| Andreeaioan115 a întrebat:

Care credeti ca sunt cele mai grave pacate?

57 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pedofilia, avortul, refuzul maternității.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa iei viata cuiva si sa il chinui.

| CostinAlamariu a răspuns:

Din punctul meu de vedere orice pacat care conduce la moartea sufletului tau e cel mai grav pacat pentru tine.
Daca de exemplu te certi mai des ca altii si pacatul asta il faci cel mai des ala e cel mai grav pacat.
Mai obiectiv vorbind exista pacate foarte grave cum ar fi avortul, adulterul, sa omori un om, chiar si sa omori sau sa chinui animale nejustiticat, orice act sexual in afara casatoriei, dependenta de alcool sau de droguri si desigur cel mai mare pacat dintre toate e sinuciderea.

| StrongHeart a răspuns:

Cele impotriva duhului sfant.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Exista păcat si păcat de moarte. Păcatul de moarte Biblia il descrie ca fiind hula împotriva Duhului Sfânt. Restul, fiecare fărădelege este un păcat.

| Andreeaioan115 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu ştiţi, oare, că nedrepţii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiţi: Nici desfrânaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii,
10. Nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu. Dar aici ce sa inteleg?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Fiecare din aceste fărădelegi reprezintă cate un păcat. Daca cineva săvârșește n fărădelegi se face vinovat de n păcate. Dar nu exista păcat mare sau mic ci doar in concepția noastra.

| Digikey a răspuns:

Depinde in ce zeu invizibil crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mândria este unul dinte ele. Datorită mândriei apar multe alte rele.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Mandria in conceptia lui Aristotel este o virtute, nu un pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hula împotriva Duhului Sfânt și sinuciderea.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Din ciclul "Fa ce vrei, zi ce vrei, dar nu te lua de scula mea". Cam asta e ideea in conditiile in care, conform povestii, cu Duhul Sfant a inseminat-o spiridusul pe Maria.laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Mie mi-ar fi frică să vorbesc/ scriu așa în locul tău. Te iei de Puterea Lui Dumnezeu... Într-o zi o să îți pară rău.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, da, frica e unul din mijloacele prin care sunteti "convinsi" ca povestile astea ale voastre cu spiridusi ar fi reale. Cand ajungi sa-ti fie frica e greu sa mai judeci coerent si logic.
De parca voi nu va luati de "puterile" a sute de zei de astia...Tie nu iti e frica?laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Eu sunt convinsă că Duhul Sfânt este Puterea Lui Dumnezeu și că este reală...și asta nu s-a întâmplat prin frică. Am experimentat și chiar văzut cu ochii mei unele lucruri...dar acest loc nu este vrednic de a le povesti. Aici e batjocură la adresa a Ceva pentru care s-au dat vieți, și Viața Lui Hristos în frunte.
Și că tot am început o discuție interesantă, ce părere ai despre martiri? Hai să ne oprim asupra morții prin tortură de exemplu. Natural vorbind, te lepezi în secunda 2. Dar aici e ceva supranatural.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Și că tot am început o discuție interesantă, ce părere ai despre martiri?"

Nu uita ca, de exemplu, cei care s-au lovit cu avioanele de turnurile alea, tot martiri sunt. Ideea de martir in numele unor spiridusi inexistenti e gretoasa in sine. Cat de tampit sa fii?!
In alta ordine de idei, discutia nu-mi pare neaparat interesanta.

"...s-au dat vieți, și Viața Lui Hristos în frunte."

Povestea spune ca asta a fost mort doar 3 zile. Deci nu se pune. Ce crezi, el stia ca va invia, sau nu stia? Ce spune povestea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

El știa că va învia, întrucât a vorbit despre dărâmarea templului (Trupului Său) și reclădirea Lui în 3 zile...dar S-a simțit Om (chiar fiind) înaintea morții și i-au curs sudori de sânge în toată acea învălmășeală de stări. Ți se pare puțin lucru? Cum doare o sentință atunci când știi cu toată ființa ta că ești nevinovat?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca la niciun crestin pe care l-am cunoscut n-am intalnit ideea ca a-l injura pe Duhul Sfant sau a-i nega existenta ar fi enigmatica "hula contra Duhului Sfant".

