| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferența dintre Locuința Morților și Iad?

19 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Iadul nu există conform Bibliei. Este ceva inventat ulterior ca să sperie oile mai tare. Credința biblică se bazează pe un loc numit Sheol, adică „lumea" morților (adică moartea pe care o știm cu toții).
În Noul Testament, „iadul" despre care a vorbit Isus a fost de fapt o analogie ilustrată de Valea Gehennei din vecinătatea Ierusalimului denumită și Valea Hinnom unde s-au petrecut atrocități și a fost considerată blestemată.
„Au zidit şi locuri înalte la Tofet*, în valea Ben-Hinom, ca să-şi ardă** în foc fiii şi fiicele – lucru pe care Eu nu-l poruncisem† şi nici nu-Mi trecuse prin minte." Ieremia 7:31

| SilentRain a răspuns:

In locuința morților nu suferi, ești într-o stare de inconștiență
In iad cică Lucifer se joacă cu tine și vei trece prin nu știu ce orori atroce (deși eu cred că mai mult e un party super *funny* plin de destrăbălați ..hmm cam cum se întâmplă prin facultății )
Până și eu știu asta ...deși n-am mai citit Biblia de anii buni...

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Așa știam și eu...că Locuința Morților este un loc de așteptare, dar adevărata suferință este în Iad (iazul cu foc), în care încă nu a ajuns nimeni.
Vorbeam odată cu niște prieteni ortodocși și spuneau că Locuința Morților ar fi Iadul...și că după ce oamenii mor ajung în Rai sau Iad.

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Tâmpiți,daca citești Biblia scrie negru pe alb că locuința morților este de fapt locul de așteptare pentru judecata

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mare baștan se tine nu mai de șoti deci da el e boss

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exact, ești in echipa lui!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Locuința morților este iadul. Dacă citești Biblia o să vezi că locul cu foc e numit Gheena

| CostinAlamariu a răspuns (pentru SilentRain):

Asemenea și ție ce am zis mai sus

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

In vt nu exista judecata de apoi, nici vreun iad, ăștia se gândeau sa iți facă paradisul pe pământ, cei morți numai știu ei si niciodată nu vor știi caci doar cei vii știu de ei si amintirea lor va fi uitata, Lazăr unde a fost, nici unde era mort, acolo nu e nimic, mesia asta trebuia sa facă paradisul pe pământ

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Nu fiți ca niște slujitori care își slujesc stăpânul pentru a primi o răsplată.

Iudaismul tradițional crede cu tărie că moartea nu este sfârșitul existenței umane. Cu toate acestea, deoarece iudaismul se concentrează în primul rând pe viața de aici și acum, mai degrabă decât pe viața de apoi, iudaismul nu are prea multe dogme despre viața de apoi și lasă mult spațiu pentru opinia personală. Este posibil ca un evreu ortodox să creadă că sufletele morților drepți merg într-un loc similar cerului creștin sau că sunt reîncarnate de-a lungul multor vieți sau că așteaptă pur și simplu până la venirea lui Mesia, când vor fi înviat. La fel, evreii ortodocși pot crede că sufletele celor răi sunt chinuiți de demoni din propria lor creație sau că sufletele rele sunt pur și simplu distruse la moarte, încetând să mai exist

| mentholinks a răspuns:

Una exista iar alta e o inventie de prostit sarmanii si pagubiti de bani de clericul religios.

| CostinAlamariu a răspuns:

Niciuna

| Invictusman a răspuns:

Nu știu, dar cred ca iadul se afla pe pământ, nu cred ca exista iad, nu pentru noi oricât de rai am fi.
Deja sinceritatea e pe cale de dispariție, va rămâne doar un,, CITAT ", la fel și iubirea dar sinceritatea și omenie e de mult,, uitata,, nu prea mai exista oameni buni și sinceri, echibrati în ziua de azi, și aia care par buni nu sunt, poarta n măști în societate!
Iadul se afla pe pământ, și deja începe sa își arata,, încet, încet colții ".
Din punctul meu de vedere nu o sa mai fim niciodată cum am fost, nu eram nici înainte buni dar acum dacă nu ar exista legi ne omoram unul pe altul ca pe maidan, atata ura, dușmănie, rasism, discriminare, invidie, egoism, mândrie, grandomanie exista între noi ca am merita sa fim distruși dacă chiar ar exista un Dumnezeu.
Eu în viata mea nu am cunoscut un om valoros, la tineri ma refer!
Vor urma cataclisme, dezastre naturale din ce în ce mai des, ne meritam soarta!
Am uitat sa spun ca bârfă la Romani și Rromi e omniprezenta, fără sa bârfească le ia cu scabia!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niciuna.

| h379m3973423 a răspuns:

În locuința Morților ești mort, inconștient până la Judecată.
Iadul este rezultatul Judecății.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru h379m3973423):

Rezultatul judecatii este moartea a doua, de care cei mantuiti nu vor avea parte ci vor avea parte de viata vescnic. Ca sa intelegi, despre Sodoma si Gomora se spune ca au ars vesnic. Mai ard in ziua de azi? Nu! Biblia afirma ca atunci cand omul moare, trupul se duce in pamant (locuinta mortilor) iar sufletul se intoarce la Dumnezeu care la dat. A tuturor, indiferent daca vor fi mantuiti sau nu. Doar la Judecata de apoi se va da sentinta: moarte vesnica (moartea a doua) sau viata vesnica.

| h379m3973423 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cred că sunt niște termeni pe care nu îi înțelegi foarte bine.
Când Dumnezeu a făcut omul a luat din țărână(termenul original putând fi tradus și ca materie din spectrul realității pe care o putem vedea noi, acum) a modelat omul și i-a suflat în nări devenind astfel SUFLET viu. Poate asta îți răspunde la de ce omul este singura vietate capabilă să construiască nave spațiale, pentru că este singura vietate căruia Dumnezeu i-a dat duh. Iar acum omul poate alege dintre Duhul Său și duhul celui rău.
Nu toate sufletele se vor întoarce la Dumnezeu, ci doar cele care au ales Duhul lui Dumnezeu pentru a trăi și nu a celui rău.

Dumnezeu este veșnic, și nu numai atât, din El CURGE veșnicie. Dumnezeu nu face lucruri pieritoare. Dacă exiști datorită lui Dumnezeu atunci să știi că în momentul în care ai intrat în existență la concepere ai semnat actul veșniciei doar că tu vei alege să ți-o petreci în iad dacă Îl vei respinge pe Domnul Isus.
De altfel, de ce crezi că scrie despre viermele care nu doarme niciodată? În contextul judecății de apoi.

Într-adevăr, până la Nunta Mielului și până la Judecată, cei care au murit nu sunt conștienți. Nu cunosc foarte bine diferența dintre adormirea în Domnul și Locuința Morților(care, interesant, este în Pământ(Num. 16:30)) din perspectiva celor morți.

Gândește-te la Satana, care și el a fost exclus de mult din slava lui Dumnezeu și încă trăiește, ba chiar trăiește veșnic(va fi închis pentru 1000 de ani, eliberat și iar închis pentru veșnicie).
Ce te face să crezi că omul este inferior îngerilor căzuți?