| lamasanustefan a întrebat:

Care e diferența între viață și moarte?

Răspuns Câştigător
| Whateverrr a răspuns:

Ca in unul existi si in celalat nu.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru Whateverrr):

Cand cineva care nu crede in Dumnezeu moare acela nu mai exista nicaieri nici in memoria lui Dumnezeu.

7 răspunsuri:
| Whateverrr a răspuns:

Te referi la viata vs moarte spirituala? Ideea e ca de la Adam si Eva, omenirea este moarta din punct de vedere spiritual, adica despartita de Dumnezeu, de partasia cu El. Totusi, prin pocainta, Domnul ne poate aduce de la moarte la viata: 1 Ioan 2:23; 24 "Adevărat, adevărat vă spun că cine* ascultă cuvintele Mele şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţa veşnică şi nu vine la judecată, ci** a trecut din moarte la viaţă. "
Si odata ce suntem curatiti prin jertfa Domnului Iisus, putem sta in prezenta lui Dumnezeu. Adica mergem in cer. Capatam viata vesnica, pentru ca Dumnezeu ne considera sfinti prin intermediul lui Iisus, desi noi, in realitate nu suntem sfinti. Intelegi?
Cat despre moartea si viata fizica, mna, e clara diferenta big grin

| alidenbealidenbi a răspuns:

Astronomii vad diferenta intre viata si moarte. Pe Pamant e viata in timp ce pe Luna si restul planetelor din sistemul nostru solar e moarte.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Niciun astronom n-a zis ca nu exista viata pe celelalte planete sau luni din sistemul noastru solar. Au spus doar ca deocamdata n-au descoperit nimic si ca posibilitati exista in a descoperii firme de viata chiar si in sistemul nostru solar, cum ar fi pe luna Titan. Mai informeaza-te.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru rapandula):

Nu s-a descoperit viata pe alte planete. Punct.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Niciun punct. Ai spus ca nu exista viata in afara Pamantului. Raspunsul dat de cercetători este "Nu stim! N-am descoperit-o insa sanse sunt ca sa existe". Asa ca mai taci naiba cu stiinta ta. Nu esti in stare sa-ti intelegi Dumnezeul si te iei cu mine la contradicții in stiinta?

| Lusiaa a răspuns:

In viata esti cand ai o experienta umana(devii om) moarte e in momentul iluminarii cand nici tu ca suflet nu mai existi si devii una cu totul.