| Goddessss a întrebat:

Care este diferența între greco si romano catolici?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Greco-catolicii sunt ortodocsi care-l recunosc pe Papa drept seful Bisericii.

| Celcestietot a răspuns:

Importanta este credinta cetatenilor, iar in cazul acesta, purcederea Duhului Sfant.

| CostinAlamariu a răspuns:

Romano catolicii sunt aia originali practic, de rit latin. Aia greco sunt o inventie a papei ca sa poata converti ortodocsi la catolicism pastrandu-le slujbele, teologia, traditia dar punandu-i sa se supuna papei. Tocmai existenta greco-catolicismului e dovada ca papistasilor nu le pasa de Dumnezeu ci doar de controlul politic al papei

| zilog a răspuns:

OPINIA mea este că este cam aceiași religie adică creștinismul
important este să Creadă in Iisus Hristos ca fiu de Dumnezeu care a murit pe cruce pentru iertarea păcatelor noastre!

Catolicii o mai baga in seama si pe fecioara maria si asta ma enerveaza

si greco sunt aproape ca si ortodoxii eu nu am vazut diferenta intre ei si ortodoxi

| Digikey a răspuns:

Am cunoscut greco-catolici cat si romano-catolici, nu am sesizat diferente mari intre ei.Parca totusi erau mai grasi romano-catolicii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primii evrei erau greci, ocupand teritoriul Turcia-Grecia. Apoi au ajuns sa conduca imperiul roman prin casatorie. (cand au inventat biblia si convertit imperiul roman, infiintand vaticanul )

| leo59 a răspuns:

Greco-catolicii sunt produsul unei înșelăciuni a Catolicismului venit pe linie politică la creștinii ortodocși din Ardeal la anul 1700 din partea stăpânirii habzburgice. Aceasta a promis românilor ortodocși care nu aveau drepturi egale cu celelalte națiuni(sași și unguri) că le vor avea dacă vor adera la Catolicism. S-a negociat între mitropolitul Atanasie Anghel și împăratul de la Viena că vor trece sub ascultarea papei făra să părăsească cultul (credința ortodoxă), de aici denumirea de greco-catolici. Promisiunea nu le-a fost îndeplinită de aceea s-au dus atâtea lupte în Ardeal. S-a creat în felul ac. o struțo-cămilă, încât cei care au aderat au rămas și fără cred. ortodoxă și fără drepturi. La venirea Comunismului când ac. a promis drepturi egale tuturor, Bis. greco-catolică a fost desființată, urmând ca cei înșelați să revină la Biserica din care au plecat sau unii să adere la Bis. Romano-catolică, recunoscută. Așa s-a și întâmplat. Unii ierarhi s-au împotrivit și au fost închiși. După '89 au găsit prilejul oportun să restaureze ac. înșelăciune făcută de o putere străină și pentru. folos propriu încât se continuă și astăzi ac. struțo-cămilă lăsându-se înșelați a doua oară. Mai multe info încărțile de istorie sau Wikipedia.