| Mariushgv a întrebat:

Care e diferentanta din pocaiti si ortodocsi?

15 răspunsuri:
| IMPERO a răspuns:

Dupa Biblie, pocaiti, sunt cei ce aplica sfaturile Bibliei, indiferent din ce religie fac parte iar ortodocsii sunt membri religiei ortodoxe. Asemanarea este ca, si unii si altii se inchina dumnezeului lui Israel, Elohim, despre care Biblia spune ca era un om in carne si oase.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E complicat, pocăiții sunt de multe feluri. Isus e acelaș.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu este complicat, complicat o faceți dumneavoastră. Studiind Sfintele Scripturi toți oamenii sunt chemați la pocăință, citez:
"De atunci a început Iisus să propovăduiască şi să spună: Pocăiţi-vă, căci s-a apropiat împărăţia cerurilor." (Evanghelia după Matei 4:17)
"Şi zicând: S-a împlinit vremea şi s-a apropiat împărăţia lui Dumnezeu. Pocăiţi-vă şi credeţi în Evanghelie." (Evanghelia după Marcu 1:15). Și multe altele, așa că, vă rog să nu mai induceți oamenii în eroare din ceea ce nu cunoașteți sau nu doriți a fi descoperit.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ortodoxia a fost infiintata de Iisus Hristos in anul 33, iar religia pocaitilor sau neoprotestantismul a fost infiintat in secolul 20 de niste dubiosi

| GicaGigekGica a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sa mori tu? Aia se numeste crestinism de a infiintat Iisus. Sa dau un mic exemplu: unde zice Iisus sa iti faci cruce, sa inconjori o biserica in genunchi de nu stiu cate ori, sa sarbatoresti Craciunul sau sa cionesti oua rosii la Paste? Nu sunt oare astea practici pagane? Crezi ca lui Iisus ii plac?
Apoi porunca lui Dumnezeu: "Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul.
Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti, căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc"
De ce se inchina ortodocsii la icoane? E un mare pacat sa te inchini la icoane, incalcati porunca lui Dumnezeu in fiecare zi!
Un om inteligent, si-a dat seama ca popii se folosesc de credinta ca sa prosteasca oamenii si asa au aparut neoprotestantii...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Dragul meu neoprotestant. Asa cum Sfanta Scriptura reprezinta o imagine lingvistica a învataturii lui Dumnezeu, asa si icoana reprezinta o imagine vizuala a lui Dumnezeu, a intamplarilor din Scriptura etc. Si nu fi lipsit de onestitate spunand ca noi ne inchinam icoanelor fiindca noi nu ne inchinam lemnului sau vopselei de pe icoane ci ne inchinam in fata Mantuitorului care este reprezentat acolo. Asa cum tu pastrezi poze cu cei dragi tie si uiti zambind la ele nu fiindca hartia sau cerneala te face sa zambesti ci persoana reprezentata in poza respectiva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Domnul Iisus Hristos nu a înființat nici o astfel de anexă a creștinismului, Ortodox=dreapta credinta, din cate cunosc, cu timpul s-au pierdut foarte multe valori din Adevarata credinta, au fost atasate traditii si obiceiuri pe care nu le gasim in Sfânta Scriptură. Cât despre "religia pocăiților", care sustii ca a fost infiintata de niste dubiosi in secolul 20, de asemenea mi se pare o informatie eronata.
"De atunci a început Iisus să propovăduiască şi să spună: Pocăiţi-vă, căci s-a apropiat împărăţia cerurilor." (Evanghelia după Matei 4:17)
"Şi zicând: S-a împlinit vremea şi s-a apropiat împărăţia lui Dumnezeu. Pocăiţi-vă şi credeţi în Evanghelie." (Evanghelia după Marcu 1:15). Și multe alte versete arata ca toti oamenii sunt chemati la pocainta, care conform dexonline.ro, înseamnă:
"pocăință 1 (Rel) = Mustrare de conștiință pentru păcatele săvârșite și îndreptare prin post și rugăciune. 2 (Pgn) Părere de rău, regret pentru o greșeală făcută, o faptă rea etc. 3 (Îlv) A face ~ A se pocăi". Personal, nu gasesc nimic gresit in a te pocaii, din contra! Documenteaza-te inainte si apoi exprima-te! Oamenii care se pocaiesc cu adevarat sunt niste oameni sinceri care doresc sa fie dupa voia Domnului Iisus Hristos, nicidecum niste "dubiosi"

