| WholeWorldTeam a întrebat:

Care este baza principala si de necontestat pe care o au Martorii lui Iehova cand afirma ca Hristos s-a rastignit pe stalp si nu pe cruce.Azi m-a oprit o sectanta iehovista si m-a tot batut la cap cu nu stiu ce ermaghedon si apocalipsa si cu regatul lui Iehova.I-am zis ca indiferent ce imi spune nu imi schimb credinta.Ea mi-a zis ca nu vrea sa ma pocaiasca numai sa ma faca sa reflectez.Cata minciuna! Si mi-a zis si legat de cruce.Acum vreau sa aud argumente solide si dovezi solide nu presupuneri,ci argumente solide ale rastignirii pe stapl, asa cum afirma iehovistii.

16 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu este vorba de o cruce sau de un stâlp ci ceva care seamănă cu litera T

| William a răspuns:

Nu ea te-a oprit, tu te-ai oprit. Trebuia sa mergi inainte.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu exista dovezi solide nici ale existentei lui Isus si tu vrei dovezi ca a fost rastignit pe cruce?

| WholeWorldTeam explică (pentru Thunderstruck):

Exista dar nu doresc sa dezbat aceasta tema cu tine acum, pentru ca e pierdere de vreme.Eu doresc un raspuns la aceasta intrebare, nu alte povesti.O zi buna.

| RAY a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Ni le poti oferi chiar te rugam

| RAY a răspuns:

Asta e inceputul vine apocalipsa doar religia mea te salveaza desigur trebuie sa imbogatesti si pastori nostri saraci cu mercedes si vile, la inceput te ea cu zaherul apoi vezi ce serpi sunt cu adevarat
acum cu isus el nici nu a existat pavel la inventat

| anonimg a răspuns:

"Daca se va omori un om care a savarsit o nelegiuire vrednica de pedeapsa cu moartea si l-ai spanzurat de un lemn,
trupul lui mort sa nu stea noaptea pe lemn; ci sa-l ingropi in aceeasi zi, caci cel spanzurat este blestemat inaintea lui Dumnezeu, si sa nu spurci tara pe care ti-o da de mostenire Domnul Dumnezeul tau." (Deuteronom.21:23)
A fi "spanzurat", aici are sensul de "atarnat" pe lemn, lucru care s-a intamplat si cu Domnul Isus. Sustin ca El a fost rastignit; dar prin faptul ca El a fost acolo sus pe lemn, se intelege ca a fost "spanzurat" -adica atarnat.
Martorii lui Iehova nu inteleg aspectul acesta.

| milan9 a răspuns:

Importanţa crucii este în creştinism legată de importanţa şi valoarea Jertfei eliberatoare a Mântuitorului Hristos.

Amintirea ei în diferite ipostaze are legătură cu amintirea şi actualizarea iubirii nemărginite a lui Dumnezeu faţă de întreaga omenire, a asumării greşelilor noastre prin Jertfa pe cruce!

Amintirea crucii şi a simbolismului ei, este o formă respect şi de solidaritate faţă de Cel care Şi-a asumat-o la rândul Său în totalitate, din iubire faţă de noi!

1). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un
copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce);
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Fapte 15, 23:,, Scriind prin mâinile lor acestea: Apostolii şi preoţii şi fraţii, fraţilor dintre neamuri, care sunt în Antiohia şi în Siria şi în Cilicia, salutare! ".
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai crucii lui Hristos."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos."
6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia."
7). -Coloseni 2, 14:,, ştergând zapisul ce era asupra noastra, care ne era potrivnic cu randuielile lui şi l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce."
8). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru crucea luiHristos."
9). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în crucea Domnului nostru Iisus
Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!"
10). -Coloseni 1, 20:,, Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
11). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
12). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)

| milan9 a răspuns:

După mărturiile Scripturii, simbolul crucii nu poate fi confundat cu nimic altceva.
Limba latina şi cele mai vechi texte aparţinând acestei limbi nu faceau confuzie între semnul crucii (în latina, crux - încrucişare a două axe...) şi oricare alt semn din oricare altă religie:

1). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un
copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce);
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Fapte 15, 23:,, Scriind prin mâinile lor acestea: Apostolii şi preoţii şi fraţii, fraţilor dintre neamuri, care sunt în Antiohia şi în Siria şi în Cilicia, salutare! ".
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai crucii lui Hristos."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos."
6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia."
7). -Coloseni 2, 14:,, ştergând zapisul ce era asupra noastra, care ne era potrivnic cu randuielile lui şi l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce."
8). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru crucea luiHristos."
9). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în crucea Domnului nostru Iisus
Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!"
10). -Coloseni 1, 20:,, Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
11). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
12). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)

| dragos9234 a răspuns:

""a.Ea mi-a zis ca nu vrea sa ma pocaiasca numai sa ma faca sa reflectez.Cata minciuna!""
Cata ipocrizie din partea ta!
Nu exista nici macar dovezi in sustinerea afirmatiei ""Dumnezeu exista""

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Acum nu dispun de timp să discut, dar aici poţi găsi răspuns la întrebarea ta: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2011170

| CryChristiAN a răspuns:

FUgi daca-i mai vezi pe sectari. Imprastie afirmatii cu totul-n contradictie cu Sfanta Scriptura. Nu au nici ei dovezi, dar in schimb, exista afirmatii biblice cum ca Iisus hristos a fost rastignit pe Cruce( versetele scrise de milan9).

| kiv1990 a răspuns:

Asa-s ei, dezmint ca el e hristosul

| ManStrong a răspuns:

Nu este doar baza martorilor.Acesta este un adevar de necontesta care nu le apartine doar lor.Crucea a adusa in crestinism de religiile vechi de dinainte de Isus.si a fost sfintita si facuta obiect de cult de catre papalitate. Daca te intereseaza adevarul vei gasi destule dovezi.
Nu trebuie sa crzi ce ti spun martorii si nici ce ti spun eu.Trebuie sa cerecetezi cu atentie.Armaghedon nu este un cuvint corect, ci acesta provine din cuvintul Har=munte si localitatea Meghido din Iisrael care este pe acest munte.Acolo va fi in viitorul destul de apropiat un razboi crincen.Sigur insa ca nu martorii for fi beneficiarii.
Mai multe informatii la baiatul care locuieste aproape de Meghido.
cu stima din Israel.

| C0nstantin a răspuns:

Iisus a fost rastignit de catre romani. In acea perioada romanii foloseau crucificarea pe post de pedeapsa suprema, pentru a-i umilii pe cei crucificati. Aceste crucificari erau facute in vazul lumii, iar cei crucificati erau lasati sa moara in chinuri. Si chiar daca nu ar fi fost omorat de catre romani in acea perioada crucificarea era cea mai folosita metoda de tortura.

| Radamel a răspuns:

Potrivit cu The Catholic Encyclopedia, „crucea pare să fi avut la început forma aşa-zisei cruci gamate (crux gammata), cunoscută de orientalişti şi de studenţii la arheologie preistorică mai mult sub numele ei sanscrit de svastika". Acest semn era larg răspândit în India şi Asia, printre hinduşi şi budişti, găsindu-se şi astăzi în decoraţiunile şi podoabele din aceste zone.
Nu se ştie cu exactitate când a fost adoptată crucea ca simbol „creştin". În Expository Dictionary of New Testament Words, de W. E. Vine, se spune că „pe la mijlocul secolului al III-lea A.D., bisericile se îndepărtaseră de unele doctrine ale credinţei creştine sau le denaturaseră. Pentru a spori prestigiul sistemului ecleziastic apostat, bisericile acceptau în rândurile lor păgâni care nu se înnoiseră prin credinţă şi cărora li se permitea să-şi păstreze în mare măsură semnele şi simbolurile păgâne", inclusiv crucea.
Unii scriitori asociază adoptarea crucii cu anul 312 e.n., când împăratul Constantin, care se închina la zeul-soare, se afla într-o campanie militară. Cu acea ocazie, el a susţinut că ar fi văzut deasupra soarelui o cruce, precum şi cuvintele latineşti „in hoc signo vinces" (prin acest semn vei învinge). Mai târziu, acest semn „creştin" a fost pus pe steagurile, scuturile şi armura armatei sale (vezi fotografia din stânga). Deşi a pretins că s-a convertit la creştinism, Constantin nu s-a botezat decât după 25 de ani, când era pe patul de moarte. Unii s-au îndoit de sinceritatea lui. „În loc să se convertească la învăţăturile lui Isus Nazarineanul, el a acţionat de parcă ar fi vrut să transforme creştinismul într-o religie pe placul supuşilor săi, într-o religie catolică [universală]", se afirmă în cartea The Non-Christian Cross.