| gogoɴicɑ a întrebat:

Care este cel mai solid argument, cea mai clara dovada ca Dumnezeu exista?

78 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Deschide ochii sa vezi creatia lui Dumnezeu.

| gogoɴicɑ explică (pentru EmaS):

Dar de ce esti asa sigura ca Dumnezeu e acel creator?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Deschide ochii sa vezi creatia lui Zambazulu.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine-i ala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Unicul creator al universului, zeul zeilor... etc.

Tu ai prezentat o dovada pentru zeul tau, eu am prezentat o dovada pentru acest zeu. (pot pune alti 14.5 miliarde zei si obtin acelasi rezultat)

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

He! He! Eu am mai multe dovezi!

| EmaS a răspuns (pentru gogoɴicɑ):

Este imposibil ca acest sistem care functioneaza cu precizia unui ceasornic, intr-un echilibru perfect, daca pamantul s-ar afla cu putin mai aproape de soare, pe el nu ar putea sa existe viata.
Exista o diferenta intre a dovedi o afirmatie si a accepta o afirmatie. Poate ca as reusi sa iti demonstrez ca crestinismul este adevarat, dincolo de orice indoiala rezonabila, dar numai tu poti alege sa il accepti.Te rog sa iti pui aceasta intrebare daca ai deschiderea sa-l accepti.Eu cred ca impotrivirea ta fata de crestinism este emotionala sau volitionara, nu doar intelectuala.
Dumnezeu a asigurat viata in viata aceasta suficiente dovezi pentru a convinge pe cine vrea sa creada, dar a lasat totodata si unele ambiguitati ca sa nu-l forteze pe cel ce nu vrea sa creada.In felul acesta Dumnezeu ne da ocazia fie sa Il iubim, fie sa Il respingem.De fapt scopul acestei vieti este ca sa luam o decizie fara sa fim constransi. Dar William Palley a fost cel care a conferit celebritate argumentului, atunci cand a facut afirmatia rezonabila ca orice ceas necesita un ceasornicar. Daca te plimbi prin padure si gasesti un ceas Rolex cu diamante, ce concluzie tragi tu cu privire la cauza acelui ceas? E produs de vant si de ploaie, de o conlucrare a fortelor naturale? Nu exista nici o indoiala in mintea ta ca o fiinta inteligenta a facut acel ceas.

| gogoɴicɑ explică (pentru EmaS):

Ok,am inteles asta.Dar cum poti dovedi ca Dumnezeul din Biblie e acel ceasornicar? poate e un extraterestru sau Allah din Coran sau orice alt zeu.

| EmaS a răspuns (pentru gogoɴicɑ):

El se declara Creatorul si in Biblie gasim raspuns la toate intrebarile.

| gogoɴicɑ explică (pentru EmaS):

Cum pot fi sigura de faptul ca cei care au scris Biblia nu au fost doar niste oameni plini de imaginatie?

| EmaS a răspuns (pentru gogoɴicɑ):

Pentru ca numerosi oameni de stiinta au verificat si au ajuns la concluzia ca Biblia este adevarata. Apoi, sunt numeroase profetii care s-au implinit intocmai.

Răspuns utilizator avertizat
| n0matterman a răspuns (pentru EmaS):

Intelegi definitia cuvantului "argument"? Sau cuvantul asta este strain fiecarui crestinopat?!

| MMihai a răspuns:

Nu există, nici o asemenea dovadă, că există, vreun Dumnezeu.
Sau există și îl doare, în afara fundului, de oameni.
Am fost ateu, am renunțat la ateism, dar cred că voi redevenii ateu.
Un dumnezeu căruia nu îi pasă de oameni, este ca și cum nu ar exista.

| gogoɴicɑ explică (pentru MMihai):

Cine te-a convins sa renunti la ateism thinking

| Raniia a răspuns:

Cea mai clara dovada -exista Dumnezeu!

| valentingb a răspuns:

