| TamplaruAnisoara a întrebat:

Care este adevărul cu privire la cei care se declara atei pe TPU? Sunt atei, sau sataniști?
Unul care se declara ateu, a postat la o intrebare pusa de ușerul 94Lucifer94 următoarele:"Te-a afectat dorință ta de a intra in zone oculte. Acolo sunt forte nu gluma. Ca dovada ce ai pățit. O asemenea ucenicie se face cu un maestru, nu de capul tau.Sau riști sa înnebunești? Si se incepe cu o motivație.Ce vrei de fapt? O sa afli, vei dobândi puteri. Si ce vei face pe urma cu ele?"
Nu cred ateii ca exista Dumnezeu si ca e atotputernic. Dar cine este cel care deține puteri pe care le numește oculte? Biblia il numește Diavol sau Satan. De ce negați ateilor ca nu credeți in nimic daca unii știți totul despre Satan?
Părerea mea este ca aceștia stiu totul si despre Dumnezeu dar l-au ales pe Satan. Nu le plac restrictiile prevăzute de Dumnezeu ci calea cea larga.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Sărmanii de ei, nici ei nu știu ce sunt.

| TamplaruAnisoara explică (pentru RAY):

Ba stiu ce sunt,dar nu stiu cum sa rezolve faptul ca s-au dat de gol. Biblia spune ca tot ce se face la intuneric se va da la lumina, si ce se face in ascuns se va striga de pe acoperișuri.
De ce urăsc ateii pe creștini? Pentru ca Satan la urat de la început pe Fiul lui Dumnezeu. Si la fel ca si Satan, ateiștii turba de manie pentru ca creștinii de pe TPU propovăduiesc Evanghelia. Cel care se declara ateu si a postat citatul din întrebarea mea, este sadrian. Daca dorești sa afli, citește întrebarea lui 94Lucifer94 postata la categoria conversații.

| Nilsson a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

În cazul lui Sadrian, am observat că intră în dispute atât cu cei creștini, cât și cu atei, în situațiile în care cei din ambele categorii dau semne de înverșunare.

Poate în întrebarea respectivă a încercat să se coboare la mintea acelui Lucifer94 și să-l facă să renunțe la tâmpeniile lui sugerandu-i să găsească un mentor (ceea ce matematic vorbind șansele ca doi tăntălăi de proporții infernale să se întâlnească sunt imposibile).
Da' Sadrian de ce n-a zis nimic, te are în lista de utilizatori ignorați?

| TamplaruAnisoara explică (pentru Nilsson):

Da, ma ignora, la fel si Ray si inca doi. Nu suporta ca sunt "prea îndoctrinata".
Eu cred mai degrabă ca a batut șaua sa priceapă calul.Adică s-a oferit ca maestru.

| Nilsson a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ar trebui să mai ignori și tu pe unii.
Holiday de exemplu, hulește de câte ori are ocazia, ba îi mai și jignește pe creștini.
Dacă vezi că asta face încontinuu, mai bine să îi pui botnița decât să te faci responsabilă de hulele lui.
Plus că dacă se simte băgat în seamă, el este motivat să continue așa.
Și mie mi-a fost greu până am dat primul ignore, tot asa voiam să nu ignor pe nimeni să fiu deschis oricui, dar până la urmă am acceptat că unii oameni sunt ai Satanei, pentru ei viața nu e altceva decât așteptarea osândei după cum scrie în Biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Deoarece considera "cool" a te da satanist, un trend- ca stil, mai diferit etc nu ca ar crede cu adevarat in satanism. Ca sa faca pe ciuda alora care is mai religiosi.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt Biserica lui Satan e o afacere, o masina de stors bani de la fraieri. Daca ortodoxia sau zeciuiala sunt escrocherii, BLS e racketeering.

50 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Multumesc de accept sa te calazuasca dumnezeu in pace, amin

Care este adevărul cu privire la cei care se declara atei pe TPU?
uni sunt copii de 14, 15 ani care se declara atei doar pentru a se certa,jigni,injura,observ asta si pe pagini atee de pe Facebook,educatia la romani este primitiva,ce sa faci

