| andreiboss31 a întrebat:

Care e diferenta dintre demoni si diavoli? Sau sunt doar sinonime?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Sunt sinonime, dar niciodata n-am inteles de ce crestinii cred in mai multi "demoni" sau "diavoli", adica zei rai, dar nu cred in mai multi "dumnezei", adica zei buni. De ce d-zeu e doar unul, dar diavolii sunt mai multi? Cum ramane cu satan? Sau satan e doar seful celor rai asa cum d-zeu e seful celor buni? Din toata ignoranta asta care tine de milenii bune, a iesit un adevarat amestec de credinte contradictorii.

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Demonii sunt ingerii rai, iar Diavolul este Satan.

| Denly a răspuns:

Sunt una si aceeasi chestie! Sinonime. App: demonii sunt tot spirite, nu sunt creatii rele de la inceput. Ele au ales calea rea si daca doresc inca pot alege binele pana la Judecata.

| KaSS a răspuns:

Da sunt doar sinonime.

| Robyi a răspuns:

Conform Bibliei, Demonii sunt ingeri puternici creati de Dumnezeu. Insa, acesti demoni au fost ispititi de Satan Diavolul. In ziua de azi, acesti demoni induc in eroare oamenii.

| Mateescu_Dragoş_1996 a răspuns:

Sunt sinonime! Termenul de "diavol" e folosit mai mult de cei din biserică iar denumirea de "demon" apare mai mult în filme şi jocuri pe computer. Însă ambele cuvinte înseamnă cam acelaşi lucru!