| anonomam a întrebat:

Care este arborele genealogic al lui Avraam?
Dar de la Avraam pana la Iosif?

8 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

De la Avraam ajungi pana la Adam si Eva daca stai sa reconstitui arborele genealogic. Asta-i o dovada ci si Avraam este un personaj fictiv, la fel ca si Adam si Eva.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Avraam este tatăl lui Isaac. Isaac s-a căsătorit cu Rebeca și au avut doi fii: Iacob și Esau. Iacob a fost ales patriarh si i s-a schimbat numele din,, Iacob" în,, Israel", care este tatăl celor 12 seminții despre care se vorbește în Biblie. Printre aceștia 12 se află și Iosif, deci Avraam este străbunicul lui Iosif. De părinții și buneii lui Avraam nu îmi prea amintesc.

| iurii75 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Doar tatăl lui Avraam - Terah.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Fals. Aici gasesti intreaga evolutie:
http://humanorigins.si.edu/evidence/human-family-tree

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Daca tu te simti din acest neam, bine. Eu prefer sa cred varianta spusa de mine.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Dragul meu. Facem parte din genul Homo. Adica "om" in traducere din latina. Familia "Sapiens", adica "intelept" in traducere tot din latina, desi cred ca au mers cam departe cu denumirea.
Harari vorbeste in viitor despre Homo Deus - adica Omul Dumnezeu.
Oamenii sunt animale sociale, nimic mai mult.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Homo Sapiens - inapoi spre Homo Neanderthalian, Homo Erectus.
Pana la maimuta sudica.
Uite arborele: http://humanorigins.si.edu/evidence/human-family-tree