Ok, poate ma crezi nebun, dar eram un om ca tine, apoi am mers la o biserica anume de cateva ori, cu un preot dintr-ala care nu judeca,nu cearta, doar ajuta, si dupa cateva predici de-ale lui spuse cu atata bunatate incat preferam sa ma certe decat sa vorbeasca asa frumos (parca vorbea special pentru mine) am ajuns la o concluzie: daca exista, sau nu,nu stiu. Sper ca da, pentru ca daca exista, am un sprijin, mereu. Cand imi e greu, ma gandesc la El,si simt ca imi e mai usor. Poate o fi o chestie psihologica, un fel de rise and shine,automotivare, etc, dar nu conteaza, senzatia aceea ca cineva are grija de tine, cand iti vine urli de disperare, te gandesti la El si simti ca prinzi putere sa lupti si apoi vezi ca reusesti si sa invingi, e o senzatie super tare! Cred ca acea senzatie e DOVADA. Pana nu o simti, nu stii despre ce vorbesc, sper ca explicatia mea e destul de clara. Si nu sunt vreun fanatic, stai linistit.

| Shammal a răspuns:

Existenta ta, insa eu prin dumnezeu inteleg partea ta divina, acel sentiment pe care il simti ca ceva exista dincolo ce aceasta realitate pe care o percepi prin cele 5 simturi

| YumiSukinanda a răspuns:

Viata dupa MOARTE!

| milan9 a răspuns:

Erwin Schrodinger (laureat al premiului nobel pentru fizică cuantică) în lucrarea CE ESTE VIAŢA - ŞI SPIRIT ŞI MATERIE!

| AvalohAlyn a răspuns:

Mie mi s-a intarit credinta foarte mult citind un site, articole cu dovezi, argumente. Uite:
http://www.everystudent.ro/category/existenta/exista-dumnezeu/

Tot pe site-ul acesta sunt o gramada de articole, sunt o gramada de argumente solide care arata ca Dumnezeu exista.Acum depinde de credinta si modul de percepere al fiecaruia.Numai bine

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ca te-ai nascut vie gogonico

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Why so serious?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Tu.
Alt motiv pentru mine e ca II simt prezenta.
Toti oamenii stiu ca exista Dumnezeu.
În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
Romani 1:20
Putini vor sa se schimbe insa.
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| Kaleo a răspuns:

Cel mai solid argument al existentei lui Dumnezeu este propria-I persoana. Nici un om sincer nu a ramas fara raspuns la intrebarea asta - pentru ca Dumnezeu face primul pas in relatia cu omul.

"Mă veţi căuta, şi Mă veţi găsi, dacă Mă veţi căuta cu toată inima." (Ieremia 29:13)

| andreiush25 a răspuns (pentru Kaleo):

"pentru ca Dumnezeu face primul pas in relatia cu omul."
Sa faca bine si sa se arate...

| Kaleo a răspuns (pentru andreiush25):

"Sa faca bine si sa se arate..." - Ai observat atitudinea pe care trebuie sa o avem, conform versetului de mai sus, cel din Ieremia 29:13?

"Dacă vreunuia dintre voi îi lipseşte înţelepciunea, s-o ceară de la Dumnezeu, care dă tuturor cu mâină largă şi fără mustrare, şi ea îi va fi dată. Dar s-o ceară cu credinţă, fără să se îndoiască deloc: pentru că cine se îndoieşte, seamănă cu valul mării, tulburat şi împins de vânt încoace şi încolo. Un astfel de om să nu se aştepte să primească ceva de la Domnul, căci este un om nehotărât şi nestatornic în toate căile sale". (Iacov 1:5-8)

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns:

Pentru mine cel mai solid argument este faptul ca ii simt prezenta.

| gogoɴicɑ explică (pentru kira30):

Cum asa?

| kira30 a răspuns (pentru gogoɴicɑ):

Nu pot exprima in cuvinte.Tot ce po sa spun este ca oriunde sunt ma simt adapostit si calauzit de EL.

| IulianDornianu61 a răspuns:

Cea mai "solida dovada" ca exista dumnezeu apare de 2 ori pe zi.
Cum altcumva sa devina mancarea un carnat urat misositor si fara piele?

