| anonim_4396 a întrebat:

Care este drumul adevarat? crestin sau islam? eu cre'ca nu exista un drum adevarat, doar unul care se potriveste omului, mie mi se potriveste islamul? e exotic, interesant si mulat pe mentalitate si'n care Coran nu scrie despre oameni zburatori.

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Drumul adevarat e cel care ti l faci singur, nu cel pe care il citesti in diverse carti

| Jimtheghost a răspuns:

Drumul adevarat nu prea exista. Perspectiva conteaza. Fiecare face ce crede si cum considera.

| Inferno a răspuns:

Of, of.

| CοnstruimCatedrala a răspuns:

Crestinismul ba.

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu Il cred pe Iisus Hristos care a zis:''Eu sunt Calea, Adevarul si Viata''
Deci Iisus este CALEA
Iisus este ADEVARUL
Iisus este VIATA

Drumul adevarat consider ca este crestinismul adica mai bine zis credinta intru Iisus Hristos.

| doctorandus a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Religia e cunoastere la modul urmator:

- Noi avem o carte, trebuie sa crezi in ea.
- Pai am si eu o carte.
- A ta nu e buna!
- De ce?
- Pentru ca asa spune popa.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru doctorandus):

Popa nu este Hristos.Eu am zis ca asa zice Hristos.Hristos adica DUMNEZEU intrupat.happy
Deci?

| doctorandus a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Deci Hristos e Dumnezeu intrupat pentru ca scrie-ntr-o carte, iar cartea respectiva e adevarata pentru ca asa a zis Hristos, care e Dumnezeu intrupat. Cerc vicios se numeste in logica.

| doctorandus a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Martorii lui Iehova ar fi bucurosi sa-ti explice ca de fapt in Biblie nu scrie ca Isus ar fi Dumnezeu intrupat.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru doctorandus):

Pana la urma e credinta nu stiinta.Credinta este o alegere, o simtire, o traire nu e stiinta.De asta se si numeste CREDINTA crestina.CREDINTA se simte,se alege, se traieste, se primeste, nu se demonstreaza stiintific ca nu e stiinta ci e CREDINTA (din nou zic)happy

Si doctorandus, stii ce a spus Pascal.happy Eu il sustin si pe Pascal.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Interesant un musulman cu vederi mai "liberale" de mult asteptam sa intalnesc o astfel de persoana.
Am citit Coranul mi s-a parut interesant, si totusi sunt crestin. Infine zi-mi mai exact te-ai nascut in mediu musulman sau ai devenit musulman? Apropo ce parere ai despre ocultism?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Evreii au plagiat de la sumerieni, egipteni, akkadieni, babilonieni etc.
Crestinii au plagiat de la evrei.
Musulmanii au plagiat tot de la evrei.

| Iliotropion a răspuns:

Nu știu de ce ai impresia că o credință exotică se potrivește cuiva născut în altă cultură.
Dimpotrivă, fiind exotic și depărtat este necesar un efort de adaptare și asumare.
Nu cred că unui om căruia îi este greu să practice creștinismul îi va fi mai ușor să se adapteze la 5 rugăciuni pe zi, la obligații de abținere de la mancat „cărnuri necurate", post aspru, ritualuri de spălare și obligații foarte precise de împărțire a câștigurilor.

| MskDesign a răspuns:

Din puctul meu de vedere, aceste carti sfinte sau cum sunt ele, ca si divinitatile fictive de altfel, au un rol primar in viata de zi cu zi a oamenilor, acela de ai suprima.Cand un credincios,indiferent de ce cult apartine,imi spune mie,"si tu crezi in ceva",eu ii raspund clar si raspicat,"Da cred! Cred in viata de zi cu zi, cred in soare atat timp cat este acolo sus. Daca aceasta stea va dispare, atunci vom vedea cum va vor mai proteja aceste divinitati inexistente."
In rest, totul este o literatura, din care eu am invatat ceva. Faptul de a nu-mi ingradi intelectul si al marginaliza.

| Andreeev a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu's musulman, doar mi se potriveste, pot sa traiesc'n moralitate si fara sa ma rog la D'zeu;

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Andreeev):

Hm, dar nu te intereseaza doctrinele nu? Si totusi crezi ca ti se potriveste.
Ateu, deist, panteist ori agnostic in care categorie te incadrezi?
Ateu neaga existenta Divinitati.
Deistul afirma existenta Divinitati, dar considera ca nu are legatura cu religia si ca aceasta s-a "retras" imediat dupa creare.
Panteistul considera Divinatea si Universul sunt indentice in esenta si existenta.
Iar agnosticul e nesigur ca exista sau nu exista Divinate.

| MistretulPufos a răspuns:

Nici unul din cele 2

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste cartile, si alege intre cele doua.islamul a fost si este neam de robi, caruia i s-a dat putere cu sabia asupra celorlalte neamuri, insa o vreme.cat a tinut imperiul otoman.asta dupa biblie ismail fiind copilul roabei agar.

| Idris a răspuns:

Cuvântul „islam" înseamnă pace și supunere. Pacea face referire la pacea cu noi înșine și cu ceea ce ne înconjoară, iar supunerea înseamnă supunere față de Voinţa lui Allah. Un sens mai larg al cuvântului „islam" este acela de a obține pacea prin supunerea faţă de Voinţa lui Allah. Aceasta este o religie unică, cu un nume care semnifică o atitudine morală și un mod de viață.

| Kandia15 a răspuns:

Eu zic ca nu conteaza ce religie ai, atata timp cat crezi intr-un singur Dumnezeu. Nu poate nimeni sa spuna "religia mea e cea adevarata".
Drumul corect nu il reprezinta religia, ci pocainta. Trebuie sa te caiesti de pacatele tale ( macar in sinea ta) si sa incerci sa nu le mai faci.