| OctavianDanielMaria a întrebat:

Care e morala crestina? Aia din vechiul testament sau instigarea la crima, sinucidere, etc din noul testament?

18 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

„Deși creștinismul prezintă o față umană în zilele noastre, am face bine să ne amintim cum s-a comportat când nimic nu i-a stat în cale."

Adevărul simplu este că societatea civilă a dat creștinismului moralitatea sa. Lăsat în voia lui, există puține dovezi că ar fi fost autorul vreunei sensibilități morale.

| ania a răspuns:

Morala crestna e cea din Noul Testament, Vechiul Testament aves ca destinatari pe evrei.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iudeu sau evreu e acelasi lucru.Moise care a scris legile din Vechiul Testament a profetit desore Iisus ca in viitor va veni"un prooroc ca mine: sa ascultaţi de el"Deuteronom 18.15

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iisus Hristos era evreu si se sdresa evrrilor cand aspus in Matei - 5 9
Ati auzit ca s-a sous celor din vechime...dar Eu va spun.
Isus stabileste alte pedepse pentru nerespectarea poruncilor, respectv excluderea din biseica- Matei 18 Daca fratele tau a pacatuit impotriva ta du-te si mustra-l. dsca nu te asculta mai ia cu tine unul sau doi insi... daca nu vrea sa asculte de ei daca nu vrea sa asculte de ei spune- l Bisericii si daca nu vrea sa asculte nici de Biserics sa fie pentru tine ca un pagan

Răspuns utilizator avertizat
| EmanuelHEY a răspuns (pentru ania):

Isus nu era intr-o religie. Asa cum el nici nu cauta religie. Ci credinta. Luca 18:8
El era martor credincios.
Asa cum este si numit ln biblie.

Apocalipsa 1:5 şi din partea lui Isus Hristos, martorul credincios, cel întâi născut din morţi, Domnul împăraţilor pământului! A Lui, care ne iubeşte, care ne-a spălat de păcatele noastre cu sângele Său,

Răspuns utilizator avertizat
| EmanuelHEY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cand am zis eu asta?

Răspuns utilizator avertizat
| EmanuelHEY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai pus in aceeasi oala cu toti.
fiul lui Iehova Dumnezeu, așa cum Biblia îl numește, „cel întâi născut din toată zidirea" (Coloseni 1:15). El care a fost purtătorul de cuvânt al lui Dumnezeu, sau Logosul, a fost prima şi singura fiinţă creată direct de Dumnezeu. El a fost acela prin care toate lucrurile au fost create, a părăsit existenţa s-a invizibilă ca spirit şi a fost născut în carne umană într-o formă modestă de om pentru a justifica numele tatălui său și pentru a răscumpăra omenirea din păcat și moarte. (Apocalipsa 3:14; Galateni 1:4). El s-a născut în toamna anului 2 î.d.C. în jurul datei de 1 Octombrie înainte de începutul anotimpului de iarnă ploios al Palestinei și nu pe data de 25 Decembrie. Iudeii vorbitori de limbă aramaică din primul secol al erei creştine L-au numit „Ye.shu’ Mshi’hha". Iudeii vorbitori de limbă greacă şi Neamurile L-au numit „Isus Mesia" sau „Isus Cristos". În fiecare din aceste două limbi aceasta înseamnă „Isus Unsul"; numele Isus sau Jeshua este chiar prescurtarea numelui ebraic Je.hóshua, însemnând Iehova este Mântuitorul. Cât timp a fost pe pământ, Isus Cristos a propovăduit vestea evangheliei Împărăției lui Dumnezeu și a luptat lupta cea bună a credinței. El şi-a încheiat mărturia ca fiind "martorul adevărat și credincios" al lui Dumnezeu, a dovedit pe Diavol ca fiind un mincinos, a câştigat dreptul la viaţă pierdut de Adam şi a fost într-adevăr potrivit pentru a fi justificatorul lui Iehova Dumnezeu. (Apocalipsa 1:5, 3:14) Pentru o asemenea supunere, Iehova Dumnezeu l-a înviat pe fiul Său credincios într-un corp spiritual şi l-a înălţat mai presus de toate creaturile din Univers, așezându-l din anul 1914 ca Rege al Împărăței Sale. (1 Petru 3:18) "Pentru ca, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ şi de sub pământ şi orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domnul." - Filipeni 2:10, 11.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru EmanuelHEY):

Era in religia iudaica ca si parinti lui, sa si botezat

| halogen001 a răspuns:

Moralitatea nu poate veni din minciuna, din povesti primitive, fanteziste si puerile. Moralitatea e inseparabila de adevar, de dreptate si de corectitudine.

| NotNamed a răspuns:

Ca fiind credul si naiv, religia iti va distruge viata asa cum le.a distrus.o si alora pe care i.a omorat, multi fara sa merite.

| LupusDei1993 a răspuns:

In mare parte Noul Testament si cate putin din Vechiul.

| lickypuss a răspuns:

Care vrei tu, vad ca majoritatea ignora chestia cu bumbac si totusi sustin sa urasca gayii.