Răspuns utilizator avertizat
| m2704 a răspuns:

Nu exista dovada clara. Daca vrei crezi, daca nu nu.

| Anne2000 a răspuns:

Sa va ierte Dumnezeu ca nu stiti ce vorbiti. Priveste in jur si ai sa-L vezi pe Domnul Iisus. El e peste tot. Si prin toate creatiile ne arata ca Dumnezeu este mereu alaturi de noi si ne sprijina. Si nu exista intrebarea pe care ai pus-o. Sterge intrebarea de aici poate te vede cineva. Si Dumnezeu te vede ca spui asemenea tampenii dar te iarta. Creatiile astea toate sunt facute de Dumnezeu. Sa nu mai spui asemenea lucruri in viata ta. Eu nu pot nici sa pronunt ce ai scris u acolo. Iart-o Doame ca nu stie ce face. sad puppy dog eyes

| ººShakeªª a răspuns:

Nu exista dumnezeu! "punct" totul demonstreaza asta! il vezi? nu!=nu exista, un caine il vezi? da!= exista

| martzian a răspuns (pentru ººShakeªª):

Nici pe tine nu te vad. Deci nu existi. happy

| ººShakeªª a răspuns (pentru martzian):

Da dar am scris aici! exist!

| martzian a răspuns (pentru ººShakeªª):

De unde stiu eu ca ai scris tu? Daca a scris altcineva? Nu nu, sigur nu existi, pentru ca nu te vad si nu sunt sigur ca ai scris tu.

| ººShakeªª a răspuns (pentru martzian):

Unii sunt imposibili! fratilor credeti in dumnezeu in continuare! eu unul cred in mine! am o viata si nu vreau s-o traiesc crezand in altcineva! succes cu dumnezeu!

| martzian a răspuns (pentru ººShakeªª):

Dragut ca ai venit sa ne salvezi de cel mai bun lucru care ni s-a intamplat vreodata...

Intrebare: daca Dumnezeul de care iti vorbim noi ar exista ti-ar placea sa il cunosti?

| ººShakeªª a răspuns (pentru martzian):

Sincer? da! sa-i dau mana si sa-l invit la o bere!winking serios acum! ce nu vad nu cred! daca l-as vedea as crede!winking nu am nimic cu credinciosii, dar sa crezi in ceva ce nu exista e absurd. si de ce credeti ca exista? pentru ca asa scrie in biblie?

| andreiush25 a răspuns (pentru ººShakeªª):

Nu mai incerca frate...Te zbati degeaba happy.

| ººShakeªª a răspuns (pentru andreiush25):

Corect! laughing

| martzian a răspuns (pentru ººShakeªª):

Acum cine este superficial?

| andreiush25 a răspuns (pentru martzian):

El e si bine face...Dar tu ..tot un visator vei ramane happy

| martzian a răspuns (pentru andreiush25):

Nu crezi ca e mai bine sa fii un caine viu decat un leu mort? happy

| andreiush25 a răspuns (pentru martzian):

Sa nu imi spui ca si tu crezi pentru nu ai nimic de pierdut ...ca il sun pe Obama sa stearga Romania de pe harta

| martzian a răspuns (pentru andreiush25):

Am trecut de mult de faza aia. Nu simt nevoia de misto-uri, apropo. Pentru ironie fina e nevoie de doi care sa o priceapa. happy

| usuk a răspuns (pentru ººShakeªª):

Data viitoare am sa creez un program asemanator cu cleverbot>sa vedem atunci cine cat de mult exista>(doar pentru ca scrii un lucru, nu inseamna ca existi.lol)

| veveritza6499 a răspuns (pentru ººShakeªª):

Doamne ce ateu esti! Cum sa spui ca nu exista Dumnezeu! Sunt atatea dovezi ca Dumnezeu exista si daca nu crezi... n-am cuvinte... Domnul sa iti lumineze mintile si poate a sa il descoperi si a sa il vezi tongue

| Hopefree a răspuns (pentru ººShakeªª):

