeu si nici a Domnului Dulgher Isus din Nazareth!
Biblia este un text FURAT de la o alta religie, si adaptat cu alte intelesuri(adica mincinoase) de catre crestinii care le-au furat!
Exact acesta este si motivul pentrucare nici Dumnezeu si nici Domnul dulgher Isus nu recomanda nimanui niciodata sa citeasca sau sa urmeze Biblia, dar o recomanda niste preoti sarlatani despre care Isus spune ca il slujesc pe Mamona, adica pe Mama Dracului!

| MenInShadow a răspuns (pentru Moisie):

Tocmai de aia refuz sa stiu orice despre religie.
Pentru ca nimic nu poate fi concret, si decat putini oameni stiu sa faca diferenta intre a crede in Dumnezeu si a crede in orice preot de 2 lei, care are ca unic scop manipularea.
Ce am spus mai sus, a fost parerea mea, am si mentionat, n-am nici cea mai mica treaba cu religia, niciodata nu am fost interesat, nu am citit Biblia, nu am putut s-o citesc, prea mare, prea plictisitoare, am inceput sa detest preotii si bisericile acum 7 ani si inca-mi pastrez obiceiul.
Nu o sa ma duc la biserica, nu o sa invat religia, si nu o sa dau 2 lei pe preotii care pretind a fi mari invatati care ma conduc spre calea cea buna, eu fiind pe calea care duce spre pierzanie.
Intotdeauna o sa cred in Dumnezeu, nu o sa cred cele 10 porunci, pentru ca si acolo sunt lucruri bagate, scoate, totul in lumea asta este pentru a manipula.
Cred in Dumnezeu asa cum este el, nu cum e descris in Biblie, sau de nu stiu cati preoti, pur si simplu cred, fara sa am nevoie de raspunsuri la intrebari pe care nici macar nu mi le pun, fara sa fie cineva care sa-mi explice cum sta treaba.
Sa nu minti, este una din porunci, insa nimeni in viata asta nu poate traii fara sa minti, nu poti poftii la nevasta altuia, dar fara sa vrei cate un gand iti scapa cateodata, ar trebui sa ai un caracter si o mentalitate de fier ca sa le respecti, lucru imposibil.
Dupa parerea mea, toata partea asta cu religia si cu cele 10 porunci are ca singur scop derutarea noastra, sa ne faca sa credem ca ne-am nascut in pacat, si v-om murii in pacat, pentru ca nu o sa respectam niciodata acele porunci asa cum trebuie.
Asta ar insemna ca Dumnezeu este mult prea crud, ar insemna ca nu trebuie sa facem nimic decat ce scrie in biblie, si ce ne spun preotii, exact ceea ce vor ei sa facem, sa ne lasam complet controlati de ceva ce nu exista de fapt, de un Dumnezeu care ei pretind ca exista, total diferit de cel adevarat, un Dumnezeu creat de ei pentru a manipula, nici decum acel Dumnezeu care exista cu adevarat.
Cum am zis, si o mai zis, n-am nici o treaba cu religia, tot ce stiu, tot ce ti-am spus aici, si ma refer despre Dumnezeu, sunt lucruri pe care mi le-am impus eu, lucruri de care mi-am dat seama in timp, si pe care vreau sa le cred, nu sunt lucruri invatat, nu stiu NIMIC despre religie, imi poti explica ce-i bine si ce-i rau, eu nu pot face diferenta din moment ce nu stiu si nici nu vreau sa stiu.
Daca fac ceva, este sa cred in Dumnezeu si atat, orice argument adus de cineva pro si contra, este inutil, nu ma intereseaza ce a fost in trecut, ce a fost, a fost, ma intereseaza sa cred acum, si in viitor.

| Moisie explică (pentru MenInShadow):

Gresit!
Spre deosebire de credinta intr-un Dumnezeu care nu se manifesta, religiile nu vin de la Dumnezeu ci de la oameni, ca atare se poate afla totul despre ele.
Totusi este pozitiv faptul ca nu ai cazut in capcana preotilor, si ca gandesti corect si liber neinfluentat de nicio doctrina, si asta este foarte bine! Sper sa continui pe calea asta si in loc de studiul Bibliei mai bine studiezi materiile cerute la scoala.
Felicitari ...si tine-o tot pe calea asta!

| MenInShadow a răspuns (pentru Moisie):

Eh, uite abia aici intram intr-un subiect la care ma pricep.
Asa e, iti dau dreptate, multe lucruri din cate cred sunt gresite, dar asta prefer sa stiu, decat sa fiu manipulat de preoti.
Cat despre scoala, prefer sa o las pe locul 2, am avut experiente multiple in ce priveste scoala, am incercat de multe ori sa realizez ceva in viata cu ce am invatat la scoala, stii reusitele au fost... inexistente.
Asa ca am continuat de aproximativ 5 ani sa studiez ce mi-a placut de la bun inceput: calculatorul.
Am lasat scoala pe locul 2, am studiat mult lucruri privind calculatorul, si acum cat inca sunt la scoala, lucrez de acasa, ceva simplu, foarte simplu, si in 2-3 luni imi pot lua un laptop cu niste bani pe care nu speram sa-i fac pana nu voi avea un loc de munca, si totusi uite c-o fac, deci cat priveste scoala, o las pe locul 2, pentru ca eu mi-am gasit propria cale in viata.

| MenInShadow a răspuns (pentru Moisie):

Oh, si sa nu uit, scuze pentru toate greselile de gramatica, este tarziu, sunt foarte obosit, si am mai facut cateva greseli.

| MenInShadow a răspuns (pentru Moisie):

Am uitat sa completez, a trebuit sa plec asa ca am apasat rapid pe "trimite".
Invatamantul este ceva despre care stiu destule, nu din teorie, ci experienta, si am niste pareri din care chiar nu ma poti scoate.
Invatamantul din Romania este mai mult decat infect, profesorii, mare parte din ei, nu toti, sunt neinteresati de predare, vin in clasa, predau, pleaca, ceva complet tampit, tinand cont ca un elev are nevoie de explicatii, si daca nu a inteles de o alta metoda de explicare, in asa fel incat sa inteleaga.
Ei bine, asta nu se intampla la noi.
La noi invatatura este introdusa cu forta de catre "superiori", care dupa parerea mea sunt niste mari idioti, ne baga invatatura pe gat, invatatura care nu ne v-a folosii niciodata.
Este destul de simplu sa ai succes in momentul in care realizezi ca aceasta sfera in care ei ne-au bagat, are si o iesire, una pe care o gasesti repede concentrandu-te pe ceva ce-ti place tie.
Un profesor este specializat intr-un singur domeniu, insa noi trebuie sa le stim pe toate, daca trebuia sa invatam cate putin din toate, da, intelegeam, insa trebuie sa invatam de 10 ca sa avem "succes".
Sunt oameni si cu 5 facultati care nu au loc de munca, cel putin in Romania, in afara mai rar, insa aici sunt multi, oameni care au invata de au rupt si totusi n-au ajuns nimic, sau au ajuns vanzatori, gunoieri, etc.
Am preferat sa nu ma bazez pe scoala, niciodata nu mi-a placut, si pe langa faptul ca-mi castig ceva bani online, lucrand ceva simplu de acasa, si care nu ia mai mult de... hai sa zicem 3 - 4 ore pe zi, depinzand de cat lucrez, invat si ce trebuia sa invat in alti ani.
De exemplu, in clasele primare, eram obligat sa citesc, si de asta, intotdeauna am urat cititul, cartile, etc.
Acum insa, am citit cam 25 de carti, ceva incredibil pentru mine si cei ce ma cunosc, nu carti cu o specializare, pentru ca nu aveam bani de asa ceva, si inca nu am suficienti, ci carti cu o anumita poveste, o intamplare, ca "Patul lui Procust" si ce gasesc prin casa.
Niciodata nu mi-a placut engleza, pentru ca eram obligat sa o invat, in momentul in care nu am mai invatat din obligatie, ci din placere, engleza s-a lipit de mine ca de un magnet, si acum vorbesc la scoala cu profesoara, in engleza, nu stiu perfect, insa destul de bine.
Invatamantul este stricat in tara asta, am iesit din sfera aceea, o sa termin scoala, insa nu cu 10 cum ar fi vrut parintii, cu poate cu 6, insa atunci cand voi termina, ma voi putea axa 100% pe lucrurile care-mi plac si la care ma pricep, o sa am mult mai mult succes, si de asemenea, o sa invat lucruri pe care nu le puteam invata in liceu pentru ca eram obligat, vreau sa invat biologie, poate chimie, vreau sa citesc multe carti, cat de multe posibile, poate invat si putina medicina, clar psihologie, toate pe langa sa lucrez cat mai mult in editare video, audio, foto, si poate si in jocuri.
Multumesc pentru sfatul tau, de a invata materiile cerute la scoala, insa pentru mine, acele materii, sunt 0, adevaratele informatii v-or venii in viitor, cand le voi studia singur, si din placere si curiozitate, nu din obligatie.