Sunt atei, sau sataniști?
sunt copii prostavani, nu devi ateu peste noapte, ateu devi in timp,practic e un proces,dar ateismul ateismul nu este o convingere desi practic nu este un proces finit si infinit e cunoastere sau de asteptare a unei dovezi, ateismul este asteptarea unei dovezi nu pretinderea ca stii ceva,stai si astepti dovada,cunosti cat mai multe

repet copii prostavani,tampiti,indioti,chesti oculte cica,un ateu nu crede nici in satanism,dumnezeu,dumnezeii sta si asteapta dovada aia sau e indiferent =apateism

eu nu il consider nici biblic pe satanel mai mult decat un sclav,un gunoi la curtea lui iahve atat,iahve fiind absolut, nu exista niemeni care sa faca cv ce nu vrea el iahve a pretestinat absolut totul, asa ca da suntem predestinati sa ne urmam destinul, dupa moarte ne purificam sufletul in mormant-locuinta mortiilor atat, biserica a modificat ceea ce a spus iisus, biserica ti-a facut propia biblia dupa 260 de ani de la moartea, primi crestini erau gnostici iisus toata viata a vrut eliberarea spre spiritualitate ceea ce biserici nu ia convenit, sunt multe evangheli, scrie-i interzise afirmate chiar de papa

Părerea mea este ca aceștia stiu totul si despre Dumnezeu dar l-au ales pe Satan. Nu le plac restrictiile prevăzute de Dumnezeu ci calea cea larga.

nu ai ce sa alegi la un gunoi sclav pe nume satana, iahve cere sa-i respecti cele 600 de porunci si atat apoi ne purificam

| GabiDumitrescu a răspuns:

Amuzant. Satanismul lui LaVey, de exemplu, e o filozofie pur umanista care nu are nici o treaba cu fortele supranaturale.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Of, of, ce incurcatura. Ateismul implica faptul ca nu cred in nici o forta supranaturala - dumnezo', craciunila, maseluta, satanel, azrael, samael, si asa mai departe. Faptul ca unii au stat sa studieze diverse religii/culte/samd e alta poveste. Si eu am o colectie destul de consistenta de scrieri mai mult sau mai putin oculte (inclusiv 2-3 variante ale bibliei, coranul, diverse aiureli de-ale lui LaVey si multi altii). Unele sunt amuzante, altele interesante, unele au parti aplicabile practic, altele sunt fix fantezie fara nici o legatura cu viata reala, si asa mai departe. O chestie care ma face de multe ori sa imi pun intrebari e cum de l-a dus capul pe diliul ala de LaVey sa vina cu o porunca atit de naturala ca "Nu faceti rau copiilor" pe cand in alea zece ale lui dumnezo' al' mare nu a avut loc nimic legat de maltratarea copiilor, fie ea fizica, fie spirituala.

| Holiday a răspuns:

Satanistii nu sunt atei, asa ca intrebarea ta e fara sens.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Holiday):

Pai eu întreb pentru ca cel care a postat cele de mai sus se declara ateu,si totuși crede in puteri oculte, si a menționat cuvântul maestru care il folosesc si satanistii. Care e adevărul? Este ateu sau satanist? Eu am citit cărți scrise de cei care au făcut pregătire pentru a se alătura sataniștilor, numai ca pana la urma au renunțat si au divulgat tot ce se întâmpla in cadrul acestei religii in cărțile pe care le-au scris. Fie ca crezi, fie nu crezi, Satan exista, si acele puteri de care vorbește ușerul ateu in postarea lui sunt puteri satanice.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Fie ca crezi, fie nu crezi, Satan exista, si acele puteri de care vorbește ușerul ateu in postarea lui sunt puteri satanice."

Da, exista, chiar a aparut seria 2, imbunatatita.

https://www.businessinsider.com/russia-satan-2-nuclear-missile-test-2018-3

| Holiday a răspuns:

"Nu cred ateii ca exista Dumnezeu si ca e atotputernic."

De fapt majoritatea care nu cred in existanta spiridusului crestin nu sunt atei. Cei mai multi sunt credinciosi, doar ca au alta poveste favorita, cu alt/i spirisus/i ca personaje principale.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Ba da, Biserica lui Satan este ateista. Ei nu considera ca Satan exista in mod real, e doar un simbol al libertatii si emanciparii.

| TamplaruAnisoara explică (pentru doctorandus):

Dar cine deține forte oculte pentru ca acestea exista. Biblia le atribuie lui Satan.Religie satanista nu ar exista daca nu ar exista "personajul" Satan, așa cum nu ar exista creștini daca nu exista Isus Cristos.
Forte sau puteri oculte exista si sunt oameni care aleg aceasta religie satanista datorita faptului ca le garantează ca orice își doresc li se va îndeplinii pe moment. Isus a refuzat aceasta oferta.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru doctorandus):

Exista sute de astfel de "biserici" si nu pot fi sigur care e sau nu.

| doctorandus a răspuns (pentru LupusDei1993):

