| shippuden a întrebat:

Care este diferenta intre ortodoxism si catolicism?

Răspuns Câştigător
| DianneM a răspuns:

- Catolicii nu au postul obligatoriu, este si mai usor acesta poate contine si lactate doar carnea fiind strict interzisa
-Catolicii cred ca Fecioara Maria nu este nascuta in mod natural ea fiid creata asemenea lui Hristos mai presus de fire. Ortodocsiii cred ca Fecioara Maria este o femeie nascuta din Sfintii Ioachim si Ana
-Preotii catolici nu au drept de casatorie cu precizarea: greco-catolicii se casatoresc insa nu tin slujbe in rit latin deoarece sunt casatoriti, romano-catolicii nu se casatoresc
-Harul Sfintilor la ortodocsi este o energie necreata diferit de doctrina catolicilor care cred ca harul Sfintilor este o energie creata de Dumnezeu
-Catolicii cred in Purgatoriu- un loc intermediar intre rai si iad care inseamna "loc curatitor"
-Catolicii sustin ca Duhul Sfant nu-si are originea numai in Tatal, ci si in Fiul, adica Tatal si Fiul il purced pe Duhul Sfant
-La savarsirea Sfintei Impartasanii Catolicii ca si Protestantii folosesc azima, ortodocsii folosesc paine dospita

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă citești
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/16diferente.htm
Vezi că diferențele nu sunt teribil de mari
Sunt la fel de ilogice amândouă!

| Allrc24 a răspuns:

Aici sunt explicate cel mai bine.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/16diferente.htm

| kamykaze88 a răspuns:

Marea Schisma

| catalin188 a răspuns:

Anumite slujbe
preoti catolici nu se casatoresc cei ortodoxi se casatoresc
ortodoxi iubesc iconele si ii veneraza forte mult pe Iisus au pest
catolici iubesc statuietele si o veneraza pe Maria au peste 600 de rugaciuni care o veneraza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ortodoxism = la botez bei,la botez manci, la pomana manci,bei si plangi, catolicism = la botez = nimic,la nunta faci de toate, pomana = criza fianciara, ortodoxism = popa are amanta,nevasta si copii, catolicism = popa are amanta,copii i face cu nevasta altuia si tot ala i creste, care mai faina? ortodoxism = platesti o taxa botez,nunta,inmormantare, catolicism = platesti toata viata cotizatia dar recuperezi ca nu dai de baut cand mori, catolicism = inchizitie, erezie, 600 de ani,sange,crime,sclavie,disriminare,rasism,vaticanul,aur,stat,armata,banii fara nr, ortodoxism = popi,bautura, femeii multe, vile, ipocrizie
care e cea mai reala? moral dupa biblie e ortodoxismul, stintific ambele religii nu ofera dovezi stintifice, probe care sa ateste existenta unui zeu, istoric ambele religii sau urat mai tot timpul deci au la baza iubirea, sa nu se intelega ca consider ortodoxismul ceva moral am facut o comparatie intre 2 cancerurii in istorie, ortodoxismul este o religie mai libera vezi tu o data trebuie sa mergi la biserica de paste sa dai niste banii si atata tot ca nas scapi usor la catolici mai greu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand moare cineva la catolici nu se mai duce in biserica mortul ci direct la cimitir. La ortodoxi se duce si la biserica mortul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi Marie cu alta palarie.

| kenzo28 a răspuns:

Pai crestini-ortodoxi se roaga la dumnezeu dupa o animita biblie, folosesc o cruce cand fac slujba, nu cred in fenomene paranormale si se roaga la icoane pe cand catolici au o diferita biblie, cand fac slujba o fac cu un fel de sceptru, ei folosesc salvie ortodoxi tamaie, ei cred in fenomene paranormale si in viata dupa moarte ortodoxi nu, iar ei se roaga mai mult la statuete cu dumnezeu maica domnului etc...