| Meme10Memu a întrebat:

Care e diferenta dintre a studia Biblia cu scopul de a o critica si a studia Biblia cu scopul de a dobandi stiinta din Biblie?

17 răspunsuri:
| IMPERO a răspuns:

Daca studiezi Biblia, eliberat de dogmele absurde ale religiei, vei afla lucruri interesante despre oameni veniti "de sus" (fii stelelor) care au avut cunostinte foarte mari in toate domeniile si care au lasat dovezi palpabile, cum ar fi piramidele, templele construite din blocuri de piatra de peste o mie de tone si minele de aur de zeci de mii de ani. Ezechiel spune ca a calatorit cu "Kavod"-ul, acum 3-4 mii de ani, kavod facut din arama lustruita si care, atunci cand se ridica, facea zgomot puternic, vant, fum si foc. Daca vrei sa critici Biblia, ai suficiente motive, pentru ca Biblia a fost modificata si pe langa lucrurile bune si adevarate, gasesti si multe lucruri absurde si incredibile.

| ania a răspuns:

Eu citesc Biblia cu scopul de a /L cunoaște mai bine pe Creatorul nostru și a înțelege ve vrea El de la mine.

| RAY a răspuns:

Cati crestini au citit vreodata biblia? omule vad ca presisti in blasfemie, biblia nu are legatura cu stiinta

| Holiday a răspuns:

Exact aceea dintre medic si popa.

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Legea carantinei nu a dat-o prima data omul sau medicul ci Dz.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Unii dintre cei care o studiaza pentru a o critica ajung sa se pocăiască ( am citit astfel de cazuri), iar cei din a doua categorie dobândesc mai multa intelepciune.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dupa ce a aparut seria de filme Twilight, in SUA a crescut cu 20% numarul celor care cred ca exista vampiri. La fel si cu astia ai tai...In consecinta n-ar trebui sa ne mai mire nimic...

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Iar unii care o studiaza pentru ca sunt crestini convinsi ajung atei.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru doctorandus):

Daca faci parte dintre aceștia, înseamnă ca nu ai fost creștin adevărat.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru doctorandus):

Chiar crezi ca cei peste 90℅ de creștini declarați la recensământ sunt intr-adevar creștini? Sunt fățărnici. Chiar daca exprimarea mea este gresita, tot se poate înțelege ce voiam sa spun.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Crestin inseamna cine se considera pe sine crestin, nimic mai mult.

| Nilsson a răspuns:

Unii o fac spre moartea lor veșnică, alții pentru viața eternă.

| Algo098 a răspuns:

A studia biblia cu scopul de a o critica inseamna ca incerci sa scoti in evidenta ce nu ti se pare bun din ea. A studia biblia pentru a dobandi stiinta e valabil pentru istorici, teologi, ca nu vad alt tip de stiinta (matematica, fizica, chimie, biologie,...) sa se regaseasca la un nivel suficient de avansat in biblie pentru a lua biblia ca material de studiu.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Legea carantinei din Biblie a fost cu mult inainte ca savantii si medicii sa descopere ca bolile infectioase sunt cauzate de virusi, bacterii care se transmit de la om la om.

| Irinel15123532 a răspuns:

Diferenta este ca prima categorie, gasesc un verset, nu il inteleg, si nu doresc sa se opreasca sa se gandeasca la ce ar putea insemna, pur si simplu critica. Cealalta categorie se opreste, incearca sa inteleaga si cauta raspuns, aceasta categorie nu este valabila doar in cazul bibliei, ci in toate cazurile, fie ca vom studia constructia atomilor, sau reteta unei prajituri, in ambele cazuri exista posibilitatea sa nu intelegem un aspect, ori ne oprim si cautam, ori criticam, ne imbufnam si spunem ''Nu inteleg nimic, deci cu siguranta fiindca eu nu inteleg este gresit''
Este mai mult o atitudine copilareasca, lasand la o parte faptul ca este si o problema de mandrie. Biblia te schimba, te indeamna la un caracter frumos, la a renunta la pacat, curvii de o noapte, betii, imbuibari, minciuna, furt, injurii, daruire, impartirea averii si cu altii. Cel mai usor mod de a nu accepta acest stil frumos de viata, este sa critici sursa. Oamenii uita ca suntem trecatori, 80 de ani pe acest pamant pe care jumatate ii petrece dormind, ce va fi dupa? Este o nesabuinta sa te gandesti oar la ''Acum si aici'' si maine poate nu mai esti pe acest pamant.
Si inaintea Lui Dumnezeu, scuza penibila de altfel ''Sunt crestin ortodox nepracticant'' Sau ''Nu am inteles-o, deci nu am respectat-o'' Nu va functiona, totul va fi dat pe fata, si noi stim in inima noastra daca suntem sinceri cu noi insine, ca ceea ce facem este gresit si ar trebui sa ne schimbam. Inaintea judecatorului infinit in dreptate si atotcunooastere, nici o scuza nu va sta in picioare.
Doar Hristos ne scapa de judecata, cine nu-L are pe El, nu are nimic, orice ar avea pe acest pamant, sau de senzatia falsa ca este ''liber'', este liber sa faca rau, asta nu este libertate, cilibertate de a asculta de diavol.

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

Criticul daca nu intelege ceva din realitate atunci spune ca realitatea e gresita sau neadevarata. Si se ghideaza doar dupa ce i se pare lui ca e bine pentru ca ideea lui i se pare cea mai probabil corecta sau adevarata.