| Ella99love a întrebat:

Care este indemnul dat de Mantuitor Apostolilor la "Cina cea de Taina"? Pls help me!

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Pe când mâncau ei, Isus a luat o pâine; şi, după ce a binecuvântat, a frânt-o şi a dat-o ucenicilor, zicând: „Luaţi, mâncaţi; acesta este trupul Meu."

Apoi a luat un pahar şi, după ce a mulţumit lui Dumnezeu, li l-a dat, zicând: „Beţi toţi din el;

căci acesta este sângele Meu, sângele legământului celui nou, care se varsă pentru mulţi, spre iertarea păcatelor.

Vă spun că, de acum încolo nu voi mai bea din acest rod al viţei, până în ziua când îl voi bea cu voi nou în Împărăţia Tatălui Meu."

13 răspunsuri:
| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru EmaS):

Deci sa inteleg cand o sa ajungem in rai o sa bem la toti pana ne facem manga, muci, etc. Iar faza cu mancati din trupul meu ce e asta canibalism?

| EmaS a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Este o ilustratie.Luati mancati, ne vorbeste simbolic despre trupul Domnului care S-a frant la Golgota pentru noi, iar sangele Lui care a stropit strazile Ierusalimului s-a scurs pentru iertarea pacatelor noastre.(painea reprezinta trupul, iar vinul reprezinta sangele).

| Ella99love explică:

Multumesc,Ema!love struck

| EmaS a răspuns (pentru Ella99love):

Si eu iti multumesc.Domnul cu tine!

| Ella99love explică:

Daca te intereseaza FetitaCUPiscoturile, am avut la religie o intrebare si nu o stiam.Si te rog, nu mai comenta daca nu sti pentru ce imi trebuia raspunsul la intrebarea aceea.

| Ella99love explică:

In primul rand sunt in clasa a-6-a si nu imi trebuie mie sa ma duc la manastire.tongue

| Ella99love explică:

Daca te intereseaza FetitaCUPiscoturile, am avut la religie o intrebare si nu o stiam.Si te rog, nu mai comenta daca nu sti pentru ce imi trebuia raspunsul la intrebarea aceea.In primul rand sunt in clasa a-6-a si nu imi trebuie mie sa ma duc la manastire.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru EmaS):

Erau canibali de mancau trupul lui Gizas?

| Raquella a răspuns:

Luati,mancati,acesta este trupul Meu care se frange pentru voi.Luati si beti acesta este sangele Meu care se varsa pentru multi.

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Este o ilustratie.Luati mancati, ne vorbeste simbolic despre trupul Domnului care S-a frant la Golgota pentru noi, iar sangele Lui care a stropit strazile Ierusalimului s-a scurs pentru iertarea pacatelor noastre.(painea reprezinta trupul, iar vinul reprezinta sangele).

| Maidanezul a răspuns (pentru EmaS):

Ema trebuia sa ii explici de cele 2 legaminte de singe si cu ce ocazie au fost facute.Ii explici care a fost primul legamint si ultimul legamint si semnificatia lor. Puteai sa ii spui fetiteicu Mistourile sa duca la Evanghelizare si sa intrebe ca acolo o iau cu binisorul

| KlaraWeiss a răspuns:

"„Iar pe când mâncau ei" - spune Sfânta Evanghelie – „Iisus, luând pâine şi binecuvântând, a frânt şi, dând ucenicilor, a zis: Luaţi, mâncaţi, acesta este Trupul Meu. Şi luând paharul şi mulţumind, le-a dat, zicând: Beţi dintru acesta toţi, că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulţi se varsă spre iertarea păcatelor" (Matei 26, 26-28).
În clipa aceasta s-a săvârşit cea mai mare minune euharistică, mistică. Că odată cu rugăciunea şi binecuvântarea Domnului, Iisus preface pâinea şi vinul în însuşi Trupul şi Sângele Său. În clipa aceasta, Iisus Hristos întemeiază Taina Sfintei Împărtăşanii şi săvârşeşte prima Liturghie creştină înaintea ucenicilor Săi. Aşadar, Mântuitorul este primul Arhiereu şi Preot care săvârşeşte cea dintâi Liturghie, întemeind Taina Sfintei Împărtăşanii, iar Apostolii sunt primii credincioşi care iau parte la această mare taină şi care se împărtăşesc cei dintâi cu Trupul şi Sângele Domnului. Iar prin porunca Mântuitorului: „Aceasta faceţi spre pomenirea Mea" (Luca 22, 19), Apostolii capătă putere divină să binecuvinteze şi ei pâinea şi vinul şi să le prefacă în Preacuratele şi Mântuitoarele Taine.
Iată deci originea şi importanţa Sfintei Liturghii.
Dar pentru ce a fost nevoie ca Iisus Hristos să sfinţească pâinea şi vinul şi apoi să-şi împărtăşească ucenicii mai înainte de patima Sa şi de moarte? Pentru că Trupul Domnului „care Se frânge" şi Sângele Lui „care pentru mulţi se varsă" se aduc, se sfinţesc şi se împart credincioşilor „spre iertarea păcatelor" (Matei 26, 28). Toate cele şapte Sfinte Taine au putere să ierte păcatele, dar niciuna nu poate ierta în chip desăvârşit pe om, precum Spovedania şi Sfânta Împărtăşanie. Fără de aceste Taine nimeni nu se poate mântui, nici vedea pe Hristos.
Deci Bunul nostru Mântuitor a voit să împărtăşească pe Sfinţii Apostoli mai înainte de patima şi moartea Sa, pe de o parte, ca să ierte păcatele ucenicilor Săi, câte ca nişte oameni au greşit şi ei până în ceasul Cinei; iar pe de altă parte, ca să-i întărească pentru marile ispite şi prigoane care îi aşteptau, ca să-i pregătească spre a duce în lume vestea Sfintei Evanghelii, ca să le dea mai multă putere asupra satanei, ca să le întărească credinţa, unitatea şi răbdarea şi, în sfârşit, ca să-i pregătească pentru înfricoşatul ceas al morţii. Iată cât este de mare puterea mântuitoare a Sfintei Împărtăşanii! Ea vindecă bolile,, izgoneşte diavolii, iartă păcatele, uşurează ispitele vieţii, întăreşte pe om în necazuri, sfinţeşte pe credincioşi, păstrează pe Hristos permanent prezent între oameni şi ajută sufletul în ceasul morţii."
EXTRAS dintr-o predica a Arhimandritului Ioanichie Balan http://strajeriiortodoxiei.blogspot.com/......fanta.html
In conceptia ortodoxa NU este vorba de o ilustratie, nu te apuca sa spui la religie ortodoxa asa ceva! Sfanta Impartasanie nu e o ilustratie, ci insusi Trupul si Sangele Domnului.