| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferența dintre cer și ceruri? Într-unele pasaje întâlnim "ceruri" în altele "cer".

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt trei termeni în Biblie.
Cerul ce este atmosfera, cerul ce reprezintă Universul și cerul ce reprezintă lumea nevăzută, spirituală.
În Geneza 1:1 de exemplu "cerurile" reprezintă Universul nevăzut, "spiritual", iar pământul reprezintă Universul material(nu este o interpretare, așa sunt scriși termenii în original).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce fel de cer s-a deschis aici?
"De îndată ce a fost botezat, Isus a ieșit din apă. Și, în clipa aceea, CERURILE s-au deschis și a văzut pe Duhul lui Dumnezeu coborându-Se în chip de porumbel și venind peste El. "
PS. Nu căuta pe domnu' gogu (google) Nu vei găsi răspuns la el.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îți spun eu ce cer s-a deschis, ăsta = "Şi a văzut Dumnezeu că este bună LUMINA, şi a despărţit Dumnezeu LUMINA(Alt univers) de INTUNERIC (Univers). Nu mai pot rămâne pe TPU.Citește biblia și lasă filosofia.Numai bine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

S-a deschis o poartă între cele două lumi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lumina nu reprezintă Universul ci percepera acestuia(dacă e să o luăm simbolic și nu științific).
Nu știu ce Biserică învață enoriașii atât de prost, dar pleacă de acolo!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu, nu ai înțeles.Nu am zis că e universul nostru ci ub alt univers paralel dar infinit de lumină

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, eu zic ca s-a spart mai degrabă "zidul de la mijloc" între lumea noastra si lumea lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iar mă contrazici? happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Nu știu ce Biserică învață enoriașii atât de prost, dar pleacă de acolo!"
Vezi cât de manipulat ești? (Scuză-mi limbajul) Biserica pentru tine este egal cu
intelectuali. Nu tot omul a creat biserica? Eu nu sunt om? Aa..suntem maimuțe, înțeleg.
DanyThenovice, înceteaza să mai faci pe filosoful! Au fost oameni paraleli cu filosofia și au dat lectii mâncătorilor de ***. Eu nu am nevoie de un raspuns de la nea "gogu" (google) sau de la nu știu ce academie de proști.
Ai minte, folosește-o! Dacă nu, taci din gură!
Poți sa dai copy/paste când vrei sau să "întinzi întunericul" facultătii tale din care faci parte, dar nu te mai crede mare geniu.
Spune-o așa: Gheorghe a zis : cerul înseamnă asta, cerurile înseamnă asta. Și nu am nimic de reproșat.
Diferența dintre mine și tine este că eu nu iau de bun orice scuipă altul, dar tu da! Ascultă-mă că e spre binele tău. Dumnezeu a numit înțelepciunea ta "mama curvelor"!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Întrebarea pe care am pus-o, o cunoșteam demult, dar am vrut să văd câte contraziceri religioase sunt pe lumea asta! Puteai să faci și tu parte din aceeasi erezie, dar te-ai eschivat cu adevărul, și foarte bine ai făcut.Dar nu uita, oricând adevărul ăsta poate fi fals în "sânul" religiei. Răspunsul meu e separat de aceasta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Off.ce rău îmi pare că în funda ta se mai găsește și neadevărul!
În Geneza 1:1 nu este universul lui Dumnezeu! Este universul nostru.
TOATA LUMEA E GRI!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Prin Biserică mă refer la comunitatea de credincioși, nu la construcție.

"eu nu iau de bun orice scuipă altul, dar tu da" Dacă prin altul te referi la Biblie, atunci să știi că iau de bun. Eu nu interpretez, doar explic la ce se referă în original sau, după caz, în viziunea culturii ebraice.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"În Geneza 1:1 de exemplu "cerurile" reprezintă Universul nevăzut, "spiritual""

Asta ai luat tu din Biblie? Nu de la oameni?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, sunt doi termeni ebraici ce reprezintă lumea văzută și cea nevăzută.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu, aia e ce deduci tu, dar nu e așa. Explicați celuilalt univers e când desparte Dumnezeu întunerucul(primul univers) de lumina( al doilea univers).

