|

Care e diferenta intre a fi multumit si a fi mandru?

6 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Eu cred ca acesta este secretul fericirii.Sa fii multumitor cu ce ai. Poti sa fii fericit cu putin si la fel de bine poti sa ai palate si sa fii vesnic nemultumit.Lacomia este ca o lipitoare care spune mereu:mai vreau!
A fi mandru inseamna a crede ca tot ce ai nu ai primit de la bunul Dumnezeu ci te increzi in propriile tale puteri si merite.Atitudinea inimii conteaza.

5 răspunsuri:
| a răspuns:

De obicei o persoana multumita este o persoana umila care se multumeste cu ce are si nu ravneste la lucruri care nu-i apartin si care nu este avida. Daar o persoana mandra se considera superioara altora si crede ca stie tot. 1Timotei6:6-8,1Petru5:5

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Mandria e o boala, pe cand multumirea...un medicament.
Amu vezi diferenta?winking

| a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/multumit

http://dexonline.ro/definitie/mândru

N-ai specificat "din punctul vostru de vedere", sau altceva de genul, asa ca ti-am raspuns cum se cuvine.

| a răspuns:

Dupa parerea mea:
A fii multumit este a fii bucuros ca ai tot ce doresti, ca totul este cum vrei sa fie.
A fii mandru este a fii bucuros ca ai ceva si il accepti asa cum e, nu vrei sa-l schimbi, dar daca esti multumit trebuie sa fie totul cum vrei tu ca sa fii fericit.Asa cred.

| a răspuns:

Sunt doua cuvinte complet diferite din punct de vedere crestinesc.Esti multumit cand ei o nota mare, dar esti mandru ca ai luat-o numai tu.Si iti zici iia uite eu sunt cel mai bun...s.a.