| anonomam a întrebat:

Care este diferenta dintre Biblia ortodoxa si cea catolica?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Folosesc editii diferite (surse diferite) iar ortodocsi in dorinta lor de a fi "primii" au mai introdus cateva carti NECANONICE. Nici Catolici nu s-au lasat si au modificat Cele 10 porunci" cu o varianta prescurtata si modificata.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Daca vrei iti dau parerea lui George Carlin despre cele 10 porunci.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Eu ti le recomand pe cele ale unui romanm, George Vraca. Cauta tu pe net parerile unor comedianti ca sa te ia lumea in serios.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu ma uit la comedianti, pentra asta inceaca-l pe Tanase, nu la toti handicapatii din America, vezi la ai nostri.

| RAY a răspuns:

Catolici au tradus din limba ebraica, latina, in schimb ortodoxi din ebraica, greaca, dar, traducerea poate diferi mai mult in functie de limba

| LupusDei1993 a răspuns:

Niciuna, sunt despre acelasi batranel magician pe un norisor.

| slayer09 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Acel "batranel magician" care ti-a oferit viata, lumina, natura si tot ce te inconjoara. Restul este doar rodul alegerilor si gandurilor tale, ceea ce crezi si vezi este doar rodul alegerilor tale. Atat am avut de zis.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru slayer09):

Eu vorbesc de zeul biblic. Nu neg sa existe o forta creatoare, dar deocamdata nu mi s-a aratat deci nu sunt sigur.

| slayer09 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Zeul biblic...te gandesti la Iisus Hristos? Stau si ma intreb, au trecut 2019 ani de cand...

| LupusDei1993 a răspuns (pentru slayer09):

Nu conteaza, fie ca e cel evreu, crestin, isus, tot aia.