| zurick a întrebat:

Care e cea mai mica religie din lume?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu se stie, pentru ca in fiecare zi apar noi forme de inchinare. Oricum, Dumnezeu aproba doar una. Efeseni4:5

| martzian a răspuns:

"Care e cea mai mica religie din lume?" - Probabil ca aceea personala, in care un om se raporteaza la sine ca la dumnezeu... Este religia cu un singur adept si un singur dumnezeu - care se confunda intre ei.

| dragos9234 a răspuns:

Fiecare are propria viziune despre religia in care este indoctrinat.
Religia cea mai mica este a ta.

| zurick explică (pentru dragos9234):

Dar de unde stii ce religie sunt?

| dragos9234 a răspuns (pentru zurick):

Nici nu trebuie sa stiu.
Se pare ca nu ai inteles deloc ceea ce am vrut sa spun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Familia.e biserica cea mica.iar biserica e familia cea mare.la noi la otodoxisti.da la voi la zurkisti cum e?

| Mikhtarian a răspuns:

Mica in sensul numeral al membriilor? Sunt tot felul de secte, create de oameni, si alti muritori spalati pe creieri facand parte din ele.
Intre 10 - 1000 posibil?!?!

| BlackSulphur a răspuns (pentru Mikhtarian):

Ba chiar o religie (Secta/cult) poate incepe de la 1 singura persoana!

| Mikhtarian a răspuns (pentru BlackSulphur):

Probabil,nu m-am interesat deoarece nu prea imi pasa.

| LollypopMe a răspuns:

Exista sute de mii de religii, maajoriatea fiind culte create de anumiti oameni, de foarte multe ori, cu grave probleme mintale.
Sunt create religii zilnic (din cat stiu eu)
dar nu se stie care

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

In lume sunt in jur de 50 de religii ( crestinism, iudaism, mahomedanism, si altele, insa aceste 3 sunt cele mai raspandite).

In orice caz, numarul poate fi de milioane, daca stam sa ne gandim la diferitele grupari si miscare schismatice din fiecare (de ex. sectarii, care sunt in numar de cateva sute de mii de secte si grupari in lume).

De obicei aceste secte, fiind multe, si divizandu-se anapoda, pot fi cele cu cei mai putini adepti.

| albaKiara a răspuns:

Crestinismul.Sunt putini crestinii adevarati.Doar Bunul Dumnezeu stie sa-i recunoasca.

| Westfalia a răspuns (pentru albaKiara):

Apropo ' Știi cine a dat aceasta comandă :,, Omorâţi-i pe toţi, Dumnezeu îi va recunoaşte pe ai lui ''
DA, iudeo-crestinii, sub comanda lui Inocenţiu III, în timpul masacrului din războiul împotriva catarilor.
Urmarea: 20.000 de oameni au fost ucişi în localitatea Beziers.

| BlitzkriegJack a răspuns:

A mea. Din pacate, doar eu cred in MARELE SI GLORIOSUL CAL FARA DINTI DIN CERURI. Rugati-va cu mine si ii vor creste dinti cu ugere si din ele noi, credinciosii vom suge lapte cu cacao!