| Whateverrr a întrebat:

Care este istoria traducerii Bibliei Ortodoxe in romana? Ce versiuni a avut la baza si cine s-a ocupat ea? Am cautat si pe internet, dar nu prea am gasit raspunsuri serioase.

1 răspuns:
| h379m3973423 a răspuns:

1. Scripturile de preoți și împărați sub autoritatea lui Dumnezeu(ebraică);
2. LXX de înțelepți credincioși lui Dumnezeu(greacă);
3. NT de apostoli(greacă);
4. LXX retradusă în ebraică de către evrei;
5. Ieronim traduce în vulgata Biblia(Scripturile din ebraică + NT din greacă) - din momentul ăsta apar greșeli în traducere.
6. Chiril și Metodiu traduc Biblia în baza alfabetului chirilic.