| tavadaresti a întrebat:

Care este adevarata zi de odihna pe care Dumnezeu a binecuvantat-o si a sfintit-o inca de la creatiune?

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

Sabat / shabbâth (שׁבּת) vine de la shâbath (שׁבת) si se traduce prin odihna, rapaos, pauza.

22 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Adevarata zi de odihna este Sabatul(Sambata)
Sanatatewinking

| Greceanu_Elisa_1993 a răspuns (pentru 4b):

Da..asa cred dar nu sunt sigura..pentru ca din sambata, s-a facut duminica

| Mădă0611 a răspuns:

Daca luam in considerare teoria cu o zi raportata la vesnicia lui, poate inca e a 7-a zi, inca se odihneste si de aceea nu da semne concrete ca ar exista. thinking
Ce nume sa-i punem acestei perioade de timp?

| tavadaresti explică (pentru Mădă0611):

Daca am fi citit biblia am fi stiut ce nume>astept rasp

| Mădă0611 a răspuns (pentru tavadaresti):

Am citit-o de mult, mult, si cum am trecut de varsta de basme, adica n-o mai citesc sa imi reimprospatez memoria, poti sa astepti mult si bine laughing. Raman la ideea mea, asta e a 7-a zi, n-are nume pentru noi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Hag Iahve?
Net. Ar fi mers asa ceva --> http://i.imgur.com/95fDX.jpg

| tavadaresti explică (pentru Mădă0611):

Bbbasme are legatura cu Dumnezeul meu si al tau si tu zici ca sunt basme, nu vreau sa te supar dar degeaba, fiindca nu ai nici un raspuns de oferit asupra studiului tau

| Mădă0611 a răspuns (pentru tavadaresti):

Studiul meu e in domeniul psihologiei, studiu individual, si am gasit multe raspunsuri la multe intrebari legate de credinta, de aceea glumeam pe aici, pentru ca Dumnezeul tau nu e si al meu. Sper ca nu te-au suparat glumitele. happy

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Duminica

| 1libercugetator1 a răspuns:

Dupa vt e sambata, dupa nt e sambata, dar e mai cool duminica

| tavadaresti explică:

Biblic imi poate dovedi cineva, nu dupa calendar fiindca e toot pus de mana omeneasca

| Qinz a răspuns:

Sabat=sambata - calendarul vechi
dar dupa noul calendar sabatul pica duminica a 7-a zi din actualul calenda

| tavadaresti explică (pentru Qinz):

Haa slaba afirmatie, macar de ai putea sterge acest raspuns, vor rade ceilalti

| sunrises a răspuns (pentru tavadaresti):

Trebuie specificat încă de la început faptul că există o mare diferență între IUDAISMUL VECHIULUI TESTAMENT și CREȘTINISM. Există o mare diferență între SABATUL evreilor și ZIUA ÎNVIERII - DUMINICA – cea mai important zi din istoria creștinismului.

În primul rând, primii creștini acordau o mare atenție credinței lor. (Faptele Apostolilor 2, 46-47 : "Toţi împreună erau nelipsiţi de la Templu ÎN FIECARE ZI. (…). Ei lăudau pe Dumnezeu, şi erau plăcuţi înaintea întregului norod.".)

Dacă era O ZI SPECIALĂ în care creştinii se întâlneau regulat, aceasta era prima zi a săptămânii (duminica noastră) şi nu Sabatul (sâmbăta noastră).

Cel puțin în cinstea ÎNVIERII lui HRISTOS dar și a COBORÂRII SFÂNTULUI DUH asupra SFINȚILOR APOSTOLI (evenimente ce au avut loc în prima zi a săptămânii, DUMINICA), primii creştini respectau duminica nu ca "Sabat creştin", ci ca o zi specială de închinare și cinstire față de Mântuitorul Iisus Hristos:

- Faptele Apostolilor 20, 7: "În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea, Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească şi a prelungit cuvântul lui până la miezul nopţii."

- I Corinteni 16, 2: "În ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-şi pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni."

| tavadaresti explică (pentru sunrises):

Toot ce zici tu sunt niste pasaje alese dupa bunul tau plac si vad ca iti place dar nu vei gasi nicaeri in toata Scriptura ca Hristos sa fi schimbat legea care cuprinde a-7 zi de odihna Matei 5; 17

| sunrises a răspuns (pentru tavadaresti):

Legea Veche EVREIASCA, s-a schimbat RADICAL pentru noi, CRESTINII! Dacă nu ai deschis niciodată Biblia, citeşte măcar Matei cap.15, şi te vei lumina!

Răspuns utilizator avertizat
| comandamente a răspuns:

Normal ca este sabatul
pt.ca duminica e prima zi a saptamani.citeste daca nu crezi an cele 4 evangheli

| Greceanu_Elisa_1993 a răspuns:

Duminica!

| tavadaresti explică (pentru Greceanu_Elisa_1993):

Elisa fiindca esti Crestina ofera-mi un argument biblic in care este sfintita ziua intai a saptamani sau chiar mai multe argumente, sunt deschis orcarei discutii

| Hirtie_Cristi_1973 a răspuns:

6 zile sa muncesti dar a 7-a dumnezeu a creat-o pentru odihna.problema intervine in zilele lui Iosua cind timpul se opreste in loc.E un subiect bun de dezbatut dar,cine tine tine o zi, pentru domnul o tine si cine nu o tine, tot pentru domnul nu o tine...dar, cit atirna aceasta problema in talerul mintuirii noastre? nu cumva ne impiedicam de un lucru neesential? sunt alte probleme care intr-adevar, pericliteaza mintuirea noastra!

| tavadaresti explică (pentru Hirtie_Cristi_1973):

Nu uita ca face parte din caracterul lui Dumnezeu si cea dea a-4a porunca Deuteronom 11; 22,,,, E un subiect bun de dezbatut dar, cine tine tine o zi, pentru domnul o tine si cine nu o tine, tot pentru domnul nu o tine,,,,, unde gasesti tu asta> citeste trimiterile si vezi mai exact la ce se refera. Marcu 7; 7