| Qasim a întrebat:

Care este diferenta dintre crestin ortodox si crestin martor al lui iehova.

50 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sunt mai multe diferente. Martorii lui Iehova folosesc numele lui Dumnezeu, Iehova si predica oamenilor despre el.Nu ne implicam in politica, razboaie. Iubirea este evidenta, neexistand prejudecati rasiale. Nu ne inchinam la icoane si respectam intocmai ceea ce spune Biblia.Acestea sunt doar cateva dintre diferente. Ca sa intelegi mai bine studiaza atent Biblia si te vei convinge singur.

| RAY a răspuns:

MrJoker30 atei cunosc biblia mai bine decat majoritatea crestinilor

| Freya1 a răspuns:

Martori sunt de mai putin timp decat ortodocsi, ortodocsi nu incearca sa iti bage pe gat sa crezi si ca religia lor e cea mai buna, ortodocsi mai si muncesc in loc sa imparta pliante pe strada...si lista e lunga.Degeaba te lauzi cu credinta ta in Dumnezeu daca din biblie si din religie extragi doar ce vrei si iti pica tie bine

| Qasim explică (pentru Freya1):

Intreb care sunt textele cu care unii justifica un lucru, iar ceilalti il resping. Spre exemplu trinitatea, cu ce o sustin ortodoxii si cu ce o resping sectantii.

| oprescudorin11 a răspuns:

Diferenta este simpla:
Crestinul Ortodox are pusa la punct Teologia si tot ce tine de Religie, are TRADITIE MILENARA, razboaie castigate, este o religie Soborniceasca(adica imbratisata de chiar si de necunoscatori in ale religiei, sunt botezati in comunitate si au statutul milenar de credinciosi!), Apostolica(adica au un apostol al lui Christos, drept indrumator-un om care L-a vazut si cunoscut si stie!), are acea Traditie fara de care nimic nu poate fi Adevarat si de Valoare!( E ca si cand ai vedea un tablou de Rembrandt fara traditia italiana, o muzica de Haendel sau Bach, fara aceeasi Traditie, Un roman de Dostoievskii, fara traditia renascentista sau scoala franceza timpurie!
Un parlament fara traditie Britanica.
Ce este secta asta?
Cum ii zici? :Martorii lui iehova?
Incearca sa imite ceea ce putin au cititsi vazut, incepatori in ale Exegezei biblice! Interese total straine de IISUS CHRISTOS, dar care se foloseste ca o capusa de seva crestina!

| ada92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Oamenii credincioşi ţin mult la convingerile şi tradiţiile lor. Însă sunt aceștia în armonie cu Biblia, Cuvântul lui Dumnezeu? Adresându-se conducătorilor religioşi, Isus a arătat cât de periculos este să urmăm tradiţii omeneşti: „Aţi anulat cuvântul lui Dumnezeu din cauza tradiţiei voastre". Apoi a citat următoarele cuvinte ale lui Dumnezeu: „Poporul acesta mă onorează cu buzele, dar inima lor este departe de mine. În zadar mi se închină ei, fiindcă îi învaţă pe oameni doctrine care sunt porunci omeneşti" Matei 15:1–9. Deci eu nu as pune asa mare preț pe tradiții...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru ada92):

Chiar daca are si anumite 'dezavantaje', Traditia ramane totul.
Un om singur nu poate fi credincios, un om nascut pe camp si ramas acolo singur, la fel. traditia si comunitatea, obstea fac sa existe Credinta.Caci asa cum vorbim noi acum, cei de pe TPU, limpezim anumite aspecte, ne clarificam spre a merge intru sau nu Credinta.In Credinta adevarata nu trebuie facute excese nici cu Traditia, nici cu parerile personale (trecatoare). Altfel am deveni fundamentalisti sau am sustine alta tampenie atee : epistemologia.
Sinodurile au stabilit limite ECHILIBRATE de a merge pe aceasta PUNTE destul de ingusta, cu mari pericole, numita CREDINTA!
Ateii se lauda ca stiu Biblia mai bine? Doar ca nu au inteles nimic! Ori intelegerea si Inima este TOTUL!

| SG1995 a răspuns (pentru ada92):

