| RAY a întrebat:

Care e scopul acestei vieti daca scopul final e viata dupa ce mori?
practic ce sens are sa ai vreun scop aici daca scopul cel mai mare e dupa ce mori?

18 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Viata nu are un anumit scop. Nu ne este totul planuit de cand ne nastem. Noi ne facem propriile scopuri in viata si viata noastra se duce intr-o directie sau alta, pe baza actiunilor si deciziilor pe care le luam.

| Florentina9210 a răspuns:

Si scopul fizicului care e? Ca oricum dupa ce mori trupul putrezeste si mergi in alta viata doar cu sufletul. dintotdeauna m-a facut sa ma gandesc la asta. Oare noi oamenii vrem mereu o permanenta schimbare, cheltuim bani pe produse pe care le terminam si le aruncam si efectul nu dureaza decat pana seara cand te speli. Sau cand cheltui pe operatii mii de euro doar ca sa te apropii mai mult de perfectiune.
Scopul acestei vieti este sa traim in pace, sa fim mai buni unii cu ceilalti. Sa nu ne barfim, sa nu ne jignim, sa nu judecam dupa aparente. Fiecare isi creeaza propriul scop.

| RAY explică (pentru Florentina9210):

Cunoasterea de ce sa nu faca parte din viata? nu crezi ca descoperirea naturi nu e cel mai frumos lucru?

| Florentina9210 a răspuns (pentru RAY):

Ba da. Dar ce traim in viata asta este oricum temporar. Adevarata viata este dincolo.

| RAY explică (pentru Florentina9210):

Tu poti sa crezi ca exista ceva dincolo, eu spun ca acolo e nimic

| Florentina9210 a răspuns (pentru RAY):

Pai, ramane sa aflam. Care moare primul revine cu vesti.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu,eu nu asa stiu eu asa stiu ca te afli aici sa iti gasesti fericirea si asta o poti face numai ajutind si iubind oamenii.Dar nu vreau eu sa o fac pe desteapta mai bine dau un articol scris de Eckhart Tolle http://www.astrocafe.ro/articole/scopul-vietii

| RAY explică (pentru gemeni6226):

De ce sa fi religios ca sa ajuti pe alti?

| gemeni6226 a răspuns (pentru RAY):

Scuze ca doar acum raspund, nu am avut internet.In primul rind:eu nu sunt religioasa, religia a fost creata de oameni.Eu cred Iin existenta Divinului. Incarnarea pe acest Pamant a fost alegerea noastra pentru a invata lectii de viata.Fiecare are o alta lectie de viata de invatat.Dar cum sa-ti raspund eu in cateva fraze cuvinte tot ceea ce stiu? Tot ceea ce stiu e rezultatul cautarilor mele spirituale care au inceput la varsta de 18 ani si doar acum trecut de 54 si cititind continuu si aflindu-ma continuu in cautarea raspunsurilor am ajuns sa stiu ce am dorit sa stiu si sa-mi aflu pacea sufleteasca.Eu de exemplu asa ma simt bine daca pot darui si ajuta pe altii.Asta imi da bunastare sufleteasca plus ca nu vreau sa schimb lumea accept oamenii asa cum sunt pentru ca fiecare are motivul de a fi asa cum este.Pot doar sa simt compasiune pentru cei aflati in intuneric deoarece pot ajuta doar pe acei(sufleteste) ma refer care imi accepta ajutorul.Fiecare are liberul arbitru in aceasta lume si nu se poate forta nimic pentru ca prin forta nimeni nu ajunge sa inteleaga de la sine ce are de inteles. Poti sa indrumi si sa inveti doar pe acei oameni care simt ca le face bine acea indrumare sufleteasca.Asa am fost si eu.Am citit si am invatat de-a lungul anilor lucruri spirituale ce am simtit ca imi fac bine si care imi aduc pacea si linistea sufleteasca.Iar referitor la soarta eu cred ca ne aflam aici sa ne gasim fericirea, sa iubim si a invatam lectiile de viata ce avem de invatat. Orice esec, orice durere are menirea sa ne invete.Pentru ca esecul te invata ce trebuie sa faci ca sa te ridici in picioare si sa devii puternic.Pentru ca durerea te invata compasiunea si te invata sa privesti in adincul sufletului ce doresti de la viata ce trebuie sa faci ca lucrurile sa se schimbe in bine.

