| anonomam a întrebat:

Care este diferenta dintre randuiala parastasului si cea a panahidei?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am fost inexact în răspunsul meu, astfel am aflat că
Rînduiala Panahidei (lb. ro.), 1817
Titlu: Rînduiala / Pannihidei, ce să face pentru răposaţii Marii / Domni, Împăraţi şi Împărătese / pentru Ţari si Ţariţe a toată Rossia şi pentru prea / Înălţata Lor familie / S-au talmăcit pe limba Românească din cea / Slavonească pentru trebuinţa şi înlesnirea slu-/jitorilor Bisericeşti Moldoveii, / din Eparhia Chişinăului.
Iar pentru credincioși, panahida este o altă denumire a parastasului.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se numește panaghia, mai exact.
Aici am găsit cea mai extinsă explicație.
https://ziarullumina.ro/......42020.html

| leo59 a răspuns:

Nu este nici o diferenta. Sunt denumiri similare.