'Biblia dragul meu a zis-o chiar Sorin are la baza o traditie, in lipsa unei traditii nu poate fi interpretabila, are la baza un anumit mod de gandire cultural, de exemplu daca nu intelegi cultura ebraica nu ai cum sa intelegi contextul Biblic. Pana la a fi scrisa, Biblia, evrei s-au bazat pe surse orale, ba chiar evanghelile se bazeaza pe surse orale, ceea ce tu citeste este ceea ce s-a transmis de la unu la altul despre Iisus pana a fost pus pe foaie, apoi copiat si recopiat pana s-a inventat tiparul, etc. Ideea e nu poti sa zici ca traditia e rea, cand baza religie tale, Cartea, are la baza o traditie.

| ada92 a răspuns (pentru SG1995):

Problema e ca majoritatea obiceiurilor si a tradițiilor pe care oamenii le respectă nu au nicio legătură cu ce spune Cuvantul lui Dumnezeu, din contră provin de la păgâni si sunt in contradictie cu Biblia. Iar ceea ce ne învață Biblia nu pun in practica (ex: Galateni5:9-21). Oare ce este mai important: respectarea tradițiilor sau a Cuvântului lui Dumnezeu?

| Qasim explică (pentru ada92):

Da, Cuvantul lui Dumnezeu ar trebui respectat, insa nu stiu de ce crestinii nu fac lucrul acesta si pun mai mult pret pe traditie, chiar daca asta tinde sa contrazica Cuvantul lui Dumnezeu.

| ada92 a răspuns (pentru Qasim):

Corect. răspunsul este pentru ca le este mai usor sa respecte niște sărbători (sa chefuiasca, sa mănânce bunătăți, sa bea peste măsură si sa nu muncească nimic) decat sa respecte ce spune Cuvantul lui Dumnezeu care într-adevăr pretinde efort si nu este intotdeauna usor (1 Corinteni 6:9, 10). Insa o astfel de credința nu este valabilă in fata lui Dumnezeu (Matei 15:8, 9)

| Qasim explică (pentru ada92):

Deci care este religia ta? Imi poti spune, te rog?

| Qasim explică (pentru ada92):

Si inca ceva, tu respecti Cuvantul lui Dumnezeu? Daca respecti Cuvantul lui Dumnezeu inseamna ca respecti urmatoarele:

Levitic 20:10 "Dacă un om preacurveşte cu o femeie măritată, dacă preacurveşte cu nevasta aproapelui său, omul acela şi femeia aceea preacurvari să fie pedepsiţi cu moartea."

Levitic 20:13 "Dacă un om se culcă cu un om, cum se culcă cineva cu o femeie, amândoi au făcut un lucru scârbos; să fie pedepsiţi cu moartea: sângele lor să cadă asupra lor."

Numeri 31: 17-18 "Acum, dar, omorâţi pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâţi pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el; dar lăsaţi cu viaţă pentru voi pe toţi pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat."

Deci respecti Cuvantul lui Dumnezeu?

| ada92 a răspuns (pentru Qasim):

Da, ma străduiesc sa respect. Aceste cerințe fac parte din legea mozaica (dată israelitilor) unde Dumnezeu prevedea ca pedeapsa pentru anumite păcate sa fie moartea. Homosexualitatea si imoralitatea sexuală sunt fapte pe care Dumnezeu le urăște insa in prezent nu se pedepsește cu moartea, legea mozaica nu mai este valabilă pentru noi dar consecințele pana la urma sunt același, adică dezaprobarea lui Dumnezeu și pierderea vieții pe care el ne-o promite ( Romani 6:23)

| Qasim explică (pentru ada92):

Cine spune ca legea mozaica nu mai este valabila? Isus a spus ca a venit sa implineasca legea nu sa o schima. Tot Isus a spus ca cine nu respecta lega lui Moise sa fie omorat, ce parere ai despre asta?

| ada92 a răspuns (pentru Qasim):

Legământul Legii, pe care Dumnezeu îl încheiase cu poporul Israel prin Moise, s-a sfârşit odată cu moartea lui Isus. Prin moartea lui Isus, acest legământ a fost împlinit (Romani 10:4; Efeseni 2:15). Dumnezeu i-a dat naţiunii Israel peste 600 de legi, printre care zece principale. Ele includeau legi referitoare la moralitate, jertfe, îngrijirea sănătăţii şi respectarea sabatului. Însă Isus a spus despre continuatorii săi că vor alcătui o nouă ‘naţiune’ (Matei 21:43). Începând din anul 33 e.n., această naţiune se bazează pe două legi fundamentale: iubirea de Dumnezeu şi iubirea de aproapele (Matei 22:36–40). Creștini in prezent nu mai trebuie sa respecte legea mozaica, tocmai de aceea nu mai sunt necesare nici jertfele de animale.

| Qasim explică (pentru ada92):

Draga, in Romani si in Efeseni este Pavel *Saul* cel care ne vorbeste si nu Isus sau Dumnezeu. Mi se pare foarte interesanta chestia ca Saul incearca sa anuleze mai tot ceea ce a facut Isus, mai ales ca acest Saul a abolit si circumcizia, lucru pe care le facut Isus. Tu il crezi un bun indrumator pe Isus sau pe Pavel?

Matei 21:43 spune ca dimpotriva, imparatia lui Dumnezeu va fi luata de la ei si va fi data unui alt neam, iar in Matei 22:36-40 spune ca iubirea de Dumnezeu si iubirea de aproape sunt cele mai mari porunci din lege, insa in nici un caz nu spune ca celelalte porunci sunt anulate sau ca nu trebuiesc respectate. Atata timp cat Isus spune ca el insusi a venit sa implineasca legea, noi nu trebuie sa o implinim? Asemenea cum el a spus ca legea lui Moise trebuie urmata, cine suntem noi sa spunem ca nu mai trebuie sa urmam legea lui Moise? Biblia ori este o carte valabila pentru toate timpurile, ori este valabila doar pentru un timp limitat?

| ada92 a răspuns (pentru Qasim):

Eu mă străduiesc să-l urmez pe Isus, dar nu același lucru la făcut și Pavel? el nu discipolul lui Isus a fost? Efeseni sau Romani nu fac parte din Scripturi? 2 Timotei 3:16 toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu... Gândește-te cui si de ce a fost dată legea mozaica? Poporului israel, evreilor care era poporul ales al lui Dumnezeu, in prezent din acest popor fac parte si alte națiuni, in prezent nu mai e nevoie sa oferim jertfe de animale pentru păcat cum ofereau evrei pentru ca Isus s-a jertfit pentru noi. El a împlinit legea, a platit prețul pentru răscumpărarea noastra din păcat o data pentru totdeauna, daca ceva e plătit tu cum vrei so mai plătești o dată? cum vrei so implinesti dacă e împlinit? luca 16:16, nici acest vr nu este valabil?

| SG1995 a răspuns (pentru ada92):

De acord, dar tu ce etalon folosesti in interpretarea Bibliei, de unde stii ca n-o intepretezi gresit. Faci parte dintr-o comunitate religioase, aveti aceleasi conceptii si aceladi mod de intepretare a Bibliei, dar in ce baza? Care e talonul vostru?

| Qasim explică (pentru ada92):

Draguta, Pavel nici nu l-a cunoscut pe Isus face to face sa spun asa. Inainte, Pavel ii prigonea pe crestini. Inca ceva, legat de Pave si asa zisa lui vedenie. A auzit doar el glasul celui care vorbea, sau si cei care erau cu el au auzit glasul celui care vorbea?

Fapte 22:9 "Cei ce erau cu mine au văzut bine lumina şi s-au înfricoşat; dar n-au auzit glasul Celui ce vorbea. "

Fapte 9:7 "Oamenii care-l însoţeau au rămas încremeniţi; auzeau în adevăr glasul, dar nu vedeau pe nimeni. "

Care este varianta corecta dintre cele doua? Ma intorc la 2Timotei 3:16 si intreb din nou cine spune ca Scriptura este inspirata, Dumnezeu sau Timotei? De ce ar trebui sa il credem pe Timotei?

Daca Luca 16:16 este valabil, inseamna ca Biblia nu este valabila pentru toate timpurile, corect? Inseamna ca nu ne putem baza pe ea astazi.

| ada92 a răspuns (pentru SG1995):

Biblia nu se interpretează, trebuie so înțelegi. ca so înțelegi trebuie so studiezi nu so citești. conceptiile noastre se bazează pe biblie, nu pe tradiții. Dacă ea spune de ex in ezechiel 18:4 ca sufletul care păcătuiește acela va muri atunci asta înseamnă că nu avem un suflet nemuritor cum învață alte religii. nu facem pomeni si nu plătim vama sau nu stiu mai ce pentru binele sufletului cuiva mort pentru ca nu are niciun sens, nicio valoare

| oprescudorin11 a răspuns:

Sa fie foarte clar:Credinta (ortodoxa) nu este adresata handicapatilor gandirii gen secte, arierati, extremisti, analfabetilor somatici, cei fara inima, caci ce sens ar mai avea 'rugaciunea inimii?'. Logicienilor scientifisti, explicatorilor de pe strada, celor care cred si doresc sa fie sefi sau stapani (mai grav!), afaceristilor impliciti (din umbra), politicienilor si minorilor din orice domeniu!
Noi ortodocsii Crestini ii vrem si pe astia protejati de ei insisi! Nu ne pot atinge cu NIMIC NICICAND!
Avem rabdare cu orice stadiu de boala, handicap, fara plata, incercam sa fim intelepti! Respectam REGULI MILENARE care nu au dat GRES.
(decat prin incalcarea lor).
Oricine crede ca poate respecta regulile, care sunt REGULI ale LIBERTATII, ne poate ajuta! Resul vor fi indrumati! Chiar si ateii cu creierul in formare sau spalat de cine stie cine!
Prezumptia de nevinovatie este NATURALa, la noi Crestinii Ortodocsi! Naturala!
Dar sa -mi vina vreun handicapat ( chiar rezolvabili) sa-mi explice BIBLIA?
Cand ei nu-si cunosc bine degetele de la o mana!
Nu sunt infuriat!
Doar vreau sa va explic in termeni alegorici situatia in care va aflati!
Va ajutam si cu invatamantul, si cu situatia materiala, nu trebuie sa va vindeti sufletul ca va e sete sau foame!
Nu la Satana!
Ce e asa de greu de inteles!?
O pilda din Evanghelie este Talmacita de preot, mai bine sau mai rau.
Prin traditie!
Traditia este TIMPUL!
Nu incercati voi sa va numarati firele de par de pe cap(sau din ca[p!).
Au fost deja numarate!
Mergem mai departe! Frane au existat mereu!
Reflectati!
Si nu va uitati la ceilalti! Doar in sufletul vostru sau inima, care o aveti, DACA!

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

De fapt: nu, prezumtia de nevinovatie nu e trecuta-n Biblie, evreii antici si crestinii antici si medievali nu aveau asemenea concept. Prezumtia de nevinovatie a fost inventata de secularism. Vezi de ex. https://www.quora.com/......-the-Bible

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Interesant linkul tau.
Dar e simplu de inteles ca legile Biblice au precedat pe cele de stat, absolut normal. Legile de stat sunt permanent ajustate si amendate de catre politicienii de la conducere, care-si protejeaza libertatea fraudand legile biblice. Legile de stat au fost create initial dupa cele biblice, apoi au tot fost modificate, 'umanizate','ciocoizate' pentru ca politicienii sa fure in voie, cat mai 'pe fata'.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Am uitat sa 'trag' concluzia, sa o desprind:legile statului se constituie initial din cele biblice. In timp, oamenii secularizandu-se (din cauza coruptiei-evident) au tot modificat legile statului, care aproape nu se mai regasesc in cele MORALE!
Asa au aparut SECTELE!
Buna observatie ai facut, desi nedefinitivata(probabil din cauza TIMIDITATII!).
DOCTRINA SECTELOR INCEARCA SA SIMULEZE LEGILE MORALE, DE FAPT APROPIINDU-LE DE CELE NEMERNICE SI IMORALE ALE STATULUI DE ACUM.
(cred ca trebuie mai bine formulata ideea spre inteles.)

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Esti un revolutionar in gandirea POLUATA : caci daca legile statelor sunt lipsite aproape de consecintele acelea pentru care au fost facute, cele morale curate au, in schimb efecte absolut dezastroase, pentru cei ce nu le respecta: ca o gluma: uita-te la avocati si la ministrul 'Justitiei":La fetele lor: PLINE DE FURUNCULE si asta e fata doar cea vazuta!
Realitatea lor si a camarilei e mult mai TRAGICA! Aici gresesc caci TRAGISMUL este nobil iar la ei e vorba de FUNESTITUDINE, MIZERABILITATE in sens hugonian sau hugonic!

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

De fapt, nu. State si legi de stat au existat cu mult inainte de Biblie.

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Moralitatea e dupa cum crede si o aplica fiecare.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Daca rasfoiesti Istoria Religiilor a lui Eliade sau Tratatul(nu-mi mai amintesc exact Titlul!), al lui Claude Levy Strauss, de Antropologie, vei concluziona ca Poruncile (Legile) biblice se cam suprapun cu toate celelalte reguli de convietuire.
Diferenta esentiala este doar prima porunca.Sa zicem asa.Si desigur, amploarea pildelor si exemplelor.

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Care, ma? Aia cu daca un vagabond iti violeaza fiica virgina va fi silit s-o ia de nevasta?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Ma refeream doar la MORALITATEA ca disciplina, si nu la tampeniile interpretate de fiecare dupa interes!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Ce zic eu, ce-mi raspunzi tu! Poate e o replica spre un alt 'crestin'.
Dar si ce ai enuntat tu, este un fel de verificare a situatiei 'violului' caci nici o femeie violata (sau barbat -violat-de ce nu?), nu admite sa traiasca o viata intreaga cu un (o) DEMENT(A).
Alternativa(casatorie -pedeapsa cu moartea) asigura.in forma mimetista cu Pilda lui Solomon care a gasit adevarata mama a unui copil.In Biblie, toate au un sens mai mult sau mai putin tainic dar sigur PRACTIC!

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Conform Legii lui Dumnezeu din Biblie, sotul celei violate nu are dreptul sa divorteze de ea iar femeii nu ii este permis sa dea divort fara acordul sotului.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Unde vezi 'lipsa de moralitate aici"? Orice FAMILIE din lumea asta pamanteana, este supusa la diverse presiuni.
Iubirea Crestina consta in merge pana la capat, indiferent de mizeriile inerente ale vietii!
Legile umane aparute ulterior, nu fac decat sa distruga semintia umana. Feminismul, anumite 'drepturi ale omului', sunt doar niste Tampenii! In fond, o intelegere gresita a situatiilor si cu consecinte dezastruase pe orice termen!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu ma baga pe mine in MIZERIILE ASTEA!
Credeam ca vorbim serios.
Ca sa nu te dezamagesc si sa nu-ti jignesc etapa varstei, pot sa-ti dau raspunsul, asa cum i-am zis tanarului pe care mi l-ai recomandat cu caldura si care nu ma uimeste, si eu eram chiar mai tampit la varsta lui:
"Intrebarile astea si le-a pus lumea de milenii. Nici nu mi-as [pierde vremea sa mai ascult pana la sfarsit! Concluzia mea este clara!
Esti in afara 'SENSULUI" si traiesti in 'MINCIUNA".
Cum bine te-ai autodefinit!
E treaba ta, libertatea ta sa alegi intre Credinta si tembelism!
FIECARE PASARE PRE LIMBA EI PIERE!
Ai insa avantajul tineretii, o etapa relativ caraghioasa a vietii!
Depinde doar de tine sa-i dai sens!"
OK!

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

A, da, tu esti ala care a zis ca epistemologia este lucrarea Diavolului. Pa, pa!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Vorbesti ca un Patapievici -copil!
Copiii trebuie protejati!
Caci sunt foarte suparaciosii (mai inainte sa inteleaga sensul lucrurilor!)

| xerxes1 a răspuns:

Ar trebui sa vedem mai intai asemanarile si sa lasam diferentele pentru alta data.
Ambii crestini cred in acelasi pesonaj fictiv.
Restul nu mai conteaza.

| MrJoker30 a răspuns (pentru xerxes1):

Frate... daca nu esti crestin, de ce mai comentezi? ca nu foloseste raspunsul tau.

| xerxes1 a răspuns (pentru MrJoker30):

Asa crezi tu. Faptul ca ai sarit ca ars, inseamna ca la ceva a folosit.
Adevarul deranjeaza.
Subconstientul tau stie ca am dreptate.

| Mclaren12 a răspuns:

Probabil martorii lui Yehova nu-s pupători de moaște, că de îndoctrinați sunt la fel ca și ortodoxii.

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Mai rau chiar.

| MrJoker30 a răspuns (pentru Mclaren12):

Vad ca ai primit raspunsuri de la atei, care nu stiu de ce isi baga nasul in teme teologice... dar in fine.
Martorii lui Iehova resping trinitatea, nemurirea sufletului si iadul (ceea ce nu ma face sa cred ca sunt crestini; ei se considera secta crestina pentru a fii luati in serios ca religie).
Ei cred ca Dumnezeu este unul singur.
Nu sarbatoresc Craciunul, Pastele, zilele de nastere si nicio sarbatoare.
Nu sustin transfuziile de sange si serviciul militar.
Nu saluta drapelul, resping nationalismul, nu voteaza la alegeri parlamentare si prezidentiale si spun ca singurul sistem politic e regatul lui Iehova, care ei spun ca e Dumnezeu, si care va urma s avina pe pamant peste un timp.
Ortodocsii cred in in Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul (Iisus Hristos) si Sfantul Duh.
Cred ca atat Tatal cat si Fiul il constituie pe Dumnezeu.
Sunt cea mai veche confesiune crestina, au avut apostoli ca raspanditori ai acestei religii.
In 1053 la Marea Schisma, cand crestinismul s-a separat in doua, ortodoxism si catolicism, au fost 3 patriarhi si un papa, cel din urma s-a certat cu ei, s-a despartit si a creat catolicismul. Dupa aceea, cei 3 patriarhi au ramas uniti.
Au traditii vechi de mii de ani, razboaie purtate si o lunga istorie.

| Mclaren12 a răspuns (pentru MrJoker30):

Au o istorie de 2000 de ani, nu este cine stie ce fata de religiile pagane, si spun asta pentru ca aproape tot ce tine de crestinism este furat de la pagani.
Isus Cristos, furat de la pagani
Yehova, furat dintr-un concept pagan
Noe, Adam, Eva, Avraam, Moise etc, furati de la pagani
Pastele, furat din sarbatoarea pagana Ishtar
Craciunul, furat din sarbatoarea pagana Yule
Rai si iad, concepte pagane corupte de evrei in crestinism
Trinitatea, concept pagan
Maica fecioara, alegorie pagana
Etc.
Decat sa fiu crestin mai bine ma fac pagan ca macar sa sarbatoresc sarbatorile originare si sa invat ceva din spiritualitatea autentica. Ce promoveaza crestinismul nu e spiritualitate.

| SG1995 a răspuns (pentru MrJoker30):

De fapt martori doctrinalmerg pe concepte Biblice, lipsa iadului, a trinitati, sunt credinte pe care primi crestini le impartaseau, si e de prisos sa zic ca Craciunul a fost instituit de imparatul Constantin si de episcopi ca unul dintre sinoade, si are la baza o sarbatoare care are legatura cu solstitiu de Iarna? Cat despre motivele de cearta din catolici si ortodocsi, pe langa diferentele doctrinare dezvoltate in est si vest, au fost urmatorul. Papa sustinea ca el e urmasul lui Petru, deci trebuie sa aiba superioritate in fata celorlalte patriarhi, pe o de-o parte, iar pe de-alta parte patriarhia Alexandrie sustinea un lucru similar. Vezi ca desi papa se considera unzeu pe pamant, doctrina adaugata pentru putere, si patriarhia alexandriei are un mic primat in fata celorlalte chestie care poate fi dezvoltata chiar si pe site-urile ortodoxiste.

| wpetterssone a răspuns:

Creștinii ortodocși se ghidează mai multe de tradiție și obiceiuri și puțin din Biblie, însă martorii lui Iehova se ghidează doar după Biblie.

| Ben00 a răspuns:

Acum poate nu e o mare diferenta. Dar in trecut ortodoxismul a dat sfintii, oamenii care au reusit sa se schimbe, sa atinga un alt prag al bunatatii pe care nu il mai intalnim azi. De asta si sunt negati de toate sectele, pentru ca ei au dat roadele de care vorbeste Iisus.

| dawyhd a răspuns:

Diferenta este ca martorii lui Iehova sunt secte, iar ortodoxii nu. La martorii lui Iehova vei întâlni o altfel de Biblie, care zic ei este și pentru oamenii de la tara

| oprescudorin11 a răspuns (pentru dawyhd):

Ai dreptate! Sectele se adreseaza celor carora nu le convin 'Poruncile', care le-au incalcat si au devenit 'paria' obstii. Uitand ca Iisus este Iertator.Ca sa vezi cat conteaza obstea. Sectele sunt intesate si ele cu o gramada de profitori!
Lasand la o parte aceasta realitate, mai voiam sa spun ca 'oamenii de la tara' nu mai exista, au intrat in ISTORIE demult.
Ma intreb daca mai exista sobor, obste, valul tehnologic actual, cel mai puternic din ultimile milenii a faramitat si practic distrus acea 'obste' taraneasca, a schimbat acea gandire colectiva, care facea mai mult decat o pregatire intelectuala (care si asta a devenit iarasi 'zdrente'). Nu zic, dar spun ca asta este acea 'secularizare ' periculoasa pe care o invoca bisericile serioase.
Impactul URIAS si rapid tehnologic nu ar trebui sa schimbe Normele Morale.Totusi aceasta libertate (inchipuita, doar)ar trebui sa puna pe ganduri prelatii care trebuie sa-si adapteze discursul (numai), pastrand INTACTE VALORILE MORALE!
Nu mai dau exemple de greseli, macar la catolici, in fine!