| TwoSlicesPizza a întrebat:

Care este pacat mai mare
- masturbarea
- sexul cu aproapele (familia etc.)

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

NU EXISTA pacate "mai mari" sau mai mici, toate sunt pacate cu aceiasi finalizare.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mancatul si bautul nu sunt pacate dar in anumite circumstante pot deveni si ele pacate.

| Clockwork a răspuns (pentru danut):

Cred ca e o diferenta intre uciderea unui om si o minciuna

| RAY a răspuns:

Sexul cu aproapele =deci la inceput era voie
masturbarea nu este pacat conform bibliei

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Nu exista niciun indiciu in Biblie cum ca masturbarea ar fi pacat.

| xerxes1 a răspuns:

Sexul in grup cu preotul in timp ce oficiaza slujba de duminica cu biserica plina.

| NGheorghe a răspuns:

"a păcătui" nu înseamna doar "a greși", mai exact înseamna " a rata ținta".
Dacă în amândouă cazurile ratezi ținta, mai are importanță care-i mai mare?

| CinevaAnonimă a răspuns:

Sexul cu aproapele este mai grav, dar ambele pacate au gravitatea lor, care tine de acelasi domeniu.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salutare!

Masturbarea devine un pacat in anumite circumstante. De exemplu, este un pacat sa ai fantezii cu o femeie maritata, sau cu altcineva in afara de sotia ta. Iarasi este pacat sa te masturbezi in zilele de sarbatoare. In rest, nu as spune ca este un pacat, pentru ca vremurile s-au schimbat mult. La urma urmei, imaginatia este un dar dat de Dumnezeu, si este una dintre diferentele noastre fata de animale.

Cat despre sexul cu aproapele, exista multe chestii care il definesc ca si pacat. Cea mai simpla, e ca nu esti casatorit/a cu persoana respectiva, iar sexul fara cununie, este pacat.

Concluzia: masturbarea nu este mereu un pacat, insa sexul cu aproapele este.

Sper sa te fi lamurit putin happy

| LOVW a răspuns:

Nu există păcate mai mari sau mai mici, masturbarea și sexul cu aproapele, chiar și cu cineva care nu ai legământ de căsătorie, sunt păcate distincte dar nu este unul mai mare ca altul.

| ShoutoTodoroki a răspuns (pentru LOVW):

Ah ok, deci masturbarea si incestul sunt pe aceeasi lungime de unda.
Wow, cat de "inteligent".

| ShoutoTodoroki a răspuns:

Masturbarea e pacat? De cand? laughing

| Cozmescu a răspuns:

Sexul cu aproapele