| nicusor_4160 a întrebat:

Care este diferenta intre Biblia Ortodoxa si biblia Crestina?

Răspuns Câştigător
| ghiolbitza a răspuns:

Biblia este aceeasi la ortodocsi si la catolici Diferentele apar intre editiile Bibliei ortodoxe/catolice si cele ale denominatiunilor crestine (lutherani, penticostali, baptisti, etc.) Diferentele au aparut din dorinta lui Martin Luther de a simplifica toata tarasenia asta cu Biblia => a purces la interpretarea si modificarea pasajelor din Biblie (varianta Vulgata, traducerea latina a Vechiului si Noului Testament, pe care o folosesc catolicii) intr-un efort de a o face mai accesibila maselor de credinciosi. Acest proces a culminat cu editia cunoscuta ca si Biblia King, dupa cel care a interpretat-o.

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Pai cum? Ortodocsii nu sunt crestini?

| selef a răspuns:

Cred ca editura.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Nu exista diferente doar de traditii, sfintii de astea si cu semnul cruci

| temugin a răspuns:

Nu e nici o diferenta!

| PrettySmile a răspuns:

Crestinismul se imparte in 2 ramuri:Ortodoxismul si Catolicismul, asa ca mare diferenta nu cred sa existe.

| nicusor_4160 explică:

Adica intre bibilia ortodoxa si cea baptista s-au (pocaiti).