| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Care e povestea demonizatului din Capernaum? Sau care e treaba cu el, ca nu prea stiu?

Răspuns Câştigător
| roty78 a răspuns:

Sfânta Evanghelie după Marcu Capitolul 1:21-28
Şi venind în Capernaum şi îndată intrând sâmbăta în sinagogă, îi învăţa.
Şi erau uimiţi de învăţătura Lui, căci El îi învăţa pe ei ca Cel ce are putere, iar nu în felul cărturarilor.
Şi era în sinagoga lor un om cu duh necurat, care striga tare,
Zicând: Ce ai cu noi, Iisuse Nazarinene? Ai venit ca să ne pierzi? Te ştim cine eşti: Sfântul lui Dumnezeu.
Şi Iisus l-a certat, zicând: Taci şi ieşi din el.
Şi scuturându-l duhul cel necurat şi strigând cu glas mare, a ieşit din el.
Şi s-au spăimântat toţi, încât se întrebau între ei, zicând: Ce este aceasta? O învăţătură nouă şi cu putere; că şi duhurilor necurate le porunceşte, şi I se supun.
Şi a ieşit vestea despre El îndată pretutindeni în toată împrejurimea Galileii.
Sfânta Evanghelie după Luca Capitolul (4:31-37)
Şi S-a coborât la Capernaum, cetate a Galileii, şi îi învăţa sâmbăta.
Şi erau uimiţi de învăţătura Lui, căci cuvântul Lui era cu putere.
Iar în sinagogă era un om, având duh de demon necurat, şi a strigat cu glas tare:
Lasă! Ce ai cu noi, Iisuse Nazarinene? Ai venit ca să ne pierzi? Te ştim cine eşti: Sfântul lui Dumnezeu. Şi l-a certat Iisus, zicând: Taci şi ieşi din el. Iar demonul, aruncându-l în mijlocul sinagogii, a ieşit din el, cu nimic vătămându-l.
Şi frică li s-a făcut tuturor şi spuneau unii către alţii, zicând: Ce este acest cuvânt? Că porunceşte duhurilor necurate, cu stăpânire şi cu putere, şi ele ies.
Şi a ieşit vestea despre El în tot locul din împrejurimi.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru roty78):

Arsenie Boca spunea asa: ca va veni vremea in care toata lumea (nu doar din Romania) se va intoarce cu fata catre carte. De ce? simplu nu stiu ce anume se intampla cu copii lor, atat fizic cat sufleteste si psihic (modul de gandire).

Dumnezeu sita ce fel de om vei fi tu in viata aceasta pe pamant pentru ca El te-a creeat practic te cunostea si stia si ce fel de viata o sa ai pe pamant de la nastere pana la moarte, adica filmul vietii.

Mereu viata oameniilor a fost legata de carte de Biblie. Pe langa faptul ca ne testeaza si ne pune la incercare vrea sa vada care din noi e drept, cu adevarat curat.

2 răspunsuri:
| Michael11 a răspuns:

Gasesti pasajul in Biblie in Evangelia lui Marcu 1:21-28 si in Evanghelia dupa Luca 4:31-37. Domnul nostru Isus Hristos a eliberat mai multi demonizati de sub influienta duhurilor necurate. Ce este unic la aceasta vindecare, este ca a acest demonizat a fost vindecat (eliberat) in sinagoga din Capernaum intr-o zi de sabat. Sinagoga era cladirea unde evreii se adunau ca sa citeasca Tora( Vechiul Testament) si sa se roage dar tocmai acolo a venit si demonizatul.