| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Care e treaba cu râul vietii? Se refera la copii si la generatii?

3 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Una este sa auzi si alta e sa citesti, nu este vorba de un rau al vietii ci un rau CU apa vieti care izvoraste din Tronul lui Dumnezeu. Sensul este ca sursa VIETII in univers ESTE doar Dumnezeu. Sau pentru generatia asta mai noua, ENERGIA care pune in miscare organismele vii este GENERATA de Dumnezeu, nu este un dat al fiintelor vi ci un DAR de la Dumnezeu.

| Yuoia a răspuns:

Sau (apropo de raspunsul de mai sus si intrebarea ta), poate fi continuitatea unei familii. Generatiile "curg" ca un rau de la stramosi pana la ultimul prunc nascut.

| InvatamProgramare a răspuns:

Conteaza mult contextul in care citesti aceasta expresie. In aceasta varianta izolata pe mine "raul vietii" ma duce cu gandul la faptul ca la un moment dat ne nastem (izvorul). Traim, crestem, invatam, devenim mai buni (traseul pe care il parcurge raul). Ne intersectam cu vietile altora, depasim greutati, etc Iar intr-un final murim (varsarea raului in mare)