Biserica lui Satan este numele unei organizatii religioase fondate de Anton Szandor LaVey. Si da, el era ateu si predica ateismul.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Lol, daca Satan ar avea averi de-mpartit, satanismul ar fi ce mai mare religie.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dap, Isus a existat in mod real. Ca ar fi Fiul lui Dumnezeu este doar o fantezie, adica ceva care nu poate fi dovedit. Teologii mai doxati stiu asta si fara sa le-o spun eu.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru doctorandus):

"predica ateismul"
Deci te pot incadra si pe tine la categoria: "sunt crestinopat dar nu apartin de o confesiune anume".

| TamplaruAnisoara explică (pentru doctorandus):

De ce a ales numele lui Satan, de ce nu a denumit-o simplu Biserica Ateista.Va învârtiți in toate direcțiile dar ajungeti de fiecare data de unde ați plecat. Adevărul este ca jurământul nu poate fi încălcat, altfel ați fi lichidați.Satan nu este îndelung rabdator, ca Isus si Dumnezeu.Eu am văzut video Conferinte mondiale ale sataniștilor si erau o mulțime de oameni, macar ca acolo se aflau doar reprezentanții bisericilor din toate tarile lumii.Ca si masonii, daca nu cumva sunt biserici surori, jurământul este respectat.Așa ca nu ma aștept sa recunoașteți adevărul.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cred ca suferi de paranoia. Eu nu sunt satanist, deci n-am ce recunoaste in privinta asta. Nu sunt nici macar ateu. Cred in Dumnezeu dar nu in Biblie. Iar Satana este un personaj mitologic, la fel ca Fat-Frumos si Greuceanu.

Povestea asta cu averile e ca si cum ti-as spune eu ca daca-ti vinzi sufletul lui Tom si Jerry ajungi milionara. Pactul cu Diavolul e creepypasta pentru adulti.

| doctorandus a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu sunt crestin, amice.

| TamplaruAnisoara explică (pentru doctorandus):

Satan nu va împarte averi, ci va da puteri supranaturale de a face orice pentru a va îmbogății fara sa recunoașteți niciodată ca le-ați dobândit in mod ilegal.Si da, este cea mai mare religie de pe glob.Pe lângă enoriașii oficiali, au simpatizanți majoritatea populației globului. Cine nu e cu Isus, este fara să-și dea seama cu Satan. Nu exista nimeni neutru. Asta rezulta din Biblie.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dap, paranoia: astia care si-au vandut sufletul lui Tom si Jerry au ajuns milionari. Ca exista miliarde de oameni foarte saraci care si-ar vinde sufletul pentru un milion de dolari nu ti-a trecut prin cap. Multi dintre ei omoara oameni si pentru o suta de dolari, ce sa mai vorbim de un milion.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru doctorandus):

Ba esti. Daca spui ca ceva mitologic exista, nu conteaza daca e Isus sau altcineva, si ca a avut vreun rol major, care de fapt sunt doar legende, atunci da, te pot numi ori crestinopat, ori budistopat ori hindusopat etc etc etc.

| TamplaruAnisoara explică (pentru LupusDei1993):

De ce nu crestinopat?

| TamplaruAnisoara explică (pentru TamplaruAnisoara):

Mulțumesc LupusDei1993 pentru apreciere. Eu nu sunt pe TPU pentru a primii aprecieri nici de un fel, dovada eu nu am apreciat nici o întrebare si nici un răspuns pana acum si nici de acum înainte. Las pe Dumnezeu sa o facă deoarece cunoaște cel mai bine adevărul. Si tot El zice: "nu judecati, ca sa nu fiți judecăți".

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Că bine ziseși, după ce ne-ai judecat pe toți că am fi ciracii Diavolului. Ai transformat credința religioasă într-un delir paranoid. Asta dacă tot te întrebi de ce râde lumea de creștinii fanatici.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru doctorandus):

Dumnezeu este proiectia propriului "Ego" in afara. Te asigur ca nu exista absolut nicio fiinta ce guverneaza totul, vizibila sau invizibila, deoarece daca era cazul, absolut toti am fi stiut deja.

| doctorandus a răspuns (pentru LupusDei1993):

Adica natura nu guverneaza totul. Dap, funny.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru doctorandus):

Atunci ar trebui sa-i dai un nume mai potrivit, nu o derivata latina dupa Domine Deus, adica ceva separat ca sa creeze ceva, tot separat.

| doctorandus a răspuns (pentru LupusDei1993):

Ca sa intelegi ce inseamna Fiinta trebuie sa treci prin Platon, Aristotel, Kant, Hegel, Heidegger. Ousia=Fiinta=Natura=Dumnezeu.