Ps.Că nu vrei să accepti ipoteza cum că există un alt univers paralel infinit în lumină despărțit de întuneric, e ca așa vrei tu că ești încăpățânat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lumina în Biblie reprezintă discernământ(corect) sau și mai bine spus valorile bune ale persoanei(valorile se exprimă prin mentalitate și atitudini).

Nu deduc eu(Geneza 1:1), așa este... vorbește cu un misionar evreu dacă nu vrei să înveți limbă ebraică.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, ca tine. A despărțit Dumnezeu "discernământul" de "întuneric" (Universul material). Frățioaree..lasă filosofatul și evreii că înnebunești de tot!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Întunericul este opusul luminii(sau mai bine spus lipsa acesteia). Acum știind asta rectifică: Dumnezeu a despărțit valorile bune de [...] Discernământul corect de [...]

Lumina nu reprezintă universul ci felul corect de a fi perceput.
Despre universuri scrie în Geneza 1:1, ți-am zis.

36 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Isus Christos numește „Împărăția cerurilor" domeniul împărăției sale pentru că există mai multe ceruri? Tradiția creștină catolică adezvoltat oteologie în trei etaje ale vieții de dincolo: infernul, purgatoriul, paradisul, care nu corespund tradițiilor primelor secole ale creștinismului. Sfântul Irineu de Lyon, unul dintre cei mai de seamă Părinți ai Bisericii al sec. al II-­‐lea afirmă: „Lumea este compusă din șapte ceruri. În ele locuiesc virtuțile, îngerii și arhangelii; ei îndeplinesc funcții cultuale în slujba lui Dumnezeu și Creatorul atoate... Profetul Isai enumeră șapte forme (Is. 11, 2) ale cultului cuvenit lui Dumnezeu, care au stat la baza întrupării Fiului lui Dumnezeu. Prima este Înțelepciunea: ea le conține pe toate celelalte. Moise adat exemplul în candelabrul cu șapte brațe" (Demonstrația apostolică, 12, 761). Cartea Înălțării profetului Isaia, oscriere apocrifă păstrată totuși în canonul Scripturilor Bisericii Ortodoxe Etiopiene, povestește vedenia profetului care-­‐l contemplează pe Christos care traversează cele șapte ceruri de două ori, odată pentru acoborî pe pământ, și adoua oară pentru ase înălța în sfera superioară. Misterul întrupării Cuvântului lui Dumnezeu se revelează cu ointensitate

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru aditimus):

Propaganda religioasa?

Răspuns utilizator avertizat
| aditimus a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu.

| anonim_4396 explică (pentru aditimus):

Nu sunt 7 ceruri.Conform bibliei sunt doar 3 ceruri. Cerul nostru albastru, Cerurile adică universul nostru, Cerurile alt univers dar infinit de luminos.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru aditimus):

Ba da, foarte asidua.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cer este ceea ce vedem noi cu ochiul liber. Ca sunt mai multe ceruri ne spune Pavel care a fost răpit in al 3-lea cer. Deci ceruri este cer la plural, iar ca exista mai multe rezulta din Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În cer se pleacă numai solo când mori. În ceruri se placă în grup de mai multe persoane.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

laughing)) de, creștinii din ziua de azi.le știe ei pe toate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Foarte haios laughing)

| Michaeel a răspuns:

Cer este forma de singular iar ceruri este forma de plural.

| anonim_4396 explică (pentru Michaeel):

100%?

| anonim_4396 explică (pentru Michaeel):

Mulțumesc vrăjitorule pentru feedbackul tau "magic". Ai impresia că toți sunt înapoiați ca tine dar te înșeli. Mi s-a părut foarte amuzant răspunsul tău, drept pentru care l-am considerat o pierdere de vreme să îți răspund.De aceea se explică nr mare de răspunsuri eronate și nefolositoare din profilul tău.Eu nu o să fiu rău și dezinvolt să îți dezapreciez răspunsul prin nefolositor. Succes cu suc!

| CinevaAnonimă a răspuns:

Pentru că în ebraică cuvântul la singular are şi conotaţie de plural. Apoi Biblia a fost tradusă şi a rămas aşa.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Chiar asa? Atunci de cce sunt mai multe variante?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Sunt două variante, de singular şi de plural.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Logica ilogicii.