| Andrei_Robert_1994_lPpI a întrebat:

Care e diferenta dintre crestin ortodox si adventist- reformist?

20 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Mai bine sa se inceapa cu punctele comune:
1. Sfanta Treime
2. Crezul bisericii ortodoxe este acceptat si de biserica adevntista reformista
3. Mantuirea este doar prin credinta, prin Domnul Hristos. Aici BOR adauga ca este posibila si prin preoti si sfintii de pe pereti.

Diferente:
1. Vegetarieni vs omnivori
2. Sanatate vs boala
3. Sambata vs duminica
4. Practicanti vs nepracticanti
5. Traire dupa reguli si principii vs traire alandala, dupa placeri si pofte
6. Evlavie vs forma de evalvie (asta ar trebui pusa la lucruri comune happy )
7. Castitate vs (ma abtin happy ) Ce, n-am dreptate? ^_^
8. Sfanta Scriptura vs traditie.
Or mai fi si altele dar e tarziu acum.

| milan9 a răspuns (pentru anonimg):

Biserica nu vorbeste de mantuirea doar prin credinta. Sa nu uitam ce spune Sfanta Scriptura: "credinta FARA FAPTE este MOARTA" (Iacov cap 5).
Alaturi de CREINTA mai sunt inportante si FAPTELE BUNE, precum si HARUL lui Dumnezeu - transmis in mod concret prin Biserica- (unul dintre scopurile intemeierii Bisericii).

| milan9 a răspuns:

Asemănător şi altor grupări ce s-au despărţit de Biserica apostolică (protestantismul in 1520 si gruparile neoprotestante – târziu, în sec. 19), secta adventista a pierdut invăţături de bază ale Bisericii Noului Testament: PREOTIA si rolul acesteia în realizarea lucrarilor harice ale Bisericii, transmiterea harului iertării, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, etc..., păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuirea lui cu "obiceiurile" sectante lutherane sau neoprotestante, etc...

| milan9 a răspuns:

Pe langa ruperea fata de Biserica intemeiata de Fiul lui Dumnezeu, la adventisti mai este intalnita o practica specifica: profetiile gresite despre sfarsitul lumii, lucruri ce de fapt nu s-au implinit si nu se vor implini. S-a intamplat cel putin in trecut de foarte multe ori, schimbandu-si treptat si doctrina...

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE- Biserica. Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că numai creştinismul are vreo 39000 de secte TOATE CONTRADICTORII...

| AC4S4 a răspuns:

Biserica Ortodoxa respecta pe langa Biblie, si alte scrieri din secolele 1-2 (dupa Hristos) facute de sfinti, episcopi, etc.
Biserica Adventista, precum si celelalte culte neoprotestante, respecta numai Biblia. Tot ce avem nevoie gasim in Biblie, acolo este cuvantul lui Dumnezeu.

Biserica Ortodoxa adauga la invatatura lor si alte scrieri. Se observa astazi multe traditii pe care nu le gasesti in Biblie (cum ar fi ca daca te rogi pentru un mort el poate ajunge in Rai), te intrebi de unde sunt, le gasesti in acele scrieri. Adventistii nu respecta decat ce scrie in Biblie. Adventistii pun accent pe venirea Domnului Isus.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Spre deosebire de ortodocsi care au numai idolatrie, totusi adventisti folosesc Biblia, dar nu cauta interesul lui Dumnezeu, nici nu participa la sfintirea NUMELUI SAU, la fel ca multele secte si religii de azi,.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Icoanele/sfinții nu sunt idoli

| drutzix a răspuns:

Exact ce ma asteptam, aproape numai raspunsuri idioate laughing

Adventistii cred in respectarea vechiului testament, reguli pe care Ortodocsii considera ca au fost date doar pentru evrei.
Adventistii spun ca porunca a 4-a (aia cu ziua sfanta) se refera la ziua de Sambata nu Duminica.
Adventistii nu au sfinti.
Adventistii cred ca mortii nu sunt nici in Iad nici in Rai ci in Sheol, adormiti.
Adventistii sunt adepti ai Annihilationismului (credinta ca dupa apocalipsa sufletele pacatosilor vor fi distruse complet)
Cultul Adventist se bazeaza pe o interpretarea a Revelatiei (Apocalipsa) facuta de Ellen G. White o femeie care in parerea mea era un 'scam artist' dar astea-s detalii neiportante pentru intrebarea ta.
Adventistii nu au cultul sfintilor.
Adventistii sunt adepti ai Iconoclasmului, ei cred ca inchinatul la icoane reprezinta idolatrie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta s-o facem intre credinte, nu intre oameni, ca sa nu para ca-i judecam.

Credinta crestina e intemeiata de Domnul Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, care s-a intrupat de la Duhul Sfant si din Fecioara Maria, pentru noi, oamenii, si pentru a noastra mantuire, asa cum spune si Crezul Ortodox.

Credinta adventista a fost intemeiata de W. Miller si H.G. White din Statele Unite, pentru ca li s-a nazarit lor ca intre 1842-1843 o sa aiba o "viziune", si au mai urcat pe case si niste oameni, care au luat o "teapa" sau mai multe, fiindca viziunea nu s-a implinit, ca si in cazul altor secte.

Cam asta, e in mare, diferenta.

Răspuns utilizator avertizat
| gratargratar a răspuns:

Intre un ortodox si adventist-reformist poate sa nu fie nicio diferenta, daca ortodoxul nu se ridica la inaltimea chemarii.
Dar intre Biserica Ortodoxa si secta adventista (Reformista sau nu) sunt diferente enorme. Intre cele mai importante sunt doua:
1) Adventistii nu au Sfintele Taine (doar un simulacru de botez)
2) Nu au Sf. Liturghie
3) Nu au Sf. Partinti si nu recunosc Sf. Traditie
4) Nu cinstesc icoanele si nici sfintii
5) Nu au cultul mortilor
6) Cinstesc Sambata nu Duminica
etc.

| garnier a răspuns (pentru gratargratar):

Gratare du-te si mai fa-ti un gratar cu manele si tot tacamul de cocalar indoctrinat ce esti.

| gratargratar a răspuns (pentru garnier):

E dreptul tau sa fi prost. Eu fac gratar ziua, nu noaptea. De asemenea, nu fac gratar Duminica. Manele nu mai ascult de cand a plecat Salam din tara (tin doliu).

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Unul il cinsteşte pe Dumnezeu, iar cealalt este adventist-reformist.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Ai dreptul să ai altă credință, nimeni nu te obligă să fi ortodox, catolic etc. Dar nu ai dreptul să mă jigneşti. Iți recomand să ştergi acest comentariu până nu este observat.

| AdrianTzar a răspuns:

Nu recunosc tradiția, sfintele Taine, îndumnezeirea omului, de aceea nici nu se sfințește nimeni în credința aia... Dar să-i lăsăm în plata Domnului

| vale300 a răspuns:

Religia Creștin-Ortodoxă este religia adevărată, în timp ce celelalte au fost inventate sau preluate de la alte popoare și modificate puțin.

| Dulgheru_Silviu-Daniel_1995 a răspuns:

Pai in primul rand, adventistii nu calca porunca a 2-a, a ceea cu icoanele si cu semnul crucii, nu calca porunca a 4-a, aceea cu duminica care este sambata si nu accepta traditiile bisericii ortodocse care sunt traditii rele, care nu sunt inspirate din Biblie. Adventistii nu cred in pacate de neiertat, doar acela impotriva Duhului Sfant, nu consuma carne necurata(porc, iepure, etc.), alcool, nu fumeaza, nu au tatuaje, respecta pe deplin Biblia, pe cand ortodocsii se iau după traditii, care sunt gresite. Adventisii ajuta oamenii prin unele asociatii, investesc in educatie. Oamenii nu merg nici in rai, nici in iad pana nu va revenii Dumnezeu a doua oară. Pacatele se iarta prin rugaciune, nu prin spovedanie ca si la ortodocsi, cred ca acestea sunt destule diferente. happy