| anonim_4396 a întrebat:

Care este data corecta a nasterii lui isus?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De ce, doresti sa mergi la biserica? Cea mai importanta zi este atunci cand Domnul Isus se naste in inima ta!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

N-am probleme cu mersul la unele biserici, moschei, temple sau alte locuri considerate "sfinte" in diverse religii. Unele, pe post de muzeu sunt faine. Spre exemplu, la categoria "biserici", mie imi plac cele gotice. Daca e sa ma duc intr-un loc religios, ma duc doar ca turist. Am intrebat de curiozitate. Fara sa te superi, nu ma intereseaza raspunsul tau cu "e atunci cand se naste in inima ta" sau altele de genu asta, ma intereseaza data reala.

| Filip23 a răspuns:

O intrebare pe masura IQ... Nu vrei o copie dupa registrul civil sau dupa certificatul de nastere?

| danay72 a răspuns:

Undeva in jurul datei de 1 octombrie anul2i.e.n, dar nu se stie ziua exacta, daca era important sa-i sarbatorim ziua se stia.Cand isus a murit conform Bibliei avea 33 de ani si jumatate.El a murit pe data de 14nisan care in calendarul nostru corespunde cu lunile martie -aprilie. Daca vrem sa aflam cand s-a nascut dam inainte 6 luni si ajungem cam in octombrie, nu decembrie.Cand Isus a inceput sa predice avea 30 de ani, iar conform Bibliei, serviciul sau pamantesc avea sa dureze 3 ani si jumatate, deci cand a murit avea 33 de ani si 6 luni.

| RAY a răspuns:

Nu exista gaia

| Kaleo a răspuns (pentru RAY):

Bă, poți spune că nu crezi că Isus e Dumnezeu, că nu știm data nașterii cu exactitate dar nu că nu data nașterii nu există. De acord? Sau tu ai zis că Gaia nu există? happy

| Silviuloan a răspuns:

Pai data nasterii Lui Iisus Hristos este dupa solstitiu de iarna daca nu ma insel este pe 22 decembrie.
Si atunci noapte se face mai mare iar ziua mai mica, e atunci el este Soarele dreptatii.(24 spre 25 Decembrie)

| Silviuloan a răspuns:

Bine pai daca nu este pe 25, inseamna ca Buna Vestire nu e valabila asa-i? ia calculeaza de la Buna Vestire pana la Craciun cate luni sunt?
Cate luni it trebuie unei mame sa nasca?

| Kaleo a răspuns (pentru Silviuloan):

Silviu, dacă nu știi, mai bine taci. De aia există oameni ca Gaia, din cauza ignoranței unora din marea masă a creștinilor născuți astfel și luați la pachet într-o mare și plătitoare familie.

| Silviuloan a răspuns (pentru Kaleo):

Sa nu zici ca tu stii mai mult decat mine.

| Kaleo a răspuns (pentru Silviuloan):

Nu am spus asta. Spuneam doar că aberezi. Caută și tu și vezi de ce...

| Silviuloan a răspuns (pentru Kaleo):

Cine are urechi de auzit sa auda, eu am spus mai sus dar tu... ai ceva mai bun? nu ai explicat nimic...

| Silviuloan a răspuns:

Nu exiasta doar Sf. Scriptura ci si Sf. Traditie care este al doilea izvor al revelatiei.

| Silviuloan a răspuns:

Iara Sf Traditie are monumente sau documente in nr de 7 acestea fiind ex: scrierile Sf Parinti, cartile de cult etc...

| casablanca40 a răspuns:

17 iunie

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Potrivit cronologiei Biblice si istoriei, Isau s-a nascut, dupa cat se pare in anul 2 i.e.n in luna evreiasca etanim, ce corespunde perioadei septembrie-octombrie din calendarul actual. Daca vrrei detalii despre cum s-a ajuns sa fie 25 decembrie data nasterii lui Isus, te ajut(desi 25 decembrie nu e corcta, si daca, chiar trebuie sa sarbatorim, desi Isus ne-a invatat sa comemoram moartea sa.)

| dariusbocos a răspuns:

De ce vrei sa stii?

| popm3 a răspuns:

Seara de 24 dec

| Kaleo a răspuns (pentru popm3):

Nu e nici 24 nici 25. Aici vroia ăsta să ajungă, urmând ca după să vină cu miștouri crăcănate forțat.

| popm3 a răspuns:

Daca e sa ne luam dupa secte si religii vechi, ai sa vezi multe coincidente.Totul se bazeaza pe Biblie si traditii,e adevarat, dar daca acestea nu ar fi nu ar putea trai religia.
Nimeni nu te obliga sa sarbatoresti, nici Dumnezeu, ramane la alegerea ta.Dar sa nu uiti ca Isus e fiul Lui Dumnezeu, iar ziua de nastere a Mantuitorului merita sarbatoita