| MarcŞiAtât a întrebat:

Care este definitia iadului?

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Iadul este locul unde este plansul si scrasnirea dintilor.

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Mai citeste-ti o data raspunsul!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Mersi. Sunt foarte obosita, am corectat. Tot cu raiul in gand si in suflet!happy

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Sa fii sanatoasa!

| Woodenpints91 a răspuns:

Cui îi pasă, oricum nu există.

| EmaS a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ba sa stii ca exista! http://www.youtube.com/watch?v=Z3cx6jXY39Q

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

M-ai convins!

| EmaS a răspuns (pentru Woodenpints91):

Nu se poate?! happy

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Eram sarcastic.

| EmaS a răspuns (pentru Woodenpints91):

Cand eram si eu mai tanara foloseam aceasta expresie: M-ai convins, nu se poate!

| OOOLEOOO a răspuns:

Lumea moderna, care se indeparteaza de origini spre suferinta...tot cea ce ne invata ca in viata nu putem trai fericiti.

| ionutzu94 a răspuns:

Imagineaza-ti ce este mai rau si multiplica de cateva ori poate iti dai seama. Pun pariu ca nu prea esti credincios, nici eu.

| MarcŞiAtât explică (pentru ionutzu94):

Nu sunt, m-ai citit bine.

| 4b a răspuns:

In imaginatia omului, o saracie de loc, plin cu draci si furci care te ghideaza spre punte, sa intri in pucioasa la un vesnic chin.
Iadul nu exista frate, ci va exista candva si nu ma intere cum bunikmea o sa fie acolo...

| RAY a răspuns (pentru 4b):

Tu parca crezi in aladin pardon dumnezeu si nu crezi in iad?

| RAY a răspuns:

Loc fictiv imaginat de om
locul unde saracul o duce mai bine ca bogatul

| WhatheWow a răspuns:

Iadul e acel loc de pe Pamint unde ratiunea omului dispare, tenebrele o inlocuiesc iar rautatea umana in stare pura se desfrineaza!

| fllu07 a răspuns:

Iadul nu exista.

| fllu07 a răspuns:

Uite-te te rog in geneza 2:17. ce spune insusi Dumnezeu ca se va intampla cand adam si eva urmau sa manace din pomul interzii mersi?
in mod sigur vei muri!
apoi uite-te te rog in geneza 3:4 cine a zis mintit ca oamenii nu vor muri? acum intrebarea mea este: de la cine provine invatatura despre iad? Dumnezeu sau Diavolul? acum uite-te in romani 6:7, 23
plata pacatului ii MOARTEA. cine o murit o fost absolvit, iertat de pacate, de toate pacatele. atunci pentru ce sa fii chinuit in iad? logic, nu?

| Delicacy a răspuns:

Mai este nevoie de o definiţie? "Iadul" este deja aici, îl trăim în fiecare zi.

| reihiuke a răspuns:

Chiar te intereseaza o definitie a iadului? Ca sa stiu daca ma chinui sa-ti raspund happy

| reihiuke a răspuns:

Iadul incepe in momentul in care incepi sa te complaci in sentimente negative si le alimentezi happy

| ewgy a răspuns:

Din perspectiva personala, iadul este un simplu mit, un motiv datorita caruia oamenii sa faca si fapte bune, sa se gandeasca la aproapele lor. pentru ca fara a avea o tinta, rai sau iad, lumea ar fi cu susul in jos, nimeni nu s-ar teme de nimic, crezand ca sunt liberi sa faca orice lucru rau fara a primi vreo pedeapsa.

| crestiniromani a răspuns:

Iadul e acel loc in care vor putrezi ateii! In iad nu este prezent Dumnezeu

| Ebixa a răspuns:

Locul de veci al Ateilor si nu numai.

| FerenczFulop a răspuns:

Iadul nu are o definitie exacta, dar in crestinism este cunoscut ca locul unde sufletele "rele" sunt duse

| barabi12 a răspuns:

Cine sustine iadul? Satana, dar cand va fi nimicit atunci cine va sustine? Deci cuvantul sheol (ebraic) si hades (grec) este tradus groapa, locuinta mortilor, iad, mormant.

| Andra_Kaulitz_1997 a răspuns:

Este locul in care, conform credintei crestine, sufletele pacatosilor sunt supuse, dupa moarte, la chinuri vesnice. big grin

| Anonnimus a răspuns:

Iadul este lipsa prezentei lui Dumnezeu! Foarte simplu.big grin