| sunrises a întrebat:

Care credeţi că sunt cele mai grave păcate?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Necredinta,neascultarea,hula impotriva Duhului Sfant, adulterul, crima.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Neascultare de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricine face păcat face şi fărădelege; şi păcatul este fărădelege.

Toţi păcătoşii poporului Meu vor muri de sabie, cei ce zic: „Nu ne va ajunge nenorocirea şi nu va veni peste noi."

Afară sunt câinii, vrăjitorii, curvarii, ucigaşii, închinătorii la idoli şi oricine iubeşte minciuna şi trăieşte în minciună!

| RaduMD a răspuns:

Este greu de făcut un clasament. Aşa cum e greu de răspuns la întrebarea: "care fiară este mai hidoasă", tot aşa e greu de extras din bestiarul păcatelor o specie şi să spunem: am găsit-o, asta e!

Ca regulă generală, încălcările poruncilor de pe prima tablă a legii sunt socotite ca mai grave. Sunt păcate teologice, adică îndreptate în mod direct contra lui Dumnezeu.
Pe de altă parte, să nu uităm că, uneori mai mult decât materia, contează intenţia. Este intenţie directă sau indirectă, ori este culpă? Astfel, un sacrilegiu făcut din neatenţie poate fi un păcat mai mic decât furtul a ceva ce ai nevoie.
La rândul lor, păcatele capitale sunt enumerate mereu în aceeaşi ordine, începând cu mândria, care este cel mai diabolic, terminând cu lenea, care e cel mai uman. Asta, însă, nu înseamnă că lenea nu ar putea ucide. Poate că lenea a trimis în iad mai multe suflete decât mândria. În orice caz, reţeta cea mai sigură ca să îţi ratezi mântuirea este să nu faci nimic. Nici măcar păcate.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Sa fi credincios.
:p

| milan9 a răspuns (pentru Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu):

Da, este cel mai grav păcat să fii credincios diavolului...

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns (pentru milan9):

Hai scutestene credinciosule!

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaş; şi nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii.

Nu ştiţi că, dacă vă daţi robi cuiva, ca să-l ascultaţi, sunteţi robii aceluia de care ascultaţi, fie că este vorba de păcat, care duce la moarte, fie că este vorba de ascultare, care duce la neprihănire?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu):

Şi, fără credinţă, este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este şi că răsplăteşte pe cei ce-L caută.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Pe unde raspund eu iti dai si tu cu parerea despre ce am zis.

| vitbsk a răspuns:

Ca să-l citez pe Părintele Teofil Părăian, Dumnezeu să-l ierte:
"Păcatul cel mai mare e păcatul care-l faci, dacă-i vorba, păcatul in care eşti."

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Să crezi şi să te-ncrezi în superstiţii.

| Genessis a răspuns:

Cele mai grave pacate sunt acelea care incalca cuvantul Domnului.Noi stim ca odata si odata, fie mai devreme, fie mai tarziu poruncile Lui se vor indeplini si atunci vom plati toti cei care le-am incalcat.E o mare greseala sinuciderea pentru ca Dumnezeu ti-a dat viata si numai El ti-o poate lua.Degeaba spui tu lucruri frumoase, faci fapte bune daca tu in sufletul tau, nu esti de acord cu ele.Sunt foarte multe persoane cu acest comportament, pe care eu nu o sa il inteleg niciodata si pe care nu o sa il accept.

| ThatWeirdFuck a răspuns:

Pacatele cele mai grave pentru un credincios sunt sinuciderea si negarea duhului (asa stiu de la fostul prof de religie).
Dupa parerea mea cel mai grav pacat este sa pierzi la nesfarsit timpul.

| nsalion a răspuns:

Nu lua asta ca pe o corectie sau un sfat sti e lol sa... zic doar ca daca vrei sa stii adevarul nu cauta la oameni necunoscuti chiar unui nestiutori sau necredinciosi care te pot influenta vrei sa stii adevarul fa un efort si cauta in biblie in carti chiar in internet din citate extrase din biblie dar sa stii ca pacatul este pacat in fata Domnului are aceeasi statura si daca nu te pocaiesti god bye.Serios scrie si in biblie pocaitiva acum nu mai tarziu caci pacatele sta in fata Domnului si peste(sau ceva in gen) si toti veti pieri daca nu va pocaiti.

| szzbun a răspuns:

... nu exista pacat/rau/greseala ci numai reactia individului la evenimentul la care este facut partas (cu care este intr-o relatie, oricare ar fi aceasta / care il afecteaza in vreun fel).

... privit din acest unghi "pacatul" major/cel mai mare/cel mai grav, in opinia mea, este uciderea iubirii in noi insine si in cei din jurul nostru. Nu este ideea mea, am gasit-o exprimata si foarte bine argumentata de Lazarev, dar ii subscriu cu toata convingerea. Nu stiu daca acest pacat apare exprimat sub aceasta forma in biblie, dar sunt sigur ca se regaseste in fondul ei.