| FaraNumePls a întrebat:

Care e faza? Baiatul e satanist. Crede ca aia e calea. Alt baiat e crestin. Ala crede ca aceea e calea. Deci pana la urma conteaza in cine crezi sau ca, crezi?

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Credinta lor se bazazeaza pe aceeasi carte de povesti. Crestinii l-au inventat personajul Satana iar satanisti sunt niste naivi care au crezut minciuna.
Un psihiatru i-ar putea ajuta pe amandoi.

31 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Uite, doi insi vor sa ajunga la Luna (calea), unul isi face o nava cosmica si celalalt un submarin, care din cei doi are sanse sa ajunga la Luna?

| doctorandus a răspuns:

Avand in vedere ca nici satanismul si nici crestinismul nu sunt adevarate in mod obiectiv, este o alegere complet arbitrara si subiectiva.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Satanismul este o inventie crestina,nu exista satanism, crestinismul are nevoie de satanism ca sa existe,fara satana nu pot ei explica multe,suferinta, raul din lume, satana nu are nevoie de slujitori, totul este o poveste crestina, mai citesc tampeni gen satana e incredibil de puternic, asta e o blasfemie

| RAY a răspuns:

Cei cred nu cred in iisus si sunt vreo 5 miliarde de persoane vor arde pe vechi in iad,ei cred ca te salveaza de la iadul vesnic prin propaganda religioasa,problema e ca sectancti cred ca doar ei vor intra in rai, catolici, ortodoxi vor intra in iadul vesnic, sunt forte care vor ca Romania sa stea pe loc, sectele sunt o conspiratie americana cu tot felul de scopuri, interese americane-evreiesti

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Nu cred ca sectele ar fi o conspiratie. Pur si simplu asa au inteles ei Biblia, si-au dat seama ca interpretarea lor nu se regasea in denominatiile anterioare si ei cred ca sunt singurii care au interpretat-o corect. D-asta citirea Bibliei fara a asculta de teologii si de mai-marii bisericii proprii ii face pe multi eretici sau sectanti. In privinta asta, Biblia este o carte de generat eretici.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

De ce au venit sectancti intr o tara ortodoxa?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca ei cred ca daca nu crezi ca ei ajungi in iad sau dispari definitiv. Si vor sa salveze suflete de la pieire. Nu crezi ca asta e un motiv suficient pentru a evangheliza?

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Deci ortodoxa nu oferea asta sau biserica catolica? hai serios vorbim de prima biserica crestina nu de copi xerox erectice

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Ei au citit Biblia si au ajuns la concluzia ca ea nu zice nici ca ortodocsii, nici precum catolicii.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Dar iisus a spus sa nu veniti cu invataturi noi, deci ce avem, oare de ce sectele sunt sponzorizate de americani? cu ce scop? isi spun eu control asupra maselor, spalare pe creier, aceste secte au incercat deturnarea regimului comunism din china, americani isi trimit serpi prin secte care se pretind a fi crestine, asa fac peste tot

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Nu toate sectele au pornit din SUA. Sunt multe secte complet asiatice de care nici macar n-ai auzit pana acum.

De fapt evanghelicii americani se plang ca sectele orientale au invadat SUA (ceea ce se numeste New Age).

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

E vezi cu toti ne plangem, sunte o planeta lacrimogena happy

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Asa se confectioneaza religiile: vii cu o poveste fantastica despre zei si oameni cu puteri supranaturale si convingi naivii sa creada in ea. N-a fost altfel niciodata, de ar trebui sa fie altfel in ziua de azi?

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Daca ar creste nr de crestini in china nu ar aparea tot mai multi car ar vrea democratie?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Nu cred. Crestinismul a existat mult si bine fara democratie. De fapt, pilda cu rascoala condusa de Core, Datan, Abiram si On este contra libertatii de exprimare si contra regimului democratic.

| RAY a răspuns:

Acum 4 ore | danut a răspuns:
Uite, doi insi vor sa ajunga la Luna (calea), unul isi face o nava cosmica si celalalt un submarin, care din cei doi are sanse sa ajunga la Luna?

danut tu nu stii,nici eu, nici nimeni nu stie unde vom merge dupa ce murim, sunt doar credinte oarbe atat, bazate pe credinta oarba, daca exista vreun creator cine stie ce o fi, sigur nu creatie umana

| DeyCj a răspuns:

Contează ce crezi. Dacă aia te face să te simți ocrotit și te face să crezi că te ajută în viață, atunci aia să fie.

| mentholinks a răspuns:

Conteaza ca mori. E bine ca totul se termina la un moment dat.

| FaraNumePls explică (pentru mentholinks):

Imi place cum gandesti

| Superior a răspuns (pentru mentholinks):

Motivul pentru care imbratisezi asa mult moarte e acela ca constiinta ti-e asuprita de necazurile si inselatoriile lumii materialiste.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Tu nu esti materialist?

| Steregoi a răspuns:

Intrebare fara sens si de dragul de a batjocori. Doar a crede e ca si un om care doar merge fara sa aiba o directie precisa spre bine ocolind raul. Tu pentru ce scrii pe TPU doar ca sa te afli in treaba doar scriind?

| Nilsson a răspuns:

Unul crede ca pentru a ajunge din Bucuresti la Cluj trebuie sa ia trenul via Ploiesti.
Altul crede ca pentru a ajunge la Cluj trebuie sa treaca mai intai la Tulcea si de acolo sa ia bacul spre Sulina.
Fiecare crede ca aceea e calea.
Deci mai conteaza ce crede fiecare? happy

| FaraNumePls explică (pentru Nilsson):

Si cu avionul cand? happy

| Nilsson a răspuns (pentru FaraNumePls):

Cred ca ai inteles ideea, daca unul crede ca anumita cale e buna nu inseamna ca e si neaparat corecta, mai ales daca sunt diametral opuse.

| Superior a răspuns (pentru Nilsson):

Imi place la nebunie analologia respectiva happy

| NGheorghe a răspuns (pentru Nilsson):

Un proverb chinez spune așa: Drumul cel mai scurt este cel pe care îl cunosti.
Tu in exemplul tău ai transformat "opiniile" (care au o bază: hărțile, experiența, etc) în "credință a la loto" si compari asta cu "credințele religioase" care au ca bază fenomene încă neexplicate stiintific (vindecări catalogate imposibile care se întâmpla instantaneu, etc cam tot ce tine de paranormal)
Dacă tot nu ai o bază reală, ce ar fi dacă ai începe sa vorbești chineza?

| Mircea08 a răspuns:

Nu poti crede in nimic daca nu ai informatii. Ca sa crezi in ceva trebuie SA STUDIEZI nu sa cauti pe calculator sa vezi ce parere au altii despre acel ceva. Dupa ce ai inteles exact cum e cu calea atunci o alegi, si faci asta in cunostinta de cauza asa cum face orice om intelept. Restul este ratacire prin cotloanele presupunerilor

| MadalinG99 a răspuns:

Da conteaza in cine crezi dar doar in Dumnezeu.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Cred ca buddhistul. Pentru ca stie sa se proiecteze astral laughing

| raulgargan a răspuns:

Conteaza ce crezi ca nu exista mai multe fiinte divine ci nu mai una, dumnezeu