Dar lasa-ma sa te intreb...vantul il vezi>? ...nu
inseamna ca nu exista? sunt multe lucruri pe care nu le vedem dar asta nu inseamna ca ele nu exista.

| ººShakeªª a răspuns (pentru Hopefree):

In cazul in care nu ti-ai dat seama, era o metafora! fratilor, va dau un sfat! daca nu aveti logica sau putin simt al observatiei sau cel putin daca nu v-a placut literatura la scoala, nu mai comentati unde nu stiti ce vrea omul sa spuna! incercati sa-mi explicati mie ca dumnezeu exista? religia este ceva abstract, nu poate fi explicata sau dovedita!

| ººShakeªª a răspuns (pentru usuk):

Ba da! mai ales ca atunci cand am creat acest cont, a trebuit sa introduc un cod anti online-bots! daca ai idee ce inseamna! nu va mai dati hack-eri! nu sunteti doar daca scrieti cateva cuvinte gasite pe google! eu sparg parole la scoala la wifi de exemplu!winking fara s-o dau pe ghicitea. si fara sa am acces la vreun pc din laboratorul in care pc-urile au wifiwinking

| ººShakeªª a răspuns (pentru veveritza6499):

Sa mi le lumineze! ceea ce este foarte putin probabil, aceste inexistand!winking

| usuk a răspuns (pentru ººShakeªª):

Daca esti asa mare "hacker" ar trebui sa stii ca aia despre ceea ce spui tu se numeste captcha. Si chiar nu ma dadeam hacker sau eu stiu ce, ziceam doar ca as putea face un program ce ar putea dispune de AI (artificial inteligence) si care ar putea vorbi mai mult sau mai putin ca un om(verifica limbajul de programare prolog sa vezi ca se poate creea un asemenea program-daca nu ma crezi-eu folosesc acest limbaj de ceva timp) toate cele bune

| Andy26 a răspuns (pentru Hopefree):

Vântul este un fenomen fizic ce se manifestă ca o circulație dirijată de aer în atmosfera terestră. Vântul nu-l vezi dar îl simnți când trece pe lângă tine. Vântul este mișcarea aerului datorită diferențelor atmosferice.

| DaDiSk a răspuns:

Pretextele!

| obelix2266 a răspuns:

Marturia ta. Daca i-ai simtit prezenta in viata ta, il poti marturisi. E cel mai clar argument.I viata sunt situatii care ne depasesc eforturile si intelegerea, deodata totul se rezolva asa de frumos si delicat ca nu ne vine a crede.Tu ai o experienta cu ISUS?

| Andy26 a răspuns:

Deci din toate raspunsurile pe care le-ati dat am inteles ca cea mai clara dovada ca Dumnezeu exista este faptul ca nu exista, sau ca face primul pas in relatia cu omul cum ar fi ca se face invizibil sa nu il vezi.Pe bune acum, cu ce te ajuta Dumnezeu de simnti ca orbul ca exista, parca am fi pe vremea divinitatilor si a zeilor, nu stim cine si cum a creat lumea si l-am creat pe D-zeu, pentru nu a mai cauta raspunsul, sau ca daca nu il slavesti, te va tortura pe vesnicie in iad.Nu cred ca avem nevoie de el, ne putem descurca si singuri noi suntem propiul nostru stapan. Logic nu vezi, nu atingi, nu mirosi, nu simnti, NU EXISTA.Si lumea cred ca s-a creat singura, i din aceasta lume ne-am creat si noi prin evolutie.Si ce ma ingrijoreaza pe mine este faptul ca nu mai exista viata dupa moarte.

| Adiiitza2000 a răspuns:

Exista,pe mine m`a ajutat, deci eu cred in El!

| loveahhhh a răspuns:

Eu nu cred in Dumnezeu adica cum poti sa crezi ca cineva e sus in vede tot si controleaza tot adica Dumnezeu e ''bun'' dar de ce exista rau daca El controleaza tot? Dar nu cred nici in explicatia stiintifica cu evolutia de la exlpozia bing-bang... Pur si simplu exist eu ce atatea explicatii si intrebari doar povesti...

