| Antisistem11 a întrebat:

Care e diferenta intre religiile"păgâne" si crestinism?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

In religiile pagane omul trebuie sa faca anumite fapte pentru a fi aprobat de zei, in religia crestina Mantuitorul Hristos a murit El pentru pacatele oamenilor pentru a fi reconciliati cu Creatorul.

| RAY a răspuns:

Ca crestini au omorat toti pagani care nu acceptau crestinismul, au distrus multe culturi, a tinut europa pe loc 1000 de ani, au fost in africa au adaus la ei sclavi,au si omorat fara nr peste tot, popoarele din america de nord, sud, Australia in prezent crestini tot in razboi sunt pentru petrol, crestini cea mai rea religie de pe pamant, mereu pe ucis si furat

| RAY a răspuns:

Paganii nu aveau reguli si nu le era frica de nimic dar crestinii au frica de Dumnezeu pentru ca la judecata de apoi fiecare va primi ceea ce merita pentru faptele sale.

au venit crestini si lea omorat,lea tinut sclavi,iubitori pamantului

cei mai rai oameni au fost mereu crestini, nici o religie nu a omorat popoare intregi, america de nord, sud, austrialia sau sa tina sclavi pe cei de culoare, tot raul facut au fost de catre crestini
https://www.youtube.com/watch?v=M_4Ys9juEXc

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

In general religiile pagane sunt politeiste

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Florin_8455
Paganii nu aveau reguli si nu le era frica de nimic dar crestinii au frica de Dumnezeu pentru ca la judecata de apoi fiecare va primi ceea ce merita pentru faptele sale.

La incept oamenii credeau in zei asa era lumea antica atunci cu povesti spuse din batrani generatie dupa generatie.
Faraonii egiptului au fost cei mai puternici conducatori din marea mediterana de est.

Toate tariile care au fost in trecut au cazut in timp pentru ca societatea era dezbinata din mai multe motive. Lumea nu merge intr-o directie buna de loc si asta din mai multe cauze: religios, politic, economic, educatie, si mai important FAMILIA care e baza societatii.
Ca sa distrugi o tara (exemplu: Romania de acum) trebuie sa distrugi familia care e baza societatii (societatea e ca o piramida) daca ai distrus baza cade totul: educatie, sanatate etc.

Copii atat fetele cat si baietii mostenesc inteligenta de la mama pentru ca tatal e gena recisiva (sunt multe lucruri de spus aici).

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sfarsitul lumii e un proces care dureaza in timp generatie dupa generatie pana cand nu va mai ramane nimic. Acest proces fiind unul religios.
99% din ADN-ul nostru provine de la maimuta si ca omul isi foloseste doar 11% din capacitatea creierului in viata, restul nu se stie la ce ne-ar putea folosi.

Lumea nu a fost niciodata un loc mai bun.
Cat traiesti pe pamant lumea te stie dar dupa ce ai murit peste 10-15-50 de ani nu isi mai aduce nimeni aminte de tine.

Daca ai ramas in istorie cum sunt faraonii si vedetele din filme lumea incepe sa te descopere, adica ala a fost rege in anul cutare sa batut cu X, Y, Z, iar tipul ala a jucat in filmul Exorcistul sa zicem e un actor bun si alea, alea. Dar daca ai fost un om de rand care a avut o viata simpla si ai murit numai cunoscutii si membrii familiei isi mai aduc aminte de tine si cand nu vor mai fi ei atunci adio.

| Werrich a răspuns:

Crestinismul e monoteist, religiile pagane sunt politeiste.

| CinevaDinPublic4 a răspuns:

Creștinismul e singura religie Adevărată, păcat de tîne că nu-ți dai seama!

| RAY a răspuns (pentru CinevaDinPublic4):

Crestinismul nu e o singura religie omule