| Inferno a întrebat:

Care este cea mai bine structurata religie?

12 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Aia pe care o vei face tu!

Răspuns utilizator avertizat
| sunrises a răspuns:

Mai bine zis, tu vrei sa compari "artizanii", "arhitectii" tuturor religiilor?

Daca te vei fi afland comparand pe mesagerii modesti ai divinitatii, cu diferiti "impostori", bine "antrenati" si versati in arta retoricii si a discursului inteligent falsificat?

Cine trebuie sa iasa castigator? Care sunt criteriile?

Se stie ca Dumnezeu alege pe "cele slabe ale lumii" pentru a/si manifesta prin modestie puterea si pentru a invita la modestie (gen Moise care era balbait si avea "translator").

| tavadaresti a răspuns:

Structurata pe ce>?

| Inferno explică (pentru tavadaresti):

Din punct de vedere al ideilor, al conceptelor.

| tavadaresti a răspuns (pentru Inferno):

Atunci e gresita daca mergem pe idei intemeiate de noi
O religie crestina trebuie sa fie intemeiata 100% >Biblie
celelate religi nu ma pronunt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru un credincios, este cea in care crede; pentru un necerdincios, toate sunt la fel.

| Inferno explică:

Citez: "Creștinismul este una din cele trei religii monoteiste contemporane, alături de iudaism și islam. Considerând împreună catolicii, protestanții și ortodocșii sub eticheta globală de "creștini", religia acestora este actualmente la nivel mondial cea mai importantă din punct de vedere numeric. Islamul, cealaltă religie monoteistă derivată din tradiția religioasă iudaică, este a doua ca pondere numerică a adepților în lume." Sursa Wikipedia.

| florinmarius20 a răspuns:

Religia crestina, Noul si Vechiul Testament.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Libertatea de a alege este cea mai buna religie. Dupa aceea, iti vei da seama care este cea mai bine structurata religie.
(daca ateismul poate fi considerat religie-ateismul este)Si stiu ca nu este o religie...Dar, definind religia ca pe o credinta, cred in ceea ce e adevarat si anume:Evolutionismul.

| Filip23 a răspuns:

Structurata nu stiu, nu-s expert sau teolog. Insa cred ca religia protestanta a fost mai instabila, pentru ca au aparut o multime de culte neoprotestante.

Răspuns utilizator avertizat