| KronstadtX a întrebat:

Care este motivul pentru care exista divergenta intre catolicism si ortodoxism?

26 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Divergenţa a început odată cu Marea Schismă.
Ai aici : http://ro.wikipedia.org/wiki/Marea_Schism%C4%83
Dar cele două religii sunt surori şi au rădăcină comună.

Răspuns utilizator avertizat
| Grigore_Betty_1993 a răspuns (pentru KronstadtX):

De ce? pai motive dogmatice in pricipiu... existenta/nonexistenta purgatoriului, suprematia papala,(desi catolicii NU il considera pe papa capul bisericii, ci loctiitorul lui Hristos pe pamant, Hristos de fapt singurul conducator al bisericii), folosirea azimei etc. sper ca e de folos raspunsul.

| danay72 a răspuns:

Nu stiu, dar intre adevaratii crestini trebuie sa existe iubire nu divergente, asa a spus Isus ca vor fi recunoscuti adevaratii crestini.Ioan13:34,35

| badboy18 a răspuns (pentru danay72):

Lasa-ma cu protestantismul si neo-protestantismul.......informeaza-te,s-au stai ca voi o tineti pe a voastra pana la moarte.

| AliGab a răspuns:

Uite un link-uri care sper sa te lamureasca: http://www.credo.ro/catolicism.php
Si o conferinta pe aceasta tema: http://www.youtube.com/watch?v=t1cQl1CHYDQ&lr=1&feature=mhsn (pe scurt) sau http://vimeo.com/9565067 (complet).

Răspuns utilizator avertizat
| AliGab a răspuns (pentru KronstadtX):

Imi cer scuze daca am jignit pe cineva. Ai cerut un raspuns nu? Am dat un raspuns din prisma lucrurilor vazute nu numai de mine, ci si a celor care au scris/filmat acele pareri. Nu ma intereseaza catusi de putin ca vei considera raspunsul nul; fiecare are dreptul sa faca ce voieste. Dar cu ce am gresit raspunzandu-ti la intrebare?

| Grigore_Betty_1993 a răspuns (pentru AliGab):

Ce prezinti tu acolo sunt sau minciuni, sau lucruri gresit interpretatehappy imi cunosc destul de bine religia incat sa pot sa afirm asta

| badboy18 a răspuns (pentru AliGab):

Exact

| Silviuloan a răspuns:

Multe.

| badboy18 a răspuns (pentru Silviuloan):

Ai venit si u.cel care nu stie sa zica mersi?

| Silviuloan a răspuns (pentru badboy18):

Sa stii ca in realitate nu sunt cine crezi tu ca sunt. Nu te uita la defectele celor din jur ci uite-te la ale tale.

| badboy18 a răspuns (pentru Silviuloan):

Eu zic mersi laughing) la cine ma ajuta laughing

| Silviuloan a răspuns (pentru badboy18):

Si eu zic Mersi dar la persoanele care merita.

| Silviuloan a răspuns (pentru badboy18):

Nu vreau sa ma cobor la nivelul tau de gandire.

| badboy18 a răspuns (pentru Silviuloan):

Nu de alta dar n-ai rezista laughing)))

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Din Biserica Primara cand s-au "impartit" normal ca a fost un fapt rau. Iar situtia dintre Biserici nu poate fi una de divergenta. Biserica de rasarit si cea de apus au o situatie de amicala, insa diavolul si-a "bagat coada", ca si la Schisma, si a facut intre unii credinciosi o oare care carenta de "amicitie" creand conflicte pe teme fara dovada, spre exemplu ecumenismul.

| gicaputinica a răspuns:

Cand s-a impartit Biserica Crestina, motivul a fost banii.
Acum, motivul este...tot banii.
Credeai ca e vorba de ideologie, crez sau dogma?
Nuuu! Banii!

| badboy18 a răspuns (pentru gicaputinica):

Putinica ...esti prafbig grin

| badboy18 a răspuns (pentru gicaputinica):

