| anonim_4396 a întrebat:

Care e cel mai demn de vină/pedeapsă divină: cel care ispitește sau cel care se lasă ispitit?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ispita este de la Diavol.Cel care se lasa ispitit face voia
Diavolului.
Dumnezeu a pedepsit si pe Adam si pe Eva si pe Șarpe.

7 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nici unul. Oamenii nu au de ce sa fie pedepsiti. E in natura noastra sa ne batem, sa ucidem, etc ca si celelalte animale! Faptul că suntem mai inteligenti si conștienți nu ne da puterea de a ne lepăda de păcat, adică de propriile instincte.

| slayer09 a răspuns (pentru Donsavas):

Daca tu te crezi animal, este alegerea ta. Eu unul ma cred om, om rational, cu instincte trupesti, dar prin rationament si constientizare devii om si instinctele trupesti le treci prin filtrul mintii, ca sa le poti tine in frau. Daca te iei numai dupa instincte, da, atunci devii un animal.

| mentholinks a răspuns:

Cel care asculta de femei. Adam a primit cea mai grea pedeapsa si nici nu a ispitit nici nu s-a lasat ispitit. Eva doar i-a dat sa manance si el a mancat fara sa se mai gandeasca la nimic.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

In iad ajung amandoi.

| Meme10Memu a răspuns:

Cel care ispiteste.

| Mircea08 a răspuns:

Ce sa aleg din doua lucruri rele?

| Ionut2411 a răspuns:

Tu?