| Elide a răspuns:

1Ce viață după ce mori? Când vom murii vom merge în purgatoriu cum ți.am mai zis și va fi doar o așteptare până la venirea Fiului Omului!
2Ma macină niște gânduri că mă înșel in privința purgatoriului, și m.as gândii la cele spuse în Biblie atunci când vom murii doar vom dormii nu vom stii de noi și mă gândesc să zicem că acum te pui la somn și te trezești mâine de dimineață tu se pare că a trecut doar 1minut până te.Ai sculat din cauza că nu mai ești conștient de timp și poate moartea e doar un somn adânc fara vise când va fi sfarsitul lumii și va veni Domnul Isus sa ni sa para doar un minut clipa în care ai murit până la înviere chiar daca au trecut 1000 de ani, totuși mi.ar place sa fie așa.

| RAY explică (pentru Elide):

Asta e o ipoteza nu ceva dovedit stiintific ok, in biblie apar multe versete care spun despre un somn adanc, cei morti nu stiu ce fac cei vii, faza cu acel purgatoriu e ceva inventat de biserica catolica, sau facut multi banii pe ideea aia, isi lasa-i averea si mergeai acolo indiferent de pacate

| Neverrrrrr a răspuns:

Eu cred ca existenta noastra nu trebuie sa aiba vreun scop.Credinciosii zic ca,, aceasta viata este o pregatire pentru ceea ce urmeaza''.Dar existenta materiei ce scop are? pur si simplu exista

| Ivy86 a răspuns:

Scopul cred ca este maturizarea sufletului, de a vedea dincolo de condiția umana.
Nu te poți "destepta" după moarte dacă ai fost un prost toată viata ta.
Nu știu dacă ai observat unii oameni au o maturitate în gândire și spirit de mici, iar alții nici la 40 de ani nu minte (nu vb de IQ).
Scopul aici, după cum îl vad eu, e de a trăi experiente, bune și rele, și sa înveți din ele.

| RAY explică (pentru Ivy86):

Desi este un scop in viata asta?

| Ivy86 a răspuns (pentru RAY):

Pai pentru unii scopul de a învata, cunoaște, de a se perfecționa în viata... E un sens al vieții lor.
Alții au îmbunătățit lumea cu scopul lor, au salvat și încă salvează viata altora, aduc ceva constructiv, lasă o urma după moarte.
Iar alții așteaptă ziua de salariu, masa de prânz, următorul episod din seria preferata... și cam atât. Nu doresc sa își depășească condiția umana.
Oamenii nu sunt egali. Nu toți sunt meniți sa facă ceva măreț în viata lor. Și e ok, dar aia putini care au avut un scop în viata ne-au făcut noua viata mai ușoară și buna.
Cred ca un om fără un scop, un rost e un om rătăcit.

| RAY explică (pentru Ivy86):

Un om fara un scop crestin?

| Ivy86 a răspuns (pentru RAY):

Scop creștin...A aduce îmbunătățiri medicinei, a găsi tratament pentru boli fără leac, a clădi caractere, a construi o casa pentru nevoiaș, a ridica un om de jos când pica etc... nu crezi ca sunt scopuri creștine?
Nu trebuie sa scrie în Biblie ca sa iti dai seama ca e un bine.
Nu fericirea ta e scopul pe pământ, trebuie sa treci de tine, sa vezi mai departe. Cata fericire poți aduce fiind altruist, și împlinit în același timp.