Cele patru puncte florentine.
1.Papa e loctiitorul lui Hristos pe pamant
2.adaosul filioque
3. existenta purgatoriului
4.folosirea azimelor
(asta spun catolicii, iar noi respingem ) nu e vb de bani cum zicea putinica. Sunt niste motive bine intemeiate. Cert e ca ortodoxismul nu a schimbat nimic, absolut nimic de acum 2000. Si nici nu a adaugat. In schimb bis.catolica a si scos multe lucruri dar a si adaugat o gramada de prostii.

| Grigore_Betty_1993 a răspuns (pentru badboy18):

Serios? ia zi care sunt acele prostii? dupa aceea imi permit sa afirm si eu niste lucruri...

| badboy18 a răspuns (pentru Grigore_Betty_1993):

Imi cer scuze daca te-am jignit. Nu a fost intentia mea. Eu m-am referit strict la religia catolica nu la credinciosii ei. Insa ce imi poti spune despre indulgentele papale, despre imaculata conceptie? Apropo ca deschisesi subiectul banuiesc ca stii ca niciun papa nu a participat la vreun sinod ecumenic si banuiesc ca stii care sunt cauzele religioase are reformei protestante de mai tarziu? Nu vreau sa te jignesc pe tine sau pe altcineva insa AliGab ti-a dat un raspuns corect. Hristos e capul bisericii, nu are nevoie de loctiitori.

| Grigore_Betty_1993 a răspuns (pentru badboy18):

Uite...indulgentele papale nu se mai practica si nici nu au fost practicate decat o scurta perioada de timp, intocmai pentru ca au fost considerate o greseala.dar elevii ortodocsi inca invata la scoala cum ca ar exista.cand am contrazis-o pe profa de religie(si eu am facut religie ortodoxa) a ramas al naibii de uimita. Imaculata conceptie inseamna ca fecioara Maria s-a nascut fara de pacat(pacatul originar, ortodocsii nu cred asta) de la parintii Ioachim si Ana, nu de la Duhul sfant.si iata inca o invatatura gresita! stiu care sunt cauzele reformei protestante, dar asta e deja istorie, si nu vreau sa atac activitatile unor preoti ortodocsi din zilele noastre, tocmai pentru a nu jignihappy si, nu tu m-ai jignit sau AliGab, ci cei care continua sa raspandeasca invatatura gresita (cred ca voit).

| badboy18 a răspuns (pentru Grigore_Betty_1993):

NU e nicio invatatura gresita e adevarul si numai adevarul. Daca s-a nascut fara pacat Fecioara Maria atunci numai trebuia sa vina Mesia sa se rastigneasca pentru noi. Nu spune nimeni ca se mai practica indulgentele... faptul ca au existat arata o carenta a catolicismului. Cauzele religioase au fost bine intemeiate pentru ca ce era in Biserica Catolica era de sute de ani. Cruciadele iarasi arata "iubirea crestina". Si adaosul filioque...ce alte marturii mai vreii ca sa iti dai seama ca biserica catolica a luat-o pe un drum gresit. "Oricine va pacatui impotriva Duhului Sfant nu i se va ierta nici in veacul de acum nici in cel ce va veni" Subordonarea asta, care rezulta din adaosul acesta este cel mai evident pacat imp Duhului Sfant.O marturie iarasi sunt inchizitiile. Si apropo de primatul papal. Papa= Loctiitorul Lui Hristos pe pamant? Conform dogmaticii romano-catolice papa nu poate gresi in materie de credinta, adica cand predica el predica Hristos? (ca doar e infailibil(nu poate gresi). Unde Doamne iarta-ma zice in Sf.Scriptura despre purgatoriul? zice undeva ca e o prapastie mare CA sa nu se treaca dintr-o parte in alta (aratand neputinta sufletelor de a face ceva dupa moarte ). Oricum Papii cuma m spus mai sus nu s-au supus sinoadelor ecumenice (tine cont, is sinoade ecumenice ) dovada sta celibatu preotilor la care sinodul s-a impotrivit insa papa tot ce a vrut el a facut ca de e mantuitor adjunct sau ce adjunct e insusi Hristos ca poate o fi ocupat prin cer si a avut nevoie de loctiitor pe pamant.