Dumnezeul lui Spinoza sau religie einsteiniana, cum i se mai zice.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru doctorandus):

Filosofia =/ Stiinta, eu prefer metoda stiintifica de a vedea lumea.

| doctorandus a răspuns (pentru LupusDei1993):

Poti sa crezi sau sa nu crezi ce-am zis eu, dar oameni mult mai inteligenti ca tine au dezbatut aceste lucruri. De exemplu Einstein. Religia lui Einstein este studiul stiintific al naturii. Dumnezeul lui Spinoza sau religie einsteiniana, cum i se mai zice. Iar tu, mai Astalus, cand auzi cuvantul filosofie sau stiinta sa-ti faci trei cruci si sa-ti scuipi in san.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Ionut1492):

Nu toti crestinii sunt prosti si nu toti ateii sunt destepti (sau invers). Despre religie se poate discuta academic. Studiile religioase, teologia, istoria, etc., se ocupa cu aspecte ale religiei care pot fi analizate rational si se pot oferi raspunsuri gandite la intrebari inteligente. Din pacate nu toti ateii/credinciosii inteleg sa discute civilizat. De ex. cand vine cineva cu teorii paranoide ale conspiratiei despre de ce biologii accepta consensual evolutia, nu are rost sa-i enumeri tot felul de argumente stiintifice sofisticate, pentru ca el considera ca radio sant bate orice cercetare stiintifica. Invers, anumiti atei o tin numai pe clisee, in loc sa inteleaga ca majoritatea crestinilor ortodocsi nu interpreteaza Biblia literal si ca religia are si parti bune, nu e toata atrocitati si manipulare.

| TamplaruAnisoara explică (pentru doctorandus):

Eu nu fac cruci, si nici nu îmi e frica de nimic. Dumnezeu spune despre oamenii de știință ca pe nedrept sunt numiți așa. Daca oamenii descifrează cate ceva din "enigmele" creaționiste, își atribuie lor înșiși teoria "științifică" ca si când acea teorie nu ar fi existat de la creație, ci doar de când au descoperit-o ei. Plagiatul nu a apărut doar in zilele noastre, este de cand lumea.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Da, dar exista si alte tipuri; de exemplu cei tip Joy of Satan, din care avem cativa pe site, sunt teisti.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu refuz sa ma bazez pe credinta deoarece e mereu oarba si falsa. Daca chiar exista o divinitate dupa cum spui tu, este una destul de oribila si machiavelica, daca e sa ne luam dupa realitatea naturii.

| doctorandus a răspuns (pentru LupusDei1993):

Păi am zis eu că lui Dumnezeu îi pasă de oameni? Nici tu nu ai mustrări de conștiință că ai strivit furnici. În orice caz nu cauți să dialoghezi cu ele.

| TamplaruAnisoara explică (pentru doctorandus):

Citește Biblia. Si vei constata ca ceea ce afirm eu este după Biblie. Adica, cine nu este cu Dumnezeu este cu celalalt. Nu exista după Biblie alta alternativa. Asta nu înseamnă ca eu va judec. Voi alegeți de care parte sunteți. Eu doar observ.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dap, Isus Hristos a gresit cand a spus "nu judecati". Bine ca L-a corectat Apostolul Pavel!

| Panamax a răspuns:

Asa cum zeul biblic a fost inventat de oameni, si cu satana sau cum naiba vreti sa-l chemati s-a intamplat acelasi lucru.
Povesti de adormit creduli.

| Panamax a răspuns:

Adevarul este ca la un cutremur de peste 6 grade Richter ateismul dispare.

| Holiday a răspuns (pentru Panamax):

"Adevarul este ca la un cutremur de peste 6 grade Richter ateismul dispare."

Sunt absolut convins ca nu. Ce te face sa crezi asta? Ai impresia ca pentru cineva care considera ca Mickey Mouse sau Dumnezeu ii pot influenta existenta in acelasi fel, adica deloc, se va ruga la unul dintre ei sa-l salveze, sau cum?!

| LupusDei1993 a răspuns:

Nu cred in niciun spiridus invizibil, nici in cel ce se preface altora ca e "bun", nici ala cu coarne, nici in altii.
Atei sunt fie inteligenti, fie prosti. Aia prosti tind sa mearga spre alte cacaturi precum New Age, BLS, Scientologie sau altele

| TamplaruAnisoara explică (pentru LupusDei1993):

Sa deduc ca cei inteligenți nu s-au dat de gol inca, țin jurământul de a nu face public doctrina satanista, iar cei prosti sunt cei care s-au scăpat si au divulgat cate ceva?

| LupusDei1993 a răspuns:

Ce amuzant esti Panamaxe, mai spune-mi glume bune de adormit copii