| lion13 a răspuns:

Dumnezeu exista si ca sa vezi asta roaga-te la el si fa fapte bune si ai sa vezi ca viata ta va fi mult mai usoara si mai bogata, toate acestea cu ajutorul lui Dumnezeu.

| S3RG1U2012 a răspuns:

Ortodoxia are 2 mari dovezi de existenta lui Dumnezeu: apa sfintita (nu se strica), flacara de la Ierusalim de Pasti (apare din cer ca un fulger)

| DaKlazz a răspuns:

Cel mai solid argument este ca tu egzisti eu noi toti de pe planeta.Gandestete cand papa si-a dat demisia Fulgerul acela a lovit capela, icoana maicii domnului a plans cu sange.Gandeste!

| gogoɴicɑ explică (pentru DaKlazz):

La ce sa ma gandesc? ca vine ca Sfarsitul lumii?

| DaKlazz a răspuns (pentru gogoɴicɑ):

Nu vine..In Biblie Scrie cand se sfarsi totul se va intuneca cerul pamatul se va despica in doua marile vor invalui pamantul si vom renaste fiind curatati fara pacate.Nostradamus un mare prezicator a spus ca in 2013 vine sfarsitul...Dar in 2012 Nu au spsus toti ca vine?! si uite ca suntem inca aici nimeni nu stie cand va veni.Deci nu te mai gandi la asa ceva ca ne ia prin surprindere daca are Dumnezeu chef sa ne iawinking.

| DaKlazz a răspuns (pentru gogoɴicɑ):

Nu vine ma sfarsitul lumii..Trebuia sa vina in 2012 ..Inca suntem aici in 2013 Nostradamus un mare prezicator a spus ca se va sfarsi...In biblie scrie cand va veni sfarsitul marile vor inghiti tot pamatul se va crapa in 2 si va disparea. Dupa vom renaste si vom avea o viata Noua ...Nimeni nu-s tie cand vine acest sfarsit.Numa Cel de sus hotaraste!

| gogoɴicɑ explică (pentru DaKlazz):

Ziceai de papa si de aceea ma gandeam si eu la prezicerile lui Nostradamus, doar el zicea de Sf lumii.

| DaKlazz a răspuns (pentru gogoɴicɑ):

Trag o concluzie...Multa lume se leapada de Dumnezeu si de credinta prin simplul fapt ca nu iti da tie dovezi dar cine oi fi tu ma sa iti dea dovezi bun nu mai crede sunt milioana de oameni ce cred in Iisus cu 1 in minus nu e nimic...oh go on

| DaKlazz a răspuns (pentru gogoɴicɑ):

Nostradamus zicea si de moartea lui ceausescu in acel an..mai spunea ca o sa vina si un papa de alta culoare si uite a venit unu negru avea dreptate.Dar cu Sfarsitul Lumii repet Nu stie NIMENI! Doar Dumnezeu Hotaraste!

| Carinka20 a răspuns:

Ce intrebare,,,,, gindeste-te ca doar prin rugaciuni catre Dumnezeu o sa ti se realizeaze dorintele...

| Hd_Andreea_1996 a răspuns:

Existi

| HueyFreeman a răspuns (pentru Hd_Andreea_1996):

Asta dovedeste ca am parinti, nu prea te poti naste fara parinti.

| Hd_Andreea_1996 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ok. stiintific mod de a vedea lucrurile. si parintii tai ai sa`mi spui ca vin de la bunicii tai. si bunicii de la strabunicii tai. si asa mai departe. dar..primul om. de unde'i? chiar daca ai sa''mi spui ca'i din maimuta. maimuta aia de unde vine?

| HueyFreeman a răspuns (pentru Hd_Andreea_1996):

N-am sa-ti spun ca-i din maimuta, pentru ca asta este propaganda religioasa. Omul are acelasi stramos ca si cimpanzeul, gorila si urangutanul.

| Andreicovici a răspuns:

Chiar TU.