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"...dar S-a simțit Om (chiar fiind) înaintea morții..."

Atunci nu are sens, pentru ca de fapt n-a inviat, ci s-a transformat intai din spiridus in om, apoi invers.

"Cum doare o sentință atunci când știi cu toată ființa ta că ești nevinovat?"

Pai nu spuneti tot voi ca exact cu scopul asta se transformase in om?! Spui clar ca stia ce si cum se va intampla treaba. Adica personajul era setat sa faca pipi contra vantului. Durere era daca nu-i iesea manevra cum o programase.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

PRINCIPAL pentru mine este ce faceti/cum va comportati fata de mine si de altii, si nu ce credeti. Sunt oameni ce cred chestii foarte frumoase, chiar utopice si s-au exteriorizat in fapte prin comunism, sau oameni ce cred tot felul de tampenii si conduita lor este decenta si legala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate sunt la fel de grave pentru că toate te despart de Dumnezeu.
Hula împotriva Duhului Sfânt este de neiertat pentru că mai rău decât răul este să atribui binele răului.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Crima, violul, pedofilia și tortura, pentru astea aș fi de acord cu pedeapsa cu moartea în majoritatea condițiilor, la restul păcatelor furtul, minciuna, simpla necredință, etc, parcă e altă treabă.

| Andreeaioan115 explică (pentru Florin9Florin9):

Dar practicile impotriva firii?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Dacă te referi la homosexualitate. nu-mi place încotro merg lucrurile, sunt păcate grave, dar nu merită omorâți pentru asta, ar trebui ajutați să înțeleagă că au o problemă și să îi ajutăm să treacă peste dar e cam imposibil într-o societate în care pe de-o parte îi avem pe cei care nu recunosc că au o problemă(și pe cei care le bagă în cap că e normal să fie așa) și pe cealaltă parte mulți care îi jignesc și îi fac **** și o mulțime de alte jigniri.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Am scris b. u. l. a. n.g.i.i., nu știam că se consideră înjurătură

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dap, dap, sa ajungem cum era in SUA in anii '50: homalaii casatoriti, aveau copii (unii dintre ei) si si-o trageau prin WC-uri publice.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu am zis asta, nu mai încerca să scoți din context, evident că nici o soluție nu e 100% bună și mereu vor apărea exemple extreme care vor vrea să demonstreze că acea soluție e greșită.

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Domle, ideea de baza in medicina este ca un homosexual adevarat nu poate fi convertit la hetero. Poate face sex heterosexual din obligatie, sau se casatoreste de ochii lumii, dar nu face sex cu nevasta. Un homosexual ramane homosexual, n-ai ce sa-i faci. Fie prin amenintari, fie prin incercari de terapie el nu poate deveni altceva decat homosexual. Iar aia care fac din placere sex cu ambele sexe sunt bisexuali, la aia merge sa-i convingi intr-un fel, dar daca se indragostesc nu mai tine nici cu munca de convingere.

Iar terapiile de conversie duc cel mai des la sinucidere, care zic crestinii ca este cel mai mare pacat.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

Ba poate, dar există interese să se creadă că nu

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Teorie paranoida a conspiratiei.

