| 012345678 a întrebat:

Care este diferenta dintre vechiul testament si noul testament?

8 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

VT - scrierile de dinaintea nasterii lui Isus si NT - scrierile despre viata, moartea si opera de raspandire a invataturii lui in lume.

| danay72 a răspuns:

Vechiul Testament se concentraza pe istoria evreilor, iar Noul Testament pe viata lui Isus si a apostolilor.

| mODIN a răspuns:

Vechiul testament apartine evreilor iar cele doua la un loc formeaza Biblia care apartine crestinilor.

| Mădă0611 a răspuns:

Vechiul e scris de ciobani evrei ignoranti, misogini si rasisti, noul de romani, cand deja aparusera interesele politice. devil

| Holiday a răspuns:

Vechiul Testament e o scriere evreiasca creata cu scopul de a manipula poporul evreu, de "a-i inrai" impotriva popoarelor din jur, cu alte cuvinte pentru a-i convinge sa mearga la lupta convinsi ca fac un lucru maret, in numele unui zeu care i-a ales pe ei drept poporul sau.

Asta e povestea cu VT.

Cat priveste Noul Testament asta e scris pe vremea cand evreii se aflau sub ocupatia romana si este un mijloc prin care romanii, ajutati si sfatuiti evident de niste evrei care au trecut de partea lor, au schimbat perceptia evreilor despre zeul razboinic din VT, si au adus unul pasnic, iubitor, iertator, au terminat si cu poezia cu "poporul ales" pentru a-i potoli pe evrei in a se mai revolta si a crea probleme in Imperiu.
Mai mult, le-a dat si un "mesia", pe Isus, chiar daca unul imaginar, pe care evreii il asteptau.
E adevarat ca unii evrei s-au prins de pacaleala, sunt cei care inca il mai asteapta si azi pe mesia, dar au fost putini si li s-a inchis gura.

Deci diferenta principala e ca VT a fost scris de liderii evrei pentru manipularea poporului evreu, iar NT a fost scris tot pentru manipularea evreilor, dar de romani.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Vechiul testament cum il numesc unii, se concentreaza mai mult asupra restabilirii inchinarii adevarate de catre Dumnezeu, prin poporul israel. Vestirea imparatiei lui Dumnezeu si a salvarii omului din pacatul adamic si din moarte este facuta chiar de la-nceput in prima carte Geneza 3:15; Vechiul testament sau Scripturile ebraice la fel si noul testament sau Scrierile grecesti crestine (acestea din urma au in obiectiv viata lui Isus pe pamant ) din nou scot in evidenta restabilirea inchinarii adevarate, pe pamant prin intermediul lui Isus si-a poporului care va infaptui vointa lui Dumnezeu.Dar aceste doua parti formeaza de fapt Toata Scriptura care este inspirata de Dumnezeu (2Timotei 3:16, 17; 2Petru 1:20 )si de la-nceput pana la sfarsit este transmis mesajul de restabilire a inchinarii adevarate, de-a sfintii Numele lui Dumnezeu, de-ai recunoaste Suveranitatea, si indreapta atentia catre Regatul sau Guvernul ceresc avand-ul ca rege de drept pe Isus Cristos Fiul lui Dumnezeu, care va inlatura guvernarea umana ineficienta, si El va guverna peste pamant pentru totdeauna. Astazi Regele Mesianic alege popor care sa-i fie supus sa respecte Sfintele Scripturi, sa le implineasca si sa dea dovada ca-l iubesc pe Dumnezeu si pe Isus. Iubindu-si semenii, vestesc imparatia lui Dumnezeu, si participa la infaptuirea vointei Sale pe pamant (Matei 24:14)

| gingergirl1 a răspuns:

In VT e mai multa "istorie" ca sa spun asa...si cum a pregatit Dumnezeu lumea pana a venit Isus pe lume.VT e putin mai greu de inteles. Se prezinta viata lui Moise,Iosif, Daniel, Samuel si alte persoane importante din vechiul testamentwinking
In NT incepe chiar cu nasterea Lui Isus pana la rastignire si etc, faptele apostolilor, epistolele si etc si apocalipsa. Daca vrei sa te apuci de citirea Bibliei poti sa incepi cu NT.

| vika9999 a răspuns:

Legat de religie..Vechiul Testament ne oferă o bază, fiind destinat să-i pregătească pe evrei pentru venirea lui Mesia care Se va aduce pe Sine Însuşi ca jertfă pentru păcatele întregii lumi. Noul Testament mărturiseşte despre viaţa lui Iisus Hristos. Apoi priveşte la ceea ce a făcut El, la modul în care să răspundem la darul Lui de viaţă veşnică şi să ne trăim viaţa în recunoştinţă pentru tot ce a făcut El pentru noi. Amândouă Testamentele revelează acelaşi Dumnezeu sfânt, plin de îndurare şi drept care trebuie să condamne păcatul, însă doreşte să aducă la El rasa umană căzută, prin iertarea posibilă doar prin jertfa de ispăşire a lui Hristos. În ambele Testamente, Dumnezeu ni Se descoperă pe Sine Însuşi, cât şi modul în care să venim la El prin Iisus Hristos. În amândouă Testamentele, găsim tot ce avem nevoie pentru viaţa veşnică şi trăirea unei vieţi de evlavie. cred ca te-am ajutat happy.