| anonim_4396 a întrebat:

Care dintre voi ați mai fost azi la aghiasma? Să vă meargă bine tot anul

13 răspunsuri:
| Octavian199 a răspuns:

Eu nu am mers niciodata, si imi merge destul de bine.

| Mircea08 a răspuns:

Multi merg la aghiasma si la nici unul nu ii merge bine tot anul. Ce usor pot pacali preotii pe cei care nu au cunostintele necesare, iar cei pacaliti, in loc sa caute sa citeasca si sa inteleaga Evanghelie in care nu se pomeneste NIMIC despre acest lucru important cum e aghiasma, prefera sa inghita pe nemestecate ce le spun preotii. Preotii au interese, ei castiga bani din ceea ce fac, iar unde exista interese acolo e si diavolul. Eu stiu ca preotul spune despre el ca este pastorul cel bun, dar eu cred mai mult in ce spune Iisus :
"Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun îşi pune sufletul pentru oile sale.
Iar cel plătit şi cel care nu este păstor, şi ale cărui oi nu sunt ale lui, vede lupul venind şi lasă oile şi fuge; şi lupul le răpeşte şi le risipeşte."
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 10/11, 12)
E usor sa ne dam seama cine este pastorul platit, care de fapt nu e pastor, ale caror oi nu sunt ale lui, sau mai bine zis cine e preotul platit care nu e preot, care are ca enoriasi crestinii si care nu sunt ai lui, ci ai lui Iisus.

| VictorJulien a răspuns:

Eu am luat 20 de litri si o voi amesteca cu vin ca un adevarat crestin

| Octavian199 a răspuns (pentru VictorJulien):

rolling on the floor

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru VictorJulien):

Sfântul șpriț?

| milan9 a răspuns:

Vad ca promotorii de serviciu ai confuziei si dezbinarii in mod neobosit continua sa loveasca ceea ce tine de Biserica primelor secole crestine... sad

Cat priveste posibilitatea de "SFINTIRE",... oare, in numele carui prozelitism sectant s-ar putea declara cineva impotriva acesteia? sad
"Şi din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, şi a umplut toată casa unde şedeau ei. Şi li s-au arătat, împărţite, limbi ca de foc şi au şezut pe fiecare dintre ei. Şi s-au umplut toţi de Duhul Sfânt…"

Nu "sfintirea" este contestata prin prozelitismul sectant, ci insasi strictetea Mantuitorului de a afirma UNICITATEA Bisericii Sale in lume. Logic! Tendinta continua de faramatitare in sute si mii de secte crestine intra in contradictie cu Adevarul, cel care NU se poate faramita in sute si mii de "adevaruri" contradictorii: "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| VictorJulien a răspuns (pentru suntserios):

Afirmativ

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde e aghiasma asta? E vreo pensiune?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Octavian199):

Pana anul acesta. Anul acesta vei avea o cumpana grea din cauza ca nu ai fost la agheasma. O sa vezi tu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Te blestem, necredinciosule!

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa ma ascund? rolling on the floor

| RAY a răspuns:

Da-mi un verset din biblie unde scrie sa mergi la asa ceva

| wpetterssone a răspuns:

Aghiasma aceasta la ce se folosește? Înțeleg că este sfințită de preot. Cu ce putere o sfințește un preot? Este un preot sfânt?