| Potter_Alexandra_2004 a întrebat:

Care este minimul de zile de post pe care trebuie sa il tinem inainte de a ne impartasi?

11 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

40 de zile, asa cum a postit si Mantuitorul.
Dar daca ai pile la preot merge si 3 zile ca oricum nu-l controleaza nimeni.
Daca nu postesti deloc poti sa-l aburesti pe preot ca esti bolnava

| CostinAlamariu a răspuns (pentru xerxes1):

Macar intelegi scopul Impartasaniei sau te bagi in seama din lipsa de atentie? Daca il minti pe preot n-ai rezolvat absolut nimic. Daca te-ai impartasit si n-ai tinut post macar 3 zile inainte ai facut-o degeaba indiferent de ce zice preotul. Adevarul ramane adevar indiferent de cat de popular e, iar minciunea e minciuna indiferent de cat de acceptata e.

| xerxes1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Impartasania este apa de ploaie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru xerxes1):

Din perspectiva ta de non-crestin e asa. Din perspectiva crestinismului e un lucru foarte important.

| xerxes1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Catolicii nu tin obiceiurile astea babesti si sunt tot crestini.
Plus ca ei calculeaza data Pastelui dupa calendarul corect adica cel gregorian.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru xerxes1):

In loc sa fii salty puteai pur si simplu sa zici cate zile de post se tin pentru catolici, dar e greu sa fii respectuos. In al doilea rand "obiceiurile astea babesti" sunt ce a invatat Hristos prin Apostoli. Reformele moderne in crestinism sunt apa de ploaie pentru ca ignora Sfanta Traditie lasata de Apostoli si de sfintii parinti. Iar "calendarul corect" nu are nicio relevanta spirituala. O fi corect dpdv cosmic, dar e doar un calendar pana la urma. Orice fel de calendar isi face treaba, mai ales cand e folosit pentru a seta o simpla data care by the way e ajustata la calendarul gregorian. Nu mai incerca sa fii mai catolic decat papawinking

| xerxes1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Papa sau papa?
Sunt doua chestii complet diferite.
Daca elimini din ortodoxie babismele si obiceiurile luate de la pagani nu mai ramane nimic.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru xerxes1):

In primul rand opiniile tale nefondate nu il ajuta deloc pe cel care a pus intrebarea. Daca el e ortodox nu ai nicio treaba sa-i spui sa tina postul catolic. In al doilea rand poti sa-mi spui mai exact ce traditie e "de la pagani"?

| xerxes1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Daca nu stii nici macar atat, consider discutia inchisa.
Spor la pupat moaste.

| gratargratar a răspuns:

3 zile e minim. Copilul pana la 7 ani se poate impartasi fara sa tina post. Daca esti sanatoasa, e bine sa cauti pe viitor sa tii tot postul. Postul face minuni si pentru fizic, si pentru psihic si pentru suflet.

| Făgăraş a răspuns:

Nu este o regulă. Câte zile poţi tu. Faza cu 40 de zile dată de Xerxes e o abureală ieftină ( probabil aşa postea Xerxes când a vrut să îi atace pe greci; îmi cer scuze pentru ironie Xerxes, dar nu este un sfat prea bunhappy )
Nu asta este important ci modul în care mergi tu la Întâlnirea cu Hristos. El caută la inima omului, nu la lucrurile exterioare.
Hristos a înviat şi Sărbători fericite!