| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre ateism si satanismul LaVeyan?

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ateismul nu are componenta magica si nici un set bine definit de legi/reguli/concepte filozofice. Ateismul e lipsa credintei in orice bazaconie supranaturala si cu asta basta. LaVeyanismul e un umanism exacerbat, oarecum egocentric si cu ceva arome magice.

| RAY a răspuns:

Satanismul presupune niste reguli, porunci in scimb ateismul e nimic, ateismul e ca parul pe un cap chel, ateismul de fapt nici nu exista e un minus e lipsa la teism

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Laveyeni au in plus un set de reguli si existenta ocultismului, diferit de ateism care doar negarea Divinitatii.

| MortalLama a răspuns:

Satanismul Laveyan urmeaza pasii din lucrarile lui Anton Szandor Lavey