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Cat despre Popper, Quine, Kuhn, Feyerabend se pare ca nici n-ai auzit, pentru ca e mult mai comod din punct de vedere intelectual sa bagi o placa de teoria conspiratiei decat sa citesti despre ei.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

Acei oameni au fost atei și agnostici

nu siguranță nu le poate nega nimeni inteligența (nici lor nici medicilor și psihologilor care spun că homosexualitatea nu se poate trata)

dar... de exemplu acum câțiva ani a fost un scandal cu Volkswagen că a falsificat anumite informații(teste de poluare) ca să vândă mai bine, nimeni nu le poate contesta intelectul acelor oameni dar moralitatea lor lasă de dorit

oricât de mult ai spune că e doar o teorie conspirațională idioată, ești și tu conștient că lucruri de genul se întâmplă, banul și interesele cumpără multe.

cred că urmează partea în care îmi vei explica că unele teorii conspiraționale sunt adevărate dar asta nu big grin

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Conspiratiile reale, adevarate nu se numesc "teorii conspirative".

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Asa si Fleming a fost prezbiterian nominal, deci penicilina este medicament prezbiterian. D-aia a ajuns lumea sa-si piarda teama de sifilis, din cauza unui medicament prezbiterian.

Bineinteles ca ce credinta religioasa avea Fleming nu are nicio legatura cu efectivitatea penicilinei. In stiinta nu se tine cont de ce credinta religioasa are sau nu are omul de stiinta. Aia e un sofism imbecil, numit ad hominem.

Deci probabil suferi de oarece tulburare paranoida de personalitate, altfel nu se explica ce scrii. Ce scrii dovedeste ideatie paranoida.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

în mintea ta, unde tu decizi ce e adevărat și ce e real, în realitate nu are relevanță.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

Da sigur. oricine nu e de acord cu tine gata suferă de ceva tulburări.

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu sunt medic, nu-ți pot pune diagnostic. Dar că scrii ilogic, incult și cu ideație paranoidă se vede clar de la o poștă.

Iar cei care recurg la teorii paranoide ale conspirației pentru a explica de ce consensul științific e într-un anume fel (care nu le convine), fie sunt niște ignoranți care habar n-au ce e aia știință, fie sunt bolnavi psihici. Nimeni nu e obligat să fie de acord cu consensul științific, dar să susții că acesta a fost adoptat din motive sinistre este prostie crasă sau nebunie.

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Și să știi că oamenii de știință, medicii și psihologii creștini (creștini, nu bigoți) sunt de acord că homosexualii nu pot fi convertiți la hetero.

Așa că n-ai nici cea mai mică dovadă că ăsta ar fi un consens doar al ateilor și agnosticilor.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

Ha ha, parcă mă jignești așa cumva într-un fel cu stil, nici nu-mi vine să mă supăr pe tine sau ceva big grin

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

Predominant atei sau agnostici, unii cu măști de creștini prin botez, niciun creștin adevărat nu ar susține că homosexualii nu se pot trata.

"O minciună este o minciună chiar dacă toți o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu-l crede".

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

Oricât de frumos ai împacheta lucrurile cu "consens științific" și alte exprimări...în spatele cuvintelor academice pe care le folosești sunt niște oameni care pot fi influențați de propriile convingeri, de prieteni homosexuali, de ceea ce se va zice despre ei dacă zic ceva ce scandalizează opinia publică, de bani.

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dap, eu ti-am zis ca suferi de ideatie paranoida si-mi confirmi din nou acest lucru. Sustii ca toti oamenii de stiinta care au studiat asta fac orice altceva in afara de stiinta. Asta e pura ideatie paranoida.

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Niciun_sco%C8%9Bian_adev%C4%83rat

Tu pui semn de egalitate între creștin și bigot, nu eu.

Tu proclami drept adevăr creștin ceva ce nu e nici adevăr, nici creștin. Adică nu este recunoscut drept adevăr de către comunitatea științifică și nu este împărtășit pe larg de creștini.

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

După cum se vede pe https://www.google.com/search?q=site:pnas.org+homosexual Academia Națională de Științe a SUA studiază asta și publică articole științifice despre asta într-o revistă științifică foarte prestigioasă.

Prin lege, această academie este consilierul științific al Congresului SUA.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

Majoritatea nici nu au studiat, cum nici tu nu ai studiat, doar au luat de bune informațiile transmise de alții de sus.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

Lasă că știu cum faci tu, la tine parcă nici relațiile intime în afara căsătoriei nu sunt ceva greșit din punct de vedere creștin, învățăturile creștine care nu-ți convin le treci prin mai multe traduceri până ajungi la ceva ce îți convine ție, apoi găsești câteva cazuri izolate de creștini care sunt de acord cu ce ai interpretat tu și apoi vii aici și expui totul spunând că asta e interpretarea corectă și îi dai exemplu pe acei oameni că sunt de acord cu tine și de aici rezultă că, creștinii adevărați sunt de acord cu tine.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

Cine zice că e prestigioasă?
Așa o consideră anumiți oameni. asta nu înseamnă că este.

Așa și despre Messi și Ronaldo, s-ar putea spune că sunt două modele și doi oameni exemplari, aproape eroi naționali, doi oameni cu suflet mare și etc lucruri pozitive pe care le pot spune fanii lor, și de fapt ambii au avut probleme cu legea și au avut momente când și-au înjurat adversarii, dar astea sunt lucruri ținute sub preș.

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Tu tii cu bigotii, clar. Si zici ca numai bigotii sunt "crestini adevarati". De fapt voi sunteti o minoritate extremista.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

Asta în capul tău, unde cine nu crede în interpretarea ta e considerat ca făcând parte dintr-o minoritate extremistă.

Ne-ai scos în afara științei și acum încerci să ne scoți chiar în afara creștinismului.

Dar creștinii care sunt de acord cu tine sunt cei care nu ascultă ceea ce spune Biserica despre respectivul subiect.

Și oricât ai încerca să faci jocuri de cuvinte din care să reiasă că, creștinii adevărați sunt de acord cu tine iar cei falși (care sunt și o minoritate extremistă) sunt de acord cu mine, e clar că, creștinii adevărați sunt cei care ascultă de Biserică nu cei care se rătăcesc aiurea în crearea de interpretări care să le convină lor.

învățăturile creștinismului ar trebui să îi schimbe pe oameni în bine, nu oamenii să schimbe învățăturile creștinismul după cum li se pare lor că sună mai bine.

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Să-ți spun un secret: majoritatea creștinilor nu sunt bigoți.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Cre%C8%99tinism_liberal

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

Prea multe clasificări

Eu vorbesc de creștinii care fac parte din Biserica lui Hristos, Biserică înființată chiar de El, în cadrul căreia au fost omorâți pentru credința lor creștinii din primele 3 secole și nu numai.

Nu ma interesează de cei care s-au trezit să urmeze o învățătură inventată prin 1800/1900 și ceva (pentru că le plăcea cum sună) și apoi se bat cu pumnii în piept că ei sunt adevărații creștini și restul sunt o minoritate extremistă.

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Ti-am zis ca esti bigot. E clar: esti bigot. D-aia si ideatia paranoida de care dai dovada, ai obtinut-o prin spalarea creierului cu bigotism.

| Florin9Florin9 a răspuns:

De ce? pentru că nu vreau să fiu de acord cu niște opinii (ale așa-zișilor creștini adevărați) care au fost formate abia în 1800/1900 și ceva?

Andreea, ăsta nu e un răspuns pentru tine, e pentru persoana cu care discutam, pentru că mi-a dat block big grin

| pacatosulBogdan a răspuns:

Cele mai grave pacate sunt cele nespalate si necuratate prin spovedanie, innoirea mintii si schimbarea comportamentului (pocainta).

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Ca un parinte sa nenoroceasca visurile copilului. Aici e valabila si sintaxa"aproape sa"

| Titan123 a răspuns:

Cel mai mare e sinuciderea, urmează, crima, violul, neplata banilor celor ce muncesc la tine..pe ultimul loc e malahia, adică masturbarea

| AlesiaGrafu2008 a răspuns:

A omori, a fura, a minti