| GicaGigekGica a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu e asa. Noi ca sa fim mantuiti trebuie sa credem in Iisus si sa facem ce a facut el. El nu s-a inchinat la icoane si punct. Plus ca nu zice niciunde in Biblie despre aceste icoane. Deci daca nu zice in Biblie inseamna ca nu zice Dumnezeu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate tu nu stiu daca esti constient dar cand vorbim de asa numitii "pocaiti" ne referim la o secta neoprotestanta infiintata prin secolele 19-20 desprinsa din sectele protestante infiintate de Luther si alti reformisti prin secolul 16 care la randul sau s-a desprins din Biserica Latina. Te rog sa pui mana pe o carte si sa inveti istoria crestinismului. Nimeni nu zice ca e ceva rau sa te pocaiesti sau altfel spus sa te spovedesti, sa te caiesti de pacatele tale. Noi in Biserica Ortodoxa avem chiar taina spovedaniei deci nu ducem lipsa de pocainta. Si gresesti amarnic cand spui ca Biserica a adaugat de la ea traditii. In Biserica Ortodoxa s-a pastrat credinta bisericii primare si tocmai Biblia a fost pusa laolalta de episcopi ortodocsi! Aceasi Biserica pe care tu o judeci ca a "adaugat traditii" ti-a dat tie Biblia! Bine nici nu mai vorbim de faptul ca Luther a scos cartile din Biblie care intrau in contradictie cu ideile lui teologice dar asta e alta treaba.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Cum nu e asa? Ba da e fix asa. Sunt ortodox si stiu ce presupune practica ortodoxa. Nu ne închinam la lemnul si vopseaua icoanelor ci la Hristos care este reprezentat in ele. Iisus însusi prin încarnarea Sa a devenit o icoana a Tatalui (de la grecescul ikon insemnand imagine). Ti-am spus, asa cum tu ai poze cu persoanele dragi tie asa si noi avem icoane cu Dumnezeu sau tie iti e mai drag se niste oameni decat de insusi Dumnezeu? Si daca simti nevoia sa ai niste poze cu oamenii dragi tie nu ar trebui cu atat mai mult dacă Îl iubesti pe Dumnezeu sa ai o icoana cu El?
Si tin sa te anunt ca Biblia este plina de iconografie. De exemplu in prima carte a Regiilor din VT ni se spune clar cum Dumnezeu le comanda israelitilor sa orneze templul lui Dumnezeu cu imagini sfinte, cu heruvimi si serafimi. Sau cand Dumnezeu comanda felul in care sa fie ornat chivotul legii. Toate astea sunt imagini sfinte comandate de Dumnezeu si vrednice de venerare pentru ca reprezinta sfintenia lui Dumnezeu. In a 2-a porunca Dumnezeu ne spune sa nu ne inchinam idolilor cum ar fi spirite, oameni, statui reprezentand trairi umane sau chiar patimi precum faceau paganii. Sa veneram o icoana nu e paganism sau idolatrie pentru ca absolut nimeni nu crede ca lemnul icoanei o sa faca ceva ci veneram icoana ca imagine a Creatorului si in consecinta ne inchinam Creatorului. Si mai mult decat atat insusi Sfantul Evanghelist Luca a pictat o icoana cu Sfanta Nascatoare de Dumnezeu. Insusi autorul uneia dintre evanghelii a facut o icoana si cu toate astea neoprotestantii de astazi indraznesc sa respinga icoanele. Ia spune-mi, a fost Evanghelistul Luca un eretic fiindca a facut o icoana?

| Cristian86 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

De 1054...Marea schisma ai auzit? Și unde ai citit de Biserica Ortodoxă ca fiind din anul 33?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Cristian86):

Da am auzit de Marea Schisma. In crestinism pana la 1054 existau 5 mari episcopi: al Constantinopolului, al Romei, al Antiochiei, al Alexandriei si al Ierisalimului. In 1054 episcopul Romei, denumit si papa, s-a despartit de ceilalti 4 episcopi in urma a mai multor inovatii teologice si jocuri de putere. Atunci biserica latina s-a despartit de biserica mama. Biserica ortodoxa a fost infiintata in anul 33 odata cu invierea lui Hristos si momentul in care Hristos i-a trimis pe apostoli sa predice Evanghelia, sa hirotoneasca preoti si episcopi si sa slujeasca.

| Digikey a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere.Un ateu ar zice ca nu este nicio diferenta, acelasi rahat dar vazut din alt unghi.

| DuckDodgers0 a răspuns:

De dogma, sunt mai multe diferente

| Vladimir0025 a răspuns:

Pai dupa parerea mea pocaitii pot fi si ortodocsi si catolici dar pot fi si alte culte. pocainta nu este un cult sa secta ci este un tip de a fi a te cai de la oboceiurile tale vechi si de a te duce pe calea cea dreapta. Si tu trebuia sa intrebi care e diferenta dintre pocaiti si nepocaiti.