| Mircea08 a întrebat:

Care este averea enoriasilor dintr-o biserica crestina? Dar a bisericii?
Aceste sunt intrebari a caror raspunsuri sunt de folos, din cele in care intrebati daca popii au salariu sau daca in iad sunt celulare, nimeni nu va avea nimic de castigat.

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Averea bisericii, adica averea palpabila, e enorma, nici nu cred ca isi pot numara banii multe biserici. Si e a lor, nu a enoriasilor. Nu am vazut multi poti sa dea Mercedesul lor si la enoriasi sa se plimbe.

| Mircea08 explică (pentru suntserios):

Eu vorbesc de biserica crestina, nu de biserica ortodoxa, catolica, penticostala sau alte biserici care nu sunt crestine deoarece au o invatatura diferita intre ele si, logic, diferita de cea a lui Iisus

| suntserios a răspuns (pentru Mircea08):

Si unde e biserica aia crestina? Cate avem noi in Romania? Unde sunt?

| Mircea08 explică (pentru suntserios):

Eu nu stiu nici una, cred ca trebuie sa o faca cineva si asta nu e lucru usor

| Mircea08 explică (pentru Mircea08):

Am spus ca nu stiu nici una in sensul ca nu cunosc nici o grupare de crestini care sa traiasca asa cum este scris, dar biserica crestina este formata din toti crestinii de pe Tera, doar ca sunt imprastiati si nu prea se cunosc

| suntserios a răspuns (pentru Mircea08):

Pai și atunci cum pui o întrebare despre ceva ce nu exista

| Mircea08 explică (pentru suntserios):

EXISTA! Crestini adevarati exista, dar nu asa de multi incat sa faca o biserica, adica sa fie cel putin 5 familii

| suntserios a răspuns (pentru Mircea08):

Si lasa ma sa ghicesc, tu esti unul dintre ei si eu am onoarea sa vorbesc cu tine

| Mircea08 explică (pentru suntserios):

Nu ai nici o onoare, oricine poate sa aleaga sa fie crestin, mai ales ca asta nu inseamna altceva decat sa fii un om NORMAL. Dumnezeu ne-a facut oameni normali si asa trebuie sa fim. Daca avea nevoie de paranormali sau anormali asa ne facea. Un om normal nu ucide, deoarece nu e normal sa ucizi, nu fura, deoarece nu e normal sa furi etc. Dumnezeu atat cere. Preotii, pastorii, prezbiterii, cer mai mult si de aceea lumea uraste crestinismul, il uraste pentru ca nu il cunosc, si nu il cunosc pentru ca au vrut sl invete de la altii in loc sa-l invete din Evanghelie

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai popii sunt salariati, desigur. Plus ca iau nefiscalizat bani cu galeata. Daca e sa dam un raspuns pertinent in ton cu intrebarea, averea enoriasilor e COMUNITATEA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus nu indeamna ca o anumita religie/secta/biserica. Ba chiar, critica acest sistem de diferentiere.

| Mircea08 explică (pentru anonim_4396):

Iisus indeamna crestinii sa traiasca impreuna ca fratii, iar o astfel de grupare unde crestinii au totul in comun si traiesc asa cum intr-o familie mai numeroasa traiesc fratii se numeste biserica - asa scrie in Evanghelie si asa erau bisericile in timpul apostolilor. Religiile au aparut datorita faptului ca au aparut mai multa invataturi, dar crestinii adevarati au o singura invatatura, invatatura lui Iisus, si care este INCONFUNDABILA si poate fi sa o cunoasca oricine daca isi doreste asta. Cand o va cunoaste va sti foarte precis cine sunt crestinii adevarati. Din punctul de vedere a lui Iisus exista o sungura turma si un singur pastor, restul sunt devieri de la adevar (rataciti)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mircea08):

Ai dreptate pana la un punct : Iisus ne da o invatatura si El ar aprecia ca noi sa o urmam, dar nu indeamna la vreo biserica. Bisericile catolice, orotodxe, protestante sunt inventate si deviate de la o anumita cale. Iisus probabil rade de naivitatea voastra cand va duceti sa pupati popi la picioare, cu atat mai mult sa le dati bani pe nimic in loc sa va bucurati de viata cu ei sau sa ajutati un aproape.

| Mircea08 explică (pentru anonim_4396):

Ai inteles perfect!
Ai spus ca am dreptate pana la un punct - care este acela?

| Mircea08 explică (pentru Mircea08):

Nu am vazut un raspuns corespunzator cu ce scrie in Evanghelie, si o sa raspund eu :
Intr-o biserica crestina, toti crestinii au averea in comun, asa ca averea lor este de fapt averea bisericii. Asa este si intr-o familie cu multi copii, averea familiei este averea membrilor familiei

| BogdantheDreamer a răspuns:

Tata pentru 400 de suflete. Asta este averea:

https://www.youtube.com/watch?v=RsQlahqCcIA

| Mircea08 explică (pentru BogdantheDreamer):

Spuneti voi ce aveti de spus nu ma mai trimiteti sa citesc ce au scris altii. Ce credeti ca eu nu stiu sa caut pe internet?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Mircea08):

Atunci intreaba fiscu.

| Mircea08 explică (pentru BogdantheDreamer):

Cei care fac evaziune nu numai ca nu sunt crestini, dar nici nu cred in nimic mai presus de propria persoana