| tudus a întrebat:

Care este diferenta dintre judecata de apoi si judecata viitoare?

17 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Una-i o prostie.
cealalta-i o tampenie.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

De fapt este Judecata Particulara si Judecata Finala, comuna.

La prima judecata, imediat dupa ce sufletul se desparte de trup, sufletul va fi judecat de catre Judecatorul judeatorilor, adica Dumnezeu, fiind ales un loc, dupa faptele lui, Imparatia lui Dumnezeu, sau iadul.
Intre timp, daca el este in iad, conform Traditiei, el mai poate avea o usa de scapare (daca nu are pacate mari), si sa fie iertat, prin pomenirea lui de catre rude, de ducerea mai departe a numelui lui, si a urmarilor faptelor incepute pe Pamant.

Iar la Infricosatoarea Judecata a lui Hristos, cei drepti vor fi rasplatiti in Rai, iar cei rai, in locul destinat lor, inchisi fiind cu diavolii.

| relian a răspuns:

Unde ai citit tu judecata viitoare sau cine mai spune pe aici particulara? Astea sint basme scoase probabil de vreo biserica.Nu exista decit o judecata care apare in biblie si nimic mai mult.Si asta apare in NT pentru ca in vechiul testament Dzeu nu spune nicaeri ca va judecsa pe careva sau va omori pe careva.Ba in VT chiar Dzeu face legamint cu oamenii ca nu-i va mai distruge niciodata.Asa ca stai linistit ca nu te judeca decit oamenii daca faci rele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici una.

Răspuns utilizator avertizat
| tudus explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Nu exista pacate mari sau pacate mici!
toate is pacate

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru tudus):

Tu ma inveti pe mine religie?
Se vede ca nici nu ai ajuns in clasa a 7 a unde inveti ca pacatele sunt de 3 feluri.
Daca tu nu faci diferenta dintre doua pacate unul de gravitate mica, de exemplu injuratul, si unul de gravitate mare, uciderea cuiva, ai o problema!

| tudus explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

In biblie scrie clar ca pacatul este pacat si la dumnezeu nu exista pacat mic si pacat mare toates pacate si pentru toate ajungi in iad dumnezeu nu acepta pacatul de nici un fel

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru tudus):

Atunci exeplica-mi tu. Dumnezeu cel Atotputernic si Atotmilostiv, vede pe cineva in iad, avand un pacat nemarturisit, mic, a suparat pe cineva, il va lasa Dumnezeu in acelasi loc cu cel care a omorat oameni, in aceleasi chinuri?

| tudus explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Nu in iad exista mai multe grade de chinuri dar toate sunt de nesuportat el nu acepta pacatul ca ai omorat pe cineva sau ca ai spus o minciunica pentru dzeu este tot tradare

| marinelpop a răspuns:

*** bh pag. 213 - pag. 215 Ce este Ziua Judecăţii? ***
Ce este Ziua Judecăţii?
CUM ÎŢI imaginezi Ziua Judecăţii? Mulţi cred că miliarde de suflete vor trece pe rând prin faţa tronului lui Dumnezeu ca să-şi primească sentinţa. Apoi unii vor fi răsplătiţi cu viaţă fericită în cer, iar alţii vor fi condamnaţi la chin veşnic. Însă, în Biblie, Ziua Judecăţii este descrisă cu totul diferit. Cuvântul lui Dumnezeu o prezintă drept o perioadă de speranţă şi restabilire, nicidecum drept o perioadă inspiratoare de teamă.
În Revelaţia 20:11, 12, apostolul Ioan descrie Ziua Judecăţii astfel: „Am văzut un tron mare, alb şi pe cel aşezat pe el. Dinaintea lui au fugit pământul şi cerul, şi nu s-a mai găsit loc pentru ele. Şi am văzut morţii, mari şi mici, stând în picioare înaintea tronului, şi au fost deschise nişte suluri. Dar a fost deschis un alt sul; este sulul vieţii. Şi morţii au fost judecaţi după lucrurile scrise în suluri, potrivit faptelor lor". Cine este Judecătorul prezentat aici?
Deşi Iehova Dumnezeu este Judecătorul suprem al omenirii, el i-a delegat altcuiva sarcina de a judeca. În Faptele 17:31, apostolul Pavel a spus că Dumnezeu „a stabilit o zi în care şi-a propus să judece cu dreptate pământul locuit, printr-un om pe care l-a desemnat". Cel desemnat să judece este înviatul Isus Cristos (Ioan 5:22). Dar când începe Ziua Judecăţii? Şi cât timp va dura?
Cartea Revelaţia arată că Ziua Judecăţii începe după Armaghedon, când sistemul lui Satan de pe pământ va fi distrus (Revelaţia 16:14, 16; 19:19—20:3). După Armaghedon, Satan şi demonii săi vor fi închişi în abis pentru o mie de ani. În această perioadă, cei 144 000 de comoştenitori cereşti vor judeca şi vor domni „ca regi cu Cristos o mie de ani" (Revelaţia 14:1–3; 20:1–4; Romani 8:17). Ziua Judecăţii nu va dura 24 de ore, ci o mie de ani.
Pe parcursul acestor o mie de ani, Isus Cristos ‘va judeca viii şi morţii’ (2 Timotei 4:1). „Viii" sunt ‘marea mulţime’ care va supravieţui Armaghedonului (Revelaţia 7:9–17). Apostolul Ioan a văzut, de asemenea, „morţii. . . stând în picioare înaintea tronului" de judecată. Aşa cum a promis Isus, „cei din mormintele de amintire vor auzi vocea sa [a lui Cristos] şi vor ieşi afară", adică vor fi înviaţi (Ioan 5:28, 29; Faptele 24:15). Însă, după ce criterii se va face judecata?
În viziunea apostolului Ioan se arată că „au fost deschise nişte suluri", iar „morţii au fost judecaţi după lucrurile scrise în suluri, potrivit faptelor lor". Conţin aceste „suluri" faptele lor din trecut? Nu, oamenii nu vor fi judecaţi după faptele săvârşite înainte de moarte. De unde ştim acest lucru? Biblia spune: „Cel care a murit a fost absolvit de păcatul său" (Romani 6:7). Altfel spus, cei înviaţi vor începe o viaţă nouă, fără păcatele din trecut. Aşadar, sulurile trebuie să reprezinte noi cerinţe divine. Pentru a trăi veşnic, atât supravieţuitorii Armaghedonului, cât şi cei înviaţi vor trebui să respecte poruncile lui Dumnezeu, inclusiv noile cerinţe dezvăluite, probabil, de Iehova pe parcursul celor o mie de ani. Prin urmare, fiecare va fi judecat pe baza faptelor din timpul Zilei Judecăţii.
Pe parcursul Zilei Judecăţii, miliarde de oameni vor avea pentru prima dată ocazia să înveţe despre voinţa lui Dumnezeu şi să o înfăptuiască. Aceasta va presupune o vastă lucrare de instruire. Da, ‘locuitorii lumii vor învăţa dreptatea’ (Isaia 26:9). Însă nu toţi vor fi dispuşi să înfăptuiască voinţa lui Dumnezeu. Iată ce se spune în Isaia 26:10: „Dacă ierţi pe cel rău, el nu învaţă dreptatea, se dedă la rău în ţara dreptăţii şi nu caută măreţia DOMNULUI". Aceşti oameni răi vor fi distruşi pentru totdeauna pe parcursul Zilei Judecăţii. — Isaia 65:20.
La sfârşitul Zilei Judecăţii, supravieţuitorii vor fi ‘venit la viaţă’ în sensul deplin al cuvântului prin faptul că vor fi devenit perfecţi (Revelaţia 20:5). Astfel, pe parcursul acestei perioade de judecată, omenirea va fi readusă la starea iniţială de perfecţiune (1 Corinteni 15:24–28). Apoi va avea loc un test final. Satan va fi eliberat şi i se va permite pentru ultima oară să încerce să inducă în eroare omenirea (Revelaţia 20:3, 7–10). Cei care i se vor împotrivi vor trăi împlinirea deplină a promisiunii biblice: „Cei drepţi vor stăpâni pământul şi îl vor locui pe vecie" (Psalmul 37:29). Într-adevăr, Ziua Judecăţii va fi o binecuvântare pentru toţi oamenii fideli!

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Eu am citit despre o femeie care pentru ca inainte sa intre in monahism a avut o fantezie ca sa ii zic asa cu ceva rudenie dar nu a putut sa o duca la indeplinire a ramas cu ea, isna nu a marturisito niciodata, si desi facea fapte bune si toate cele i-a descoperit unei maici din acea manastire unde era ea cand traia ca este in iad pentru ca nu a spovedit treaba aia.

| tudus explică (pentru WholeWorldTeam):

Eu iti spun ca nu preotul te spovedeste ci doar isus care a murit pentru tine de ce ortodoxi trebuie sa se duca la preot sasi marturiseasaca pacatele de ce nu se pot duce sa se roage singuri ca dumnezeu sai ierte

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru tudus):

Pentru ca asa a lasat Dumnezeu ca preotii sa aiba puterea de a ierta si a lega pacatele pe pamant.Ca doar zice : Luati duh sfant, carora veti ierta pacatele se vor ierta si carora le veti tine tinute vor fi. La aceste cuvinte nu vad de ce trebuie adaugate alte comentarii.Adica daca Hristos a lasat asa pe pamant, cine este omul sa schimbe si sa zica ca nu e asa ca e altfel?

| tudus explică (pentru WholeWorldTeam):

Protii sunt dupa legea vechiului testament apostolii erau preoti? nu si totusi au propovaduit evanghelia au predicat pe cand la ortodoxi nu are voie ooricine sa urce la anvon si sa predice

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru tudus):

Esti indoctrinat.
1. nu sti sa scrii.
2. cand o sa faci o fraza cu logica, am sa-ti arat ca esti gresit, tu impreuna cu cei din secta ta.

| tudus explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Pune o virgula intre testament si apostoli si ai sa intelegi ce am vrut sa spun