| chuckmanson a întrebat:

Care credeți că este un zeu mai crud, rău, narcisist, răzbunător, maniac etc. Zeus sau Iahve?

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Se pare ca uni nu au habar de biblie, iahve insati spune ca este astfel, are momente si el de nebunie cateodata, cand o ia razna, face totul pentru poporul lui

http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/

| RAY a răspuns:

Irinel15123532 pai si vt? inclusiv primi crestini recunosteau ca dumnezeul din vt este total incompatibil cu iisus, ce naiba

| RAY a răspuns:

Evreii au rămas singurul popor creștin pe când restul s-au împărțit și au adoptat alte zeități, au devenit alte popoare,.

ce tampeni pot scrie uni

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ieșirea din sclavismul egiptean este cât se poate de reală, toți istoricii știu asta.

minciuna nu e adevarat asa ceva, in fapt canaiti au fugit spre Israel unde sau convertit la iahve, nu exista nici o dovada ca egiptul ar fi tinut vreodata un popor ca sclav, evrei erau politeisti, ei fiind monoteisti doar acum 2600 de ani, inclusiv in vt se vede politeismul, mereu fiind la plural

| RAY a răspuns:

| Steregoi iar aberezi la greu, haos e in capul tau, ignorantule de stiinta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Indiferent de câte rele îi atribui dta, îl apreciez pe Iahve. EL își iubea poporul și îl iubește și acum. Zeus?

| SilentRain a răspuns:

Nu contează numele, dacă chiar ar exista ceva și sta nepăsător la multe tragedi înseamnă că e nemilos

| Steregoi a răspuns:

Zeul in care crede ateul si anume zeul inexistent denumit Haos.

| chuckmanson explică (pentru Steregoi):

Ți-am mai răspuns odată. Ateii nu cred în niciun zeu.

| Steregoi a răspuns (pentru chuckmanson):

Ba da, ateii cred in Haos chiar daca nu il considera zeu.

| Irinel15123532 a răspuns:

Citeste biblia noul testament, si vei vedea ca intrebarea ta nu are sens, Domnul este un Dumnezeu al dragostei.

| chuckmanson explică (pentru Irinel15123532):

Recunosc că Iisus a făcut și el câteva lucruri bune, dar nu e nici el cel mai bun și iubitor zeu. De fapt, poate ai vrea să îmi verifici altă întrebare de a mea: https://www.tpu.ro/......-indoiala/
http://churchandstate.org.uk/......-of-jesus/

| LupusDei1993 a răspuns:

Eu as zice ca Allah e.

| Octavian199 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Allah e char zeul evreu/Dumnezeu la crestini, dar musulmanii interpreteaza altfel decat crestinii.

| RAY a răspuns (pentru LupusDei1993):

Ala tot zeul avramic este, tot despre iahve vorbim

| RaulAlmășan a răspuns:

Zeus a fost și este un personaj mitologic,o pură invenție pe când Dumnezeu a existat din totdeauna,și va exista pentru totdeauna.
Dumnezeu nu este rău, sau cum îl consideri tu.
Dacă ai ști tot ceea ce a făcut Dumnezeu pentru noi și ceea ce face Dumnezeu și ce va face El, ai vedea că și pe tine te iubește și te consideră valoros atât pe tine cât și pe restul oamenilor.
Gândește că cel Atotputernic ne consideră pe noi comoara lui, și ne-a creeat după chipul și asemănarea Lui.
Orice ai fi în viața, chiar dacă ești considerat o lepra de joasă speță de către oameni, tu ești valoros în ochii lui Dumnezeu cel Atotputernic.
Prin duhul înfierii noi suntem numiți fii a lui Dumnezeu.
Vom sta la dreapta Domnului Iisus Hristos.
De ce îi atribui acele caracteristici lui Dumnezeu?

| chuckmanson explică (pentru RaulAlmășan):

Da, mai puțin dacă nu crezi în el, când el nu îți dă nicio dovadă că el există. Sau dacă ai altă religie decât cea corectă. Sau dacă ai încredere în fapte științifice. Sau dacă ești homosexual. Sau dacă ești femeie și nu ești o sclavă soțului tău. Sau dacă nu erai evreu pe vremea vechiului testament, și mai nou dacă ești evreu, pentru că aparent YHWH și-a schimbat părerea, Matei 8:12. Sau dacă ești bărbat și nu ai penisul mutilat, și nu ai părul lung și barbă, sau dacă ai un tatuaj sau un piercing. Sau dacă ești un sclav. Sau dacă nu îți irosești viața venerând un tiran care a omorât 25 de milioane de oameni pe puțin https://dwindlinginunbelief.blogspot.com/......bible.html
Și mă rog, aș putea să continui așa la nesfârșit.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru chuckmanson):

Tradițiile care le-ai prezentat sunt anulate,nu trebuie să fii Evreu, despre femeie nu e scris să fie sclavă,evreii au rămas singurul popor creștin pe când restul s-au împărțit și au adoptat alte zeități,au devenit alte popoare,.
Dumnezeu urăște păcatul, cât timp trăiești te poți schimba,dar și atunci când este paralel cu Dumnezeu,El tot te iubește.
Ceea ce scrii tu este o lipsă a studierii Bibliei,sau citești doar ceea ce vor scepticii să crezi.
Nu cunoști scripturile așa cum le cunoaște un creștin,nici Creștinii nu cunosc cum trebuie.
Dar totuși eu și mulți alții care cunosc Biblia rămân creștini nu din frică de Dumnezeu ci din iubire pentru Dumnezeu.
Noi nu credem doar in cazul că există și ne pedepsește,noi știm că există și din recunoștință pentru tot ce a făcut Dumnezeu pentru noi îi lăudăm și cinstim Numele.
In plus avem dovada că Dumnezeu există.
Biblia deține informații extrem de puternice în privința asta.
In Biblie scrie că Dumnezeu spânzură pământul pe nimic.
Ceea ce demonstrează și știința.
Sunt proorocirile împlinite.
Ieșirea din sclavismul egiptean este cât se poate de reală, toți istoricii știu asta.
Biblia nu conține minciuni, tot ce este scris are un răspuns, iar ce nu are răspuns trebuie să se împlinească.
Dumnezeu iartă orice păcat.
Unul singur este neiertat acela atunci când păcătuiești împotriva Duhului Sfant.
Poți să fii tatuat, cu cercei cu ce vrei tu.
Dacă te pocăiești de păcatele tale ai iertare înaintea lui Dumnezeu.
Ce cauți, aia găsești, dacă tu vrei să găsești argumente contra Lui Dumnezeu acelea le vei găsi ce va fi pro nu îți va păsa.

| chuckmanson explică (pentru RaulAlmășan):

Mai exact de ce trebuie să îl consider pe Zeus un mit, iar poveștile cu creerea lumii de către YHWH în 6 zile, potopul lui noe, miracolele și reînvierea lui Iisus etc. ca adevăr sfânt?
Cu ce sunt diferiți?
Ambii arată ca niște ființe de poveste create de oameni, din perspectiva mea.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru chuckmanson):

Daca este vorba de niste fiinte de poveste, de ce te agiti atat si de ce faci propaganda anti-crestina? Nu crezi ca te consumi prea mult pentru niste - spui tu - povesti?! Ai putea sa-ti ocupi timpul cu activitati utile tie, nu cu propaganda anti-crestina! Omul e liber sa creada in ce vrea, cine esti tu sa-i cenzurezi optiunea de credinta?! De ce nu te zbati atat din cauza lui Harap-Alb sau a lui Pasari-Lati-Lungila? Am vazut niste copii care credeau in personajele din povesti! Ia pune-i la punct si pe ei! laughing

| chuckmanson explică (pentru pacatosulBogdan):

În primul rând, nu fac propagandă anti-creștină, pur și simplu îmi exprim părerea. Nu mă consum pentru asta, iar timpul pe care îl aloc pentru a dezbate lucruri legate de religie este infim în comparația cu timpul pe care îl aloc pentru altceva. Dar totuși, chestiile legate de dumnezeu, religie, spiritualitate etc. sunt unele dintre cele mai importante întrebări pe care și le poate pune o persoană. Și sunt de asemenea subiecte foarte vaste, care merită dezbătute, indiferent dacă ești credincios sau ateu. Iar în ceea ce privește Harap-Alb, în primul rand sunt copii, pot să trăiască și ei în vise pentru o perioadă. În al doilea rand, nu știu cate persoane îi venerează și îi slăvesc pe Harap-Alb și păsări lăț-lungilă, însă pe Iahve are vreo 3, 5 miliarde(creștini musulmani și evrei0 iar Iisus este considerat după creștini Mesia și fiul lui Dumnezeu, care a adus mântuire umanității prin moartea și învierea sa. Isus este considerat profet și ascet în islam, un Mesia fals în iudaism și mandeanism, drept o manifestare a lui Dumnezeu de către bahá'í, ca un avatar de către hinduși, ca un salvator și un aducător de gnoză de diferite secte gnostice și ca un Părinte spiritual de către unii susținători ai New Age-ului. Dacă toți adulții ăștia ar crede în Moș Crăciun, aș fi îngrijoratlaughinglaughing Pe langă asta, fanaticii religioși au fost de multe ori în stare să omoare pentru credința lor. Să nu mai vorbim că și în ziua de azi mulți fanatici vor ca noi să fim convinși că ce zic ei e adevărat, să negăm știința(eu personal nu am învățat nimic despre evoluționism la școală, dar am fost mereu obligat să stau la mizeriile alea de ore de religie, sau uită-te la Steregoi) sau își folosesc credința ca pretext de ură împotriva unor grupuri(ce am făcut noi cu mizeria aia de referendum anti-gay) sau bisericiile au o mulțime de privilegii(uită-te la prietenul nostru Daniel și la nr. de spitale vs biserici etc.) etc.

| RaulAlmășan a răspuns:

Pentru RAY.
Tu m-ai blocat fiindcă vrei să răspunzi cu minciuni și să nu îți mai pot închide gura.
Nu s-au împărțit oare popoarele?
Istoria nu confirmă altceva.
Cât despre cananiti, ce erau?
laughing?
Cananittii nu sunt Evrei?

| Octavian199 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Blocarea e un gest copilaresc, nu conteaza cine e.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Cu ignoranti nu ai de ales, astia